نقد و بررسی کامل نود کاسا (Casa Node)؛ نود آماده به کار شبکه لایتنینگ

نود کاسا (Casa Node) محصول هیجان انگیزی است که عملکرد قابل استفاده ای را برای کسانی وعده می‌دهد که می‌خواهند به عنوان نود کامل بیت کوین و نود شبکه لایتنینگ فعالیت کنند.

طراحی نود کاسا (Casa Node): ساده و متفاوت

طراحی نود کاسا (Casa Node) ساده و تقریبا دست کم گرفته شده است. این نود اساسا یک جعبه سفید کوچک با لوگوی بنفش رنگ کاسا بر روی آن است. برخلاف ظاهر بزرگ و زمخت اکثر تجهیزات ماینینگ، نود کاسا کاملا متفاوت است.

بدین ترتیب، نود کاسا زیباترین قطعه تکنولوژی شما نمی‌باشد، هرچند زشت ترین آنها نیز نمی‌باشد. در واقع، باید دقیقا کنار مودم بی سیم شما قرار گیرد، زیرا به اتصال اینترنت از طریق سیم نیاز دارد.

یکی از نقص های مهم طراحی این نکته است که باید نود کاسا را به خودش متصل کنید. به طور مشخص تر، هارد درایو داخلی این نود باید با کابل به سمت مجاور متصل شود. این موضوع یک راهکار بسیار خوب نیست اما برای کوچک نگه داشتن اندازه نود انجام شده است. به هر حال تا حدودی عجیب است.

خود دستگاه آنچنان مقاوم نیست. به احتمال بسیار زیاد اگر از دست شما بیافتد به شدت صدمه خواهد دید، اما این مورد، موضوع آزمایش ما نیست.

نود کاسا

تنظیمات اولیه نود کاسا: راحت باشید

تنظیمات اولیه نود کاسا بسیار آسان است و منظور ما از تنظیمات اولیه، فقط اتصال آن به برق و روشن کردن نود می‌باشد. اقدامات بعدی را می‌توان گفت که آنچنان آسان نیست.

برای بعضی از افراد ممکن است که شناسایی آدرس IP نود به طور خودکار انجام شود. اما برای ما چنین حالتی رخ نداد بنابراین مجبور شدیم با برنامه اسکنر IP مجزایی به یافتن آدرس بپردازیم. اما این برنامه هم نتوانست آدرس IP را تشخیص دهد بنابراین مجبور شدیم بعضی از تنظیمات فایروال را تغییر دهیم تا آدرس IP نود مشخص شود. پس از آنکه آدرس IP نود را به دست آوردیم آن را داخل مرورگر تایپ کردیم اما متاسفانه نتیجه ای به دست نیامد.

بنابراین تصمیم گرفتیم مقداری به استراحت بپردازیم و با امور پشتیبانی از مشتریان تماس بگیریم. هنگامی که از استراحت برگشتیم مشاهده کردیم که داشبورد در مرورگر بارگذاری شده است.

مرحله بعدی سریع و بدون دردسر بود و باید عبارت بازیابی ۲۴ کلمه ای را یادداشت و رمز عبور را تعیین می‌کردیم. به خاطر داشته باشید که اگر رمز عبور را فراموش کنید به هیچ وجه نمی‌توانید آن را بازیابی کنید. پس بهتر است رمز عبور را خوب به خاطر بسپارید.

سپس دردسرها شروع شد.

نود کاسا و مشکلات پورت فورواردینگ (Port Forwarding)

پس از همگام سازی کامل نود کاسا که زمان زیادی طول نکشید، مرحله پردردسر بعدی از راه رسید که تنظیم شبکه لایتنینگ و دریافت اتصالات ورودی برای نود کامل بیت کوین بود.

بدون آنکه بخواهیم زیاد به جزییات بپردازیم فقط می‌توانیم بگوییم که ویژگی آماده به کار بودن نود کاسا که باید باعث شود نسبت به سایر نودها متمایز شود برای ما کار نکرد. مشکل موجود بیشتر در خصوص مودم وایرلس بود. ما افراد تقریبا باتجربه ای در زمینه فناوری هستیم اما تنظیمات بسیار پیچیده مودم باعث شد که راهنمای موجود در وبسایت کاسا تقریبا بلااستفاده شود.

بنابراین برای تنظیم پورت فورواردینگ برای نود حدود نیم ساعت تلاش کردیم. این امر باعث ایجاد اتصال ها ورودی به نود بیت کوین و هم چنین شبکه لایتنینگ شد. در واقع داشتیم به تدریج از تنظیم نود کاسا صرف نظر می‌کردیم.

مطمئنا ما تنها کسانی نیستیم که با این مشکل مواجه شده باشند زیرا شواهدی در خصوص حل این مشکلات از جانب کاربران وجود دارد.

عملکرد نامناسب شبکه لایتنینگ

این بخش از نقد و بررسی را با این مقدمه شروع می‌کنیم که در خصوص شبکه لایتنینگ بیت کوین که یک راهکار مقیاس پذیری لایه دوم می‌باشد بسیار خوش بین هستیم. هرچند تجربه ما با نود کاسا به ما ثابت کرد که شبکه لایتنینگ برای ساعت اوج مصرف آماده نیست.

حتی با وجود نود کاسا نتوانستیم پس از چندبار به ارسال و دریافت پرداخت ها موفق شویم. مقدار بیت کوین مناسب و کافی برای شبکه لایتنینگ اختصاص دادیم، با استفاده از ویژگی Autopilot (انجام خودکار مراحل) ۱۰ کانال پرداخت ایجاد کردیم و کانال هایی با کاربران مختلف در شبکه باز کردیم. با این حال میزان دریافت تراکنش های ما صفر بیت کوین بود. نکته تاسف بار این بود که حتی یک پرداخت نیز به دوستان یا همکارانمان ارسال نشد.

نمی‌دانیم که باید این مشکل را متوجه نود کاسا کنیم یا خیر، زیرا معتقدیم که این نقص به دلیل وضعیت نامناسب شبکه لایتنینگ می‌باشد. هم چنین ممکن است مشکلات اینترنتی از جانب ما وجود داشته است که از ارسال و دریافت پرداخت های لایتنینگ جلوگیری کرده است. به هر صورت پس از هفته ها از کار کردن با این نود صرف نظر کردیم.

احتمالا نود کاسا نیز از ما ناامید شده بود زیرا هربار که آن را بررسی می‌کردیم، حتی با وجود اسکنر IP نیز در شبکه پیدا نمیشد و آفلاین بود، با وجود اینکه همواره آن را روشن نگه می‌داشتیم و اصلا اتصال اینترنت را قطع نکردیم.

آیا نود کاسا یا شبکه لایتنینگ را برای این موضوع مقصر می‌دانیم؟ نه واقعا. اما هم چنان این موضوع وجود دارد که پس از فرآیند تنظیم اولیه پیچیده و پردردسر نتوانستم طی چند هفته حتی یک پرداخت لایتنینگ از نود کاسا داشته باشیم.

آیا همه با این مشکل مواجه خواهند بود؟ قطعا خیر. آیا افراد زیادی با این مشکل مواجه خواهند شد؟ بله. انتظار نداشته باشید افرادی که اطلاع و دانش کافی ندارند بتوانند نود کاسا را تنظیم کنند. حتی نباید انتظار داشته باشید که افرادی که اطلاعات کمی در این خصوص دارند نیز بتوانند این کار را انجام دهند.

نتیجه گیری

نود کاسا دستگاه ساده و متمایزی برای فعالیت نود کامل بیت کوین است و این کار را نیز به خوبی انجام می‌دهد. ما این دستگاه را به افرادی که می‌خواهند به عنوان نود کامل فعالیت داشته باشند و در تقویت شبکه بیت کوین حضور داشته باشند به شدت پیشنهاد می‌کنیم زیرا روش ساده تری برای این کار وجود ندارد.

به عنوان نود شبکه لایتنینگ نیز علیرغم مشکلاتی که با آن مواجه شدیم، نود کاسا را پیشنهاد می‌کنیم. درک و شناخت مفهوم شبکه لایتنینگ که یک راهکار مقیاس پذیری لایه دوم بیت کوین است از نظر فنی برای افراد معمولی دشوار می‌باشد، مخصوصا اگر شناخت کامل و عمیقی از خود بیت کوین نداشته باشند. به همین دلیل، تنظیم نود کاسا برای ارسال و دریافت پرداخت ها کار آسانی نیست، اما قطعا آسانتر از سایر روش ها می‌باشد.


54321
امتیاز 4 از 2 رای

منبع bitcoinist
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر