اخبار خارجی

افزایش تعداد نهنگ های بیت کوین؛ آیا نشانه مثبتی برای بیت کوین است؟

اطلاعات درون زنجیره ای نشان می‌دهد که تعداد کل نهنگ های بیت کوین طی ۳ ماه گذشته از ۱۸۰۰ نهنگ عبور کرده است.

اطلاعاتی که اخیرا توسط گلس نود (Glassnode) منتشر شده است نشان می‌دهد در حال حاضر بیش از ۱۸۰۰ نهنگ بیت کوین وجود دارد. از لحاظ کلی، افزایش تعداد نهنگ ها می‌تواند نکته مثبتی در نظر گرفته شود.

اصطلاح نهنگ در صنعت ارز دیجیتال برای سرمایه گذارانی استفاده می‌شود که مقدار بسیار زیادی بیت کوین در اختیار دارند. معمولا نهنگ ها از سرمایه گذاران اولیه بیت کوین یا افراد ثروتمندی هستند که به تازگی وارد بازار ارز دیجیتال شده اند، اما از آنجایی که سرمایه گذاران سازمانی نیز به این بازار آمده اند شاید بتوان گفت که گستره این اصطلاح به نهادهای جدیدی گسترش یافته است.

افزایش تعداد نهنگ های بیت کوین
افزایش تعداد نهنگ های بیت کوین

چرا افزایش نهنگ ها، نشانه مثبتی برای بیت کوین است؟

بعضی از تحلیلگران معتقدند که تعداد زیاد نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال شرایط ایده آلی رقم نمی‌زند زیرا می‌تواند باعث متمرکزسازی بازار در دستان تعداد اندکی از بازارسازان شود که بر نقدینگی تاثیرگذار هستند.

به علاوه، هنگامی که تعداد اندکی از سرمایه گذاران بخش عمده ای از موجودی یک دارایی را در اختیار داشته باشند، خطر اصلاح و کاهش شدید قیمت هنگام فروش عمده توسط نهنگ ها وجود دارد.

هرچند گلس نود توضیح داده است که میانگین موجودی بیت کو‌ین در اختیار نهنگ ها در حال کاهش است. این اطلاعات هم چنین نشان می‌دهند که گروه های به شدت متمرکز نهنگ ها در ماه های اخیر به سمت سایر ارزها جلب شده اند.

هنگامی که مقدار بیت کو‌ین در اختیار نهنگ ها افزایش یابد، ممکن است سطح متمرکزسازی موجودی بیت کو‌ین به چند سرمایه گذار محدود شود. اما هنگامی که مقدار موجودی بیت کو‌ین نهنگ ها ثابت بماند و تعداد نهنگ ها افزایش یابد بیانگر آن است که سرمایه گذاران بیشتری مقدار زیادی بیت کو‌ین در اختیار دارند.

لیسل آیکهولز (Leisl Eichholz) نویسنده گزارش اخیر گلس نود بیان کرده است:

میانگین موجودی بیت کوین هر نهنگ به تدریج در حال کاهش است. به عبارت دیگر، نهنگ ها به طور میانگین ثروتمندتر نمی‌شوند، بلکه بیشتر می‌شوند.

ورود نهنگ های جدید این موضوع را مطرح می‌کند که افزایش تعداد نهنگ ها یک روند مثبت برای بیت کو‌ین است. آیکهولز توضیح داد که نهنگ های جدید لزوما سرمایه گذاران جدیدی نیستند که در سال ۲۰۲۰ وارد بازار شده اند. در عوض، سرمایه گذارانی هستند که تصمیم گرفته اند سرمایه های خود را از صرافی ها برداشت کنند تا احتمالا در کیف پول های آفلاین یا کیف پول های شخصی ذخیره کنند.

انتقال سرمایه ها از صرافی ها به کیف پول های شخصی می‌تواند بیانگر کاهش علاقه به فروش یا معامله در کوتاه مدت باشد.

نهنگ ها می‌توانند منتظر روند صعودی میان مدت تا بلندمدت قیمت بیت کوین باشند. آیکهولز در این خصوص گفت:

این نهنگ ها از کجا می‌آیند؟ بخش زیادی از افزایش تعداد نهنگ ها می‌تواند مرتبط با برداشت بیت کوین از صرافی ها توسط افراد و نهادهای ثروتمند باشد. ظاهراً این ورود ثروت جدید نیست بلکه گویای تغییر تصمیم گیری نهنگ های بیت کوین برای نگهداری از بیت کوین های خود است.

احتمال خرید بیت کوین در کف قیمت ۱۳ مارس توسط نهنگ ها

در تاریخ ۱۳ مارس، پس از نقد شدن بیش از یک میلیارد دلار قراردادهای آتی، قیمت بیت کوین به کمتر از ۴۰۰۰ دلار رسید آیکهولز خاطرنشان کرده است که نهنگ ها احتمالا در کف قیمت ماه مارس به خرید بیت کو‌ین پرداخته اند و اکنون با استراتژی سرمایه گذاری بلندمدت در حال انتقال سرمایه ها به کیف پول های ایمن خود هستند.

گلس نود اذعان کرده است:

اگرچه توضیح دقیقی از دلیل برداشت بیت کوین از صرافی ها توسط نهنگ ها وجود ندارد، اما نمودار زیر بیان می‌کند که نهنگ ها ممکن است از پنج شنبه سیاه به عنوان فرصت خرید بیت کوین در کف قیمت استفاده کرده و سپس بیت کوین های خود را به منظور هودل کردن بلندمدت و انتظار برای روند صعودی قیمت برداشت کرده اند.

2

در اواخر ماه مارس، خروج بیت کو‌ین از صرافی های ارز دیجیتال افزایش شدیدی داشت. این موضوع که با افزایش تعداد نهنگ ها مصادف شد، بیانگر آن است که سرمایه گذاران خرید بسیار زیادی در کاهش قیمت ۶۰ درصدی سه ماهه اول ۲۰۲۰ داشته اند.

در میان مدت، امتناع نهنگ ها از فروش یا معامله بیت کوین در قیمت کنونی می‌تواند منجر به روند صعودی شود.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا