اخبار خارجی

خالق اتریوم: از شبکه بیت کوین کش برای افزایش مقیاس پذیری اتریوم استفاده کنیم!

ویتالیک بوترین؛ خالق اتریوم ؛ پیشنهاد داده است تا برای افزایش مقیاس پذیری به صورت موقتی از بلاکچین بیت کوین کش استفاده کنند. این ایده از طریق یک پست و توسط ویتالیک منتشر شده است.

همانطور که اخبار و مقالات قبلی به آن پرداختیم؛ تیم اتریوم مدتی است که روی مبحث مقیاس پذیری و افزایش کارایی شبکه بحث دارند و نسخه ۲.۰ اتریوم که قرار است تا اوایل سال ۲۰۲۰ رونمایی شود؛ با هدف برطرف کردن این مشکل طراحی شده است. شبکه اتریوم در حال حاضر به نسبت خیلی از بلاکچین های موجود بسیار کند تر است و میانگین ۱۵ تراکنش بر ثانیه (TPS) را دارد. این در حالی است که برای مثال ریپل قادر به پردازش ۱۵۰۰ تراکنش بر ثانیه است. البته همین مقدار هم در مقایسه سیستم های متمرکز و جهانی مانند ویزا و مسترکارت عدد ناچیزی است.

به همین دلیل اتریوم ۲.۰ تاکید زیادی روی این موضوع دارد و میتوان گفت یکی از بزرگترین آپدیت های شبکه در تاریخ کریپتوکارنسی ها و بلاکچین محسوب می شود چرا که با این به روز رسانی؛ شبکه از الگوریتم گواه اثبات کار (PoW) به گواه اثبات سهام (PoS) منتقل خواهد شد.

اما از آنجایی که این آپدیت در بهترین حالت ممکن و در صورت پیش رفتن طبق برنامه زمان بندی؛ زودتر از ماه های اول سال ۲۰۲۰ ارائه نخواهد شد؛ ویتالیک بوترین که بنیانگذار و به نوعی رهبر تیم اتریوم محسوب می شود؛ پیشنهاد داده تا به صورت موقتی و قبل از عرضه اتریوم ۲.۰ از بلاکچین های دیگر موجود که عملکرد بهتری دارند؛ استفاده شود.

خالق اتریوم شبکه بیت کوین کش را یک گزینه مناسب میداند چون بعد از هاردفورک؛ این شبکه (جدا شدن BCH از BSV) قابلیت پردازش دیتا تا ۵۳ کیلوبایت را دارد و این عدد برای اتریوم فعلا ۸ کیلوبایت است.

ویتالیک سه دلیل دیگر برای انتخاب بیت کوین کش را عنوان کرده است: کم بودن فی یا کارمزد تراکنش ها؛ قابلیت پیاده سازی روی دستگاه های متنوع و دیدگاه طرفداران و توسعه دهندگان تیم بیت کوین کش که اعتقاد دارند هر کسی هر زمان که بخواهد و با هر هدفی می تواند از بیت کوین کش استفاده کند تا وقتیکه کارمزد شبکه را پرداخت کند!

بوترین در ادامه پست خود به زمان بلاک در شبکه بیت کوین کش اشاره کرد و گفت زمان بلاک ۱۰ دقیقه شاید تنها مانع برای استفاده از این بلاکچین باشد. البته او راهکاری برای این موضوع نیز دارد و مدعی است که می شود از طریق روش پرداخت های بدون تایید (zero-confirmation payments) با استفاده از تکنولوژی Avalanche pre-consensus این مشکل را حل کرد.

واکنش مردم به این ایده چیست؟

جامعه اتریوم و به طور کل کریپتویی؛ در توییتر و ردیت موضع منفی نسبت به پروپوزال خالق اتریوم داشتند و با این ایده مخالفت کردند. بسیاری معتقدند این ایده می تواند اتریوم و بیت کوین کش را نابود کند.

این موضوع باعث ایجاد نگرش منفی نسبت به اتریوم شده است و با وجود اینکه یکی دیگر از بنیانگذاران اتریوم؛ جوزف لوبین؛ مدتی پیش اعلام کرده بود اتریوم در حال حاضر هم مقیاس پذیر شده است؛ همچنان بسیاری فکر میکنند که اتریوم توانایی حل مشکل مقیاس پذیری خود را ندارد و این موضوع می تواند برای این شبکه دردسر های زیادی را به همراه داشته باشد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا