قلم میهن بلاکچین

شبکه بیت کوین همتا به همتا(peer to peer) نیست!

شاید تیتر این مقاله در ابتدا باعث تعجب شما شود و بگویید بیت کوین به peer to peer بودن و یا همتا به همتا بودن آن معروف است، پس این چه تیتری است؟! کمی صبر کنید و با ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

تقریبا هر جا که بحث از بیت کوین شده، این نکته که شبکه بیت کوین همتا به همتا است ذکر شده است. اما آیا واقعا شبکه بیت کوین همتا به همتا است؟ پاسخ، چیزی مابین بلی و خیر است اما اگر بخواهیم به طور دقیق بگوییم پاسخ خیر است.

بیت کوین ها جایی ذخیره نمی شوند!

سختی استخراج یا سختی ماینینگ

شاید تصور شما از بیت کوین های موجود در کیف پولتان این باشد که حتما بیت کوین هایتان جایی در شبکه بیت کوین و یا در بلاک چین ذخیره شده است. اما خیر، این باور اشتباه است، تنها تراکنش هایتان است که در شبکه و بلاک چین ذخیره می شود. به این صورت که شما یک آدرس کیف پول بیت کوین دارید و زمانی که به این آدرس بیت کوینی ارسال شود، شبکه، کیف پول شما را به عنوان یک کیف پول فعال می شناسد و تراکنش ارسالی به کیف پولتان را در بلاک چین ثبت می کند. حال فرض کنید 3 بیت کوین دارید و مقادیری از آن را به آدرس های دیگر انتقال می دهید. شبکه، میزان بیت کوین شما را در جایی ذخیره نمی کند بلکه آدرس عمومی شما را از بلاک اول تا بلاک فعلی بررسی می کند و میزان ورودی و خروجی بیت کوین ها به آدرستان را حساب می کند. به عنوان مثال می گوید فلان آدرس از اولین بلاک تا بلاک فعلی مجموعا 3 بیت کوین ورودی داشته و مجموعا 2 بیت کوین خارج شده است در نتیجه در این کیف پول 1 بیت کوین موجود است. بنابراین هر بار که بخواهید از موجودی کیف پول خود مطلع شوید این فرآیند تکرار می شود پس در نتیجه بیت کوین هایتان جایی ذخیره نمی شود.

ماینر یا واسطه، مساله این است!

بیایید به عنوان مثال با هم انتقال یک بیت کوین از علی به سینا را مورد بررسی قرار دهیم و گام به گام پیش برویم و ببینیم که چگونه این اتفاق می افتد. این مساله را کمی با زبان عامیانه بیان می کنیم که امیدواریم دوستان حرفه ای خرده نگیرند. فرض کنید علی 3 بیت کوین دارد که می خواهد 1 بیت کوین خود را به آدرس کیف پول سینا انتقال دهد. علی درخواست خود را به شبکه ارسال می کند و ماینرها با محاسبه ورودی و خروجی های آدرس علی میزان دارایی کیف پول علی که 3 بیت کوین است را تایید می کنند و سپس از این 3 بیت کوین یکی را به کیف پول سینا و 2 تای دیگر را به کیف پول خود علی برمی گردانند.

چرا همتا به همتا نیست؟

صرافی غیرمتمرکز IDEX

احتمالا با توجه به پاراگراف قبلی متوجه شده اید که علی و سینا مستقیما با هم در ارتباط نبودند و ماینرهای شبکه تراکنش علی به سینا را انجام داده اند. پس این ارتباط peer to peer نیست زیرا بین علی و سینا، ماینری وجود دارد که تراکنش آنها را بررسی می کند و انجام می دهد. اگر بخواهد معنی peer to peer یا همتا به همتا دقیقا اتفاق بیفتد می بایست علی بدون دخالت ماینر، یک بیت کوینِ خود را به سینا می فرستاد که عملا این اتفاق نمی افتد. از طرفی علی می تواند زمانی که اصلا سینا به اینترنت متصل نباشد، مقدار بیت کوین مورد نظرش را برای سینا بفرستد، طبیعتا وقتی سینا آفلاین باشد علی چگونه می تواند مستقیما با سینا در ارتباط باشد؟ پس این رابطه همتا به همتا نیست!

چرا همتا به همتا هست؟

حتما با خود می گویید بالاخره همتا به همتا هست یا خیر. اگر بخواهیم در معنای کلمه، همتا به همتا بودن را بررسی کنیم، خیر، نیست اما از آنجا که بین علی و سینا فرآیند مشخصی انجام می شود و در اصل انسانی واسطه نیست(مرکزیتی وجود ندارد) و همه ی این کارها توسط کامپیوتر ها و توان پردازشی دستگاه ها انجام می شود، می توان گفت که به نوعی همتا به همتا یا peer to peer است.

فرآیند انجام یک تراکنش در بلاک چین

بلاکچین؛ آنچه خوبان همه دارند تو یک جا داری!

میهن پادکست – غیر متمرکز در تکنولوژی بلاک چین به زبان ساده

میهن پادکست – بلاک چین به زبان ساده!

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا