مقالات

چه کسی واقعا بیت کوین کور (Bitcoin Core) را کنترل می کند؟!

اگر برای مدتی است که در ارزهای دیجیتال درگیر شده اید، احتمالا در مورد نحوه کار فرآیند توسعه نرم افزار بیت کوین کور (Bitcoin Core) شگفت زده هستید. بیت کوین در سرتاسر موجودیت خود، توجه دائمی در ارتباط با توسعه را دریافت کرده است و هر سال که می گذرد، توسعه دهندگان بیشتر و بیشتری به این پروژه ملحق می شوند تا به شیوه ای در این پروژه مشارکت داشته باشند اما سوالی در اینجا مطرح می شود و آن این است که چه کسی این جریان اطلاعات را کنترل می کند؟ چه کسی کنترل می کند که چه به روز رسانی هایی انجام شده و کدام ها هنوز انجام نشده اند؟

Jameson Lopp از مشارکت کنندگان پیشین بیت کوین کور می باشد. بنا بر اظهارات او، بیت کوین یک اغتشاش بدون حاکم است اما با این وجود قوانین هنوز اعمال می شود. او توضیح می دهد که افرادی وجود دارند که توانایی ادغام کد و ارائه کردن آن در نسخه بعدی را دارند. به بیان او، آنچه که عجیب است این است که این جایگاه به جای اینکه یک جایگاه قدرت باشد، جایگاهی کمکی است.

افرادی که می توانند کد جدید وارد کنند!

پنج نفر قدرت وارد کردن کد جدید به مخزن اصلی را دارند و این پنج نفر عبارتند از:

۱- Wladimir J.Van der Laan

۲- Pieter Wuille

۳- Jonas Schnelli

۴- Marco Falke

۵- Samuel Dobson

تنها این افراد در پروژه بیت کوین مشارکت نمی کنند!

هر کدام از آنها یک کلید PGP دارد که برای امضای اقدامات در هر زمانی که کد به روز رسانی می شود، مورد استفاده قرار می گیرد. این بدین معنی نیست که آنها تنها افراد مشارکت کننده هستند اما آنها موقعیت دروازه بان و محافظ را دارند. هنوز هم این ریسک مطرح است که یکی از کلید ها گم شود؛ اما این فرآیند هدف عظیمی دارد و از کد محافظت می کند و حتی از پلتفرم میزبان نیز این التزام وجود دارد.

در کل، این ساز و کار صد در صد در برابر عاملان خرابکار مصون نیست و همچنین این سوال مطرح است که چه چیزی افراد ذکر شده را از ایجاد خسارت و کلاه برداری باز می دارد؟ بیت کوین چگونه ایمن، سازگار و با ثبات باقی می ماند؟

آیا امنیت بیت کوین کور به اندازه کافی خوب است تا از سوء استفاده جلوگیری کند؟ شما چه فکر می کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
beincrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا