پیشرفته کریپتو پدیا

آموزش گام به گام اجرای نود کامل (Full Node) بیت کوین – بخش اول

در این مقاله قصد داریم نحوه اجراسازی یک نود (Node) کامل بیت کوین را آموزش دهیم که طی دو قسمت منتشر خواهد شد. برای شروع بهتر است ابتدا به توضیح یک سری مفاهیم بپردازیم.

نود کامل (Full Node) چیست؟

نود کامل، برنامه ای است که تراکنش ها و بلاک ها را به طور کامل تایید می‌کند. تقریبا تمام نودهای کامل با پذیرش تراکنش ها و بلاک ها از سایر نودهای کامل، تایید این تراکنش ها و بلاک ها و سپس ارسال آن به نودهای کامل دیگر، به شبکه کمک می‌کند.

اکثر نودهای کامل هم چنین به کلاینت های سبک امکان می‌دهد تا تراکنش های خود را به شبکه انتقال دهند و آنها را از وجود تراکنش آگاه سازد. اگر نودهای کامل این عملکرد را نداشته باشند، کلاینت ها نخواهند توانست به شبکه همتا به همتا متصل شوند و مجبور به استفاده از خدمات متمرکز می‌شوند.

بسیاری از افراد و سازمان ها داوطلب می‌شوند تا با توان محاسباتی و منابع اضافه ای که دارند، نودهای کامل را اجرا کنند، اما برای ادامه یافتن رشد بیت کوین به داوطلب های بیشتری نیاز است. در مقاله پیش رو به این نکته می‌پردازیم که چه کمکی می‌توانید به شبکه کنید و این کمک چه هزینه ای برای شما دارد.

هزینه ها و هشدارها

اجرای نود کامل با خود هزینه های مشخصی به همراه دارد و می‌تواند شما را در معرض خطرات خاصی قرار دهد. در این بخش از مقاله به توضیح این هزینه ها و خطرات خواهیم پرداخت تا بتوانید تصمیم بگیرید که آیا می‌توانید به شبکه کمک کنید یا خیر.

موارد خاص

ماینرها، کسب و کارها و کاربران؛ حامی حریم خصوصی وابسته به اقدامات نودهای کامل هستند، از اینرو اغلب اوقات نودهای کامل خود را اجرا کرده و از اقدامات ایمنی مخصوصی پیروی می‌کنند. در این مقاله به این اقدامات ایمنی نمی‌پردازیم.

اگر در خصوص ایجاد نودهای کامل خود به کمک احتیاج دارید و می‌خواهید این نودهای کامل به طور صحیح وظایف با ارزش و حساس به حریم خصوصی را انجام دهند از جامعه بیت کوین کمک و مشورت بخواهید. تحقیقات خود را انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید کمک دریافت شده از جانب جامعه، اخلاقی، معتبر و واجد شرایط باشد.

کیف پول خود را ایمن کنید

اجرای نود کامل برای پشتیبانی از شبکه و استفاده از کیف پول نود کامل برای ذخیره سازی بیت کوین؛ ایمن و ممکن است اما همان اقدامات ایمنی که در خصوص استفاده از هر کیف پول بیت کوین انجام می‌دهید باید در خصوص این کیف پول نیز مد نظر قرار دهید.

حداقل سیستم مورد نیاز

 

  • نودهای کامل بیت کوین کور به پیش نیازها و شرایط خاصی نیاز دارند. اگر بخواهید بر روی سخت افزار ضعیف یک نود اجرا کنید ممکن است اجرا شود اما با مشکلات بیشتری مواجه خواهید شد. اگر بتوانید شرایط زیر را فراهم کنید، نودی خواهید داشت که استفاده از آن آسانتر می‌باشد.

 

  • لپتاپ یا رایانه ای که آخرین نسخه یکی از سیستم عامل های ویندوز، مک یا لینوکس بر روی آن اجرا می‌شود.

 

  • ۲۰۰ گیگابایت فضای ذخیره سازی که حداقل سرعت خواندن و نوشتن ۱۰۰ مگابایت در ثانیه را داشته باشد.

 

  • ۲ گیگابایت حافظه اصلی (رم)

 

  • اتصال اینترنت با حداقل سرعت آپلود ۴۰۰ کیلوبیت (۵۰ کیلوبایت) در ثانیه

 

  • اتصال اینترنت بدون محدودیت، یا با محدودیت آپلود زیاد یا اتصالی که مرتبا آن را بررسی می‌کنید تا مطمئن شوید از سقف آپلود خود عبور نکند. برای نودهای کامل که از اینترنت پرسرعت استفاده می‌کنند، استفاده از ۲۰۰ گیگابایت آپلود در ماه عادی است. میزان دانلود در ماه نیز حدود ۲۰ گیگابایت است، به علاوه آنکه ۱۹۵ گیگابایت نیاز دارید تا اولین بار نود خود را اجرا کنید.

 

  • ۶ ساعت در روز باید نود کامل شما در حال اجرا باشد (هنگام اجرای نود کامل می‌توانید با رایانه خود به کارهای دیگر نیز بپردازید) اگر نود کامل از ۶ ساعت بیشتر در حال اجرا باشد بهتر است و بهترین شرایط این است که نود مدام در حال اجرا باشد.

نکته: بسیاری از سیستم عامل های امروزی (ویندوز، مک و لینوکس) پس از فعال شدن اسکرین سیور وارد حالت صرفه جویی انرژی می‌شوند و این امر باعث کند یا متوقف شدن سرعت شبکه می‌شود. این موضوع اغلب در لپتاپ ها و لپتاپ ها و رایانه های دارای سیستم عامل مک به صورت تنظیمات پیش فرض می‌باشد. تنظیمات اسکرین سیور را بررسی و گزینه sleep یا suspend را غیرفعال کنید تا از مطمئن شوید که رایانه شما به شبکه متصل است.

مشکلات احتمالی

مشکلات حقوقی: استفاده از بیت کوین در بعضی از مناطق ممنوع یا محدود است.

محدودیت پهنای باند اینترنت: بعضی از بسته های اینترنتی، برای مقدار بیشتر آپلود نسبت به حجم بسته، هزینه بیشتری دریافت می‌کنند. مورد بدتر آن است که بعضی از ارائه دهندگان اینترنت بدون هشدار و به دلیل استفاده زیاد از اینترنت، دسترسی شما به اینترنت را قطع می‌کنند. ما توصیه می‌کنیم که بررسی کنید آیا اینترنت شما چنین محدودیت هایی دارد یا خیر. هم چنین میزان استفاده از اینترنت را بررسی کنید تا بتوانید قبل از آنکه به سقف مجاز استفاده برسید، دسترسی بیت کوین کور را قطع کنید.

آنتی ویروس ها: چندین نفر بخشی از ویروس های شناخته شده رایانه ای را در بلاک چین بیت کوین قرار داده اند. این داده ها می‌توانند رایانه شما را آلوده کنند اما بعضی از برنامه های آنتی ویروس این داده ها را در حالت قرنطینه قرار می‌دهند و اجرای بیت کوین کور را سخت تر می‌کنند. این مشکل بیشتر در رایانه های دارای سیستم عامل ویندوز وجود دارد.

مورد هدف قرار گرفتن حملات: بیت کوین کور شبکه همتا به همتای بیت کوین را فعال نگه می‌دارد، بنابراین افرادی که می‌خواهند در این شبکه خللی ایجاد کنند باید به طوری به کاربران بیت کوین کور حمله کنند که بر سایر عملکردهای رایانه تاثیر بگذارند. برای مثال حمله ای که در آن، پهنای باند دانلود شما را محدود می‌کند.

دانلود اولیه بلاک ها (IBD)

دانلود اولیه بلاک ها به فرآیندی گفته می‌شود که نودها با دانلود بلاک هایی که برای آنها جدید است، خود را با شبکه منطبق می‌کنند. این موضوع هنگامی رخ می‌دهد که فاصله بسیار زیادی با انتهای بلاک داشته باشد. در فرآیند IBD، نود مورد نظر تراکنش های دریافتی یا تراکنش های درخواست استخر انتظار (mempool) را نمی‌پذیرد.

اگر درصدد ایجاد نود جدید هستید با انجام دستور العمل زیر در اجرای اول، فرآیند IBD را پشت سر می‌گذارید. این فرآیند ممکن است زمان زیادی طول بکشد زیرا نود جدید باید کل بلاک چین را دانلود کند (در حال حاضر حجم بلاک چین حدود ۱۹۵ گیگابایت است) طی فرآیند دانلود، ممکن است از شبکه و CPU استفاده بسیار زیادی شود (زیرا نود باید بلاک های دانلود شده را تایید کند) و کلاینت باید فضای ذخیره سازی زیادی داشته باشید.

قبل از به پایان رسیدن فرآیند IBD، نمی‌توانید تراکنش جدید مربوط به حساب خود را مشاهده کنید. این موضوع تا زمانی که کلاینت به بلاک حاوی تراکنش برسد ادامه خواهد داشت. بنابراین کیف پول شما پرداخت های جدید را در موجودی لحاظ نمی‌کند.

اگر از رابط کاربری گرافیکی بیت کوین کور استفاده می‌کنید می‌توانید میزان پیشروی فرآیند IBD را در نوار وضعیت مشاهده کنید.

bitcoin Wallet

 

دستور العمل های سیستم عامل ویندوز

ویندوز ۱۰

وارد صفحه دانلود بیت کوین کور شوید و اتصال ایمن به سرور را تایید کنید.

Bitcoin Core Download page

دکمه آبی رنگ و بزرگ دانلود بیت کوین کور را کلیک کنید تا نصب کننده بیت کوین کور دانلود شود.

مرحله اختیاری: امضاهای عرضه را تایید کنید.

 

اگر نحوه استفاده از PGP را می‌دانید، باید بر روی لینک تایید امضاهای عرضه (Verify Release Signatures) کلیک کنید تا فهرست امضا شده هش های SHA256 را دانلود کنید. نسخه ۰.۱۱ به بعد توسط کلید امضاهای ولادیمیر فن در لان با اثر انگشت زیر امضا شده است:

01EA 5486 DE18 A882 D4C2  6845 90C8 019E 36C2 E964

 

نسخه های قبلی با کلید معمولی ولادیمیر فن در لان و با اثر انگشت زیر امضا شده است:

71A3 B167 3540 5025 D447  E8F2 7481 0B01 2346 C9A6

 

نسخه های قبلی حتی با کلید گاوین اندرسن نیز امضا شده است. اثر انگشت کلید اصلی او به شرح زیر است:

2664 6D99 CBAE C9B8 1982 EF60 29D9 EE6B 1FC7 30C1

 

باید با استفاده از ابزارهای اعتمادسازی تایید کنید که این کلیدها متعلق به دارنده آنها می‌باشد. سپس از PGP برای تایید امضای فایل امضاهای نسخه مورد نظر استفاده کنید. در آخر از PGP یا سایر برنامه های چند منظوره برای محاسبه هش SHA256 آرشیوی که دانلود کرده اید استفاده کنید و مطمئن شوید که هش محاسبه شده مطابق با هش فهرست شده در فایل امضاهای مورد تایید باشد.

پس از دانلود فایل، بر روی آن دوبار کلیک کرده و آن را اجرا کنید. ویندوز از شما می‌خواهد تایید کنید که می‌خواهید این فایل را اجرا کنید. بر روی دکمه Yes کلیک کنید تا مراحل نصب بیت کوین (Bitcoin Installer) شروع شود. مراحل نصب همانند نصب سایر برنامه ها می‌باشد که طی آن باید مسیر نصب بیت کوین کور را مشخص کنید.

 

Bitcoin Core Install

برای ادامه نصب یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنید.

  • اگر می‌خواهید از رابط کاربری گرافیکی (GUI) بیت کوین کور استفاده کنید به بخش GUI بیت کوین کور در این مقاله مراجعه کنید.
  • اگر می‌خواهید از حالت daemon بیت کوین کور استفاده کنید به بخش Daemon بیت کوین کور در این مقاله مراجعه کنید. این حالت مناسب برنامه نویسان و کاربران حرفه ای است.
  • اگر می‌خواهید از هر دو حالت GUI و Daemon استفاده کنید، هر دو دستورالعمل این حالت ها را مطالعه کنید. به خاطر داشته باشید که نمی‌توانید به طور همزمان GUI و Daemon را در یک مسیر مشابه اجرا کنید.

رابط کاربری گرافیکی بیت کوین کور

کلید ویندوز بر روی صفحه کلید را فشار دهید و کلمه Bitcoin را تایپ کنید. هنگامی که آیکون بیت کوین کور نشان داده شد بر روی آن کلیک کنید.

Bitcoin Core icon

صفحه ای نشان داده می‌شود تا مسیر ذخیره سازی بلاک چین بیت کوین و کیف پول را انتخاب کنید. اگر پارتیشن یا درایو دیگری برای این منظور می‌خواهید استفاده کنید، مسیر مورد را انتخاب کنید، در غیر این صورت بر روی دکمه OK کلیک کنید تا از تنظیمات پیش فرض استفاده شود.

Bitcoin Core App

ممکن است فایروال سیستم عامل، اتصال های خروجی بیت کوین کور را مسدود کند. اجازه دادن به بیت کوین کور برای استفاده از تمام شبکه‌ها از امنیت کافی برخوردار است. (نکته: هم چنان باید اتصالات ورودی را طبق توضیحات بهش تنظیمات شبکه، تنظیم کنید)

windows security alert

رابط کاربری گرافیکی بیت کوین کور دانلود بلاک چین را شروع خواهد کرد. این مرحله حداقل چند روز طول خواهد کشید و اگر سرعت اینترنت شما کم باشد یا از رایانه ضعیف استفاده کنید این مدت بیشتر طول خواهد کشید. طی فرآیند دانلود، بیت کوین کور از بخش قابل توجهی از پهنای باند اینترنت استفاده خواهد کرد. می‌توانید هر زمان که بخواهید با بستن بیت کوین کور، دانلود آن را متوقف کنید. دفعه بعد که بیت کوین کور را اجرا کنید، دانلود ادامه خواهد یافت.

Bitcoin Core Wallet

پس از اتمام دانلود، می‌توانید از بیت کوین کور به عنوان کیف پول خود استفاده کنید یا می‌توانید صرفا آن را اجرا کنید تا به شبکه بیت کوین کمک کند.

گزینه اختیاری: پس از روشن کردن رایانه، نود شروع به کار کند.

اگر هربار که رایانه خود را روشن می‌کنید نود شما به طور خودکار شروع به کار کند باعث آسانتر شدن حضور شما در شبکه می‌شود. آسانترین روش برای انجام این کار، اعمال تنظیمات در GUI بیت کوین کور است.

همزمان که GUI بیت کوین کور در حال اجرا است، منوی تنظیمات را باز کنید و گزینه Optionsرا انتخاب کنید. در تب اصلی، بر روی دکمه شروع به کار بیت کوین با روشن شدن رایانه (Start Bitcoin on system login) را کلیک کنید. بر روی دکمه OK کلیک کنید تا تنظیمات جدید ذخیره شود.

option

دفعه بعدی که رایانه خود را روشن کنید، GUI بیت کوین به طور خودکار اجرا می‌شود و به نوار وظیفه سیستم عامل مینیمایز می‌شود.

هشدار: برای جلوگیری از خراب شدن اطلاعات، هنگامی که بیت کوین کور در حال اجرا است، رایانه را خاموش نکنید.

اکنون نصب بیت کوین کور را به پایان رسانده اید. اگر سوالی در این خصوص دارید می‌توانید از جامعه های بیت کوین نظیر Bitcoin StackExchange، BitcoinTalk و پشتیبانی فنی کنم بگیرید.

برای پشتیبانی از شبکه بیت کوین، هم چنین باید اتصال های ورودی را فعال کنید. برای جزییات بیشتر به بخش تنظیمات شبکه در این مقاله مراجعه کنید.

بیت کوین کور Daemon

برای اجرای بیت کوین کور Daemon ابتدا پنجره فرمان را باز کنید. برای باز کردن پنجره فرمان، کلید ویندوز بر روی صفحه کلید را فشار دهید و عبارت cmd را تایپ کنید. سپس گزینه کامنت پرامپت (Command Prompt) را انتخاب کنید.

command prompt

اگر بیت کوین کور را در مسیر پیش فرض نصب کرده اید، عبارت زیر را در کامند پرامپت تایپ کنید:

C:\Program Files\Bitcoin\daemon\bitcoind

سپس بیت کوین کور Daemon اجرا می‌شود. برای تعامل با بیت کوین کور Daemon باید از bitcoin-cli (رابط کاربری خط فرمان بیت کوین) اگر بیت کوین کور را در مسیر پیش فرض نصب کرده اید، دستور زیر را در کامند پرامپت تایپ کنید تا از عملکرد آن مطمئن شوید:

C:\Program Files\Bitcoin\daemon\bitcoin-cli getblockchaininfo

نکته: چند دقیقه طول می‌کشد تا بیت کوین کور اجرا شود. اگر از bitcoin-cli استفاده کنید، در مدت بارگذاری بیت کوین کور، پیام زیر نمایش داده خواهد شد:

error: {“code”:-28,”message”:”Verifying blocks…”}

پس از اجرا شدن بیت کوین کور، دستورهای زیر برای تعامل های مقدماتی با نود خود می‌تواند مفید باشد:

getblockchaininfo, getnetworkinfo, getnettotals, getwalletinfo,stop,help.

برای مثال برای متوقف کردن ایمن نود، دستور زیر را اجرا کنید:

C:\Program Files\Bitcoin\daemon\bitcoin-cli stop

فهرست کاملی از دستورات را می‌توانید در بخش توسعه دهندگان Bitcoin.org مشاهده کنید.

هنگامی که بیت کوین کور Daemon برای بار اول اجرا می‌شود، شروع به دانلود بلاک چین خواهد کرد. این مرحله حداقل چند روز طول می‌کشد و اگر سرعت اینترنت کم یا رایانه ضعیف باشد این مدت بیشتر هم خواهد شد. طی فرآیند دانلود، بیت کوین کور از بخش قابل توجهی از پهنای باند اینترنت استفاده خواهد کرد. هر زمان که بخواهید می‌توانید با فرمان توقف (stop) عملکرد بیت کوین کور را متوقف کنید. دفعه بعدی که بیت کوین کور را اجرا کنید دانلود ادامه می‌یابد.

به روز رسانی بیت کوین کور

اگر نسخه قدیمی تری را اجرا می‌کنید، برنامه را متوقف کنید. صبر کنید تا اجرای آن کاملا متوقف شود (ممکن است در نسخه های قدیمی تر چند دقیقه طول بکشد) سپس ستاپ برنامه را اجرا کنید (در سیستم عامل ویندوز) یا آن را در مسیر Applications/Bitcoin-Qt (در سیستم عامل مک) یا در مسیر bitcoind/bitcoin-qt (در سیستم عامل لینوکس) کپی کنید.

فایل های کیف پول و بلاک چین بین نسخه‌های مختلف، مشترک است بنابراین هنگام به روز رسانی نیازی به تغییر در داده های نصب شده وجود ندارد. معمولا فرمت این فایل ها تغییر می‌کند اما نسخه جدید بیت کوین کور شامل کدی است که به طور خودکار فایل ها را به فرمت جدید به روز رسانی می‌کند تا دیگر به تغییرات دستی نیازی نباشد.

گاهی اوقات به روز رسانی فایل داده های بلاک چین از نسخه های خیلی قدیمی تر به نسخه جدید امکان پذیر نمی‌باشد. در این موارد باید بلاک چین مجدد دانلود شود. اگر می‌خواهید بلاک چین خود را از نسخه بسیار قدیمی به روز رسانی کنید، مشخصات نسخه جدید را بررسی نمایید.

گاهی اوقات به دلیل تغییرات ایجاد شده در فایل داده ها، دانگرید کردن نیز امکان پذیر نمی‌باشد. در این موارد نیز اگر می‌خواهید بلاک چین خود را دانگرید کنید، مشخصات نسخه جدید را بررسی نمایید.

این مقاله در دو بخش ارائه شده است. برای مطالعه بخش دوم به لینک زیر مراجعه نمایید:

آموزش گام به گام اجرای نود کامل (Full Node) بیت کوین – بخش دوم 

منبع
bitcoin

نوشته های مشابه

6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا