مقالات عمومی

بلاکچین؛ آنچه خوبان همه دارند تو یک جا داری!

کاربردهای تکنولوژی بلاکچین از دید خیلی از کاربران به ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین ختم می شود. در این مقاله قصد داریم شما را با ویژگی های این تکنولوژی بیشتر آشنا کنیم تا راحت تر بتوانید از این تکنولوژی استفاده کنید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

نوسان قیمتی بیت کوین باعث شد که امروز بسیاری از مردم حداقل اسم بلاکچین را شنیده باشند. شرکت هایی که درک بیشتری از این تکنولوژی پیدا کرده اند، در حال حاضر به دنبال استفاده از این تکنولوژی هستند. شرکت هایی مثل نستله، والمارت، IBM، آمازون و … که هر کدام در حوزه فعالیتشان موفق هستند. این شرکت ها هر روز به دنبال کسب موفقیت بیشتر هستند ولی چرا بلاکچین توانسته توجه این شرکت ها را به خود جلب کند؟ آیا بلاکچین می تواند به کسب و کارها کمک بکند و هزینه ها را کاهش دهد؟

بلاکچین شتاب دهنده به سمت موفقیت

همانطور که در مقالات پیشین گفتیم، در عصر تکنولوژی، دیتا و اطلاعات حرف اول را می‌زنند و روزانه انبوهی از داده ها و اطلاعات در دنیای تکنولوژی تولید می‌شود. اما نگهداری، ثبت و استفاده درست از این اطلاعات است که بشر را به سمت پیشرفت و آسایش سوق می‌دهد؛ تکنولوژی نوظهور بلاک چین نیز نقشی بزرگی در این راه ایفا می‌کند و با ظرفیت های موجود در خود نشان داده است قصد کمک به هرچه سریعتر پیمودن این راه را دارد.

از ویژگی های بلاکچین می توان به امنیت، شفافیت و غیرمتمرکز بودن اشاره کرد که قبلا هم در مورد آن ها صحبت کردیم ولی آیا شرکت هایی مثل نستله، والمارت و IBM به دنبال این ویژگی ها هستند؟ به طور مثال آیا حاضر هستند از ویژگی غیر متمرکز بودن استفاده بکنند یا در اولویت کاری آن ها قرار دارد؟

این شرکت های موفق به دنبال غیر متمرکز سازی نیستند، آن ها می خواهند از ویژگی های بلاکچین استفاده کنند ولی به همه آن ها نیاز ندارند. پس برای رسیدن به این هدف، بلاکچین خصوصی خود را به گونه ای که نیازهایشان را برطرف کند، طراحی می کنند و از آن در اکوسیستم خود استفاده می کنند.

بلاکچین به این شرکت ها کمک می کند که به راحتی داده های خود را به صورت یکپارچه ذخیره کنند، در اکوسیستم شرکتی خودشان به راحتی به این اطلاعات منظم شده دسترسی پیدا کنند و اگر تمایل داشته باشند که قسمتی از آن را به نمایش عموم بگذارند نیز این کار را به راحتی انجام دهند. بلاکچین مقدمه ای است برای جلب اعتماد، در واقع بلاکچین بستری فراهم می کند که زمینه ساز اعتماد است و کاربران راحت تر به اکوسیستمی که از بلاکچین در آن استفاده می شود، اعتماد خواهند کرد. همانطور که می دانید بلاک چین از دو کلمه بلاک (Block) و چین (Chain) تشکیل شده است که به معنی زنجیره بلوک می‌باشد، اطلاعات در فناوری بلاک چین داخل یک سری بلوک هایی قرار می‌گیرند که این بلوک ها زنجیره وار به یکدیگر متصلند و این ویژگی باعث شده تغییر در گذشته به راحتی امکان پذیر نباشد. البته باید به این نکته توجه داشته باشیم که در بلاکچین خصوصی این نودها هستند که تصمیم میگیرند چه چیزی تغییر کند و اگر به اجماع برسند می توانند در داده ها تغییر ایجاد بکنند. حال در نظر داشته باشید که این داده های منظم و یکپارچه اگر به صورت منظم توسط یک نهاد نظارتی هم کنترل بشود و نسخه هایی از آن نیز در اختیار عموم قرار بگیرد، دیگر تغییر در شبکه به صورت نامحسوس ممکن نیست.

بلاکچین از تکنولوژی دفتر کل توزیع شده DLT بهره می برد و این ویژگی باعث می شود تمامی اطلاعات در نودهای شبکه ذخیره سازی شود و اگر برای هر کدام از آن ها مشکلی به وجود بیاید، شبکه بدون مشکل به کار خود ادامه دهد. البته این ویژگی جدیدی نیست و قبلا از پیدایش بلاکچین هم بسیاری از شرکت ها مثل گوگل شبیه این سیستم را پیاده سازی کرده بودند. ولی بلاکچین نسبت به تکنولوژی های قبل از آن چه برتری ایجاد کرده است که در حال حاضر گوگل نیز به استفاده از بلاکچین در زیر ساخت خود فکر می کند؟

چرا از بلاکچین استفاده کنیم؟

پردرآمدترین شغل مهندسی بلاکچین

بلاکچین به راحتی می تواند با تکنولوژی های دیگر مثل اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی ارتباط برقرار کند و داده های آن ها را به صورت منظم و یکپارچه ذخیره کند، این ویژگی باعث می شود که خیال ما از بابت ذخیره سازی داده ها راحت باشد. ذخیره سازی داده ها می تواند بستری فراهم کند تا راحت تر تحلیل و آنالیز داده ای انجام دهیم. دنبال کردن داده ها و این که در مرور زمان چه تغییراتی صورت می گیرد به راحتی در دسترس خواهد بود و آنالیزورها می توانند با استفاده از آن و تحلیل های بهتر و دقیق تر، زندگی بهتری برای ما ایجاد کنند.

بلاکچین می تواند واسط ها را از بین ببرد، واسط هایی که هزینه زیادی برای مشتری ایجاد می کنند. ولی چطور؟ فرض کنید سازمان آب کشور به دنبال استفاده از بلاکچین برای ذخیره سازی داده های خود است. این سازمان در بلاکچین خود یک ارز دیجیتالی ایجاد می کند. مشتریان می توانند مصرف آب خود را در مرورگر بلاکچینی این سازمان مشاهده کنند، هر زمان که به اینترنت دسترسی داشتند قبض خود را مشاهده و پرداخت کنند. بلاکچین کمک می کند بدون نیاز به پرداخت از طریق بانک و دریافت فاکتور از طریق سازمان پست این اتفاق صورت بگیرد. بلاکچین به سازمان آب یا هر شرکت دیگری کمک خواهد کرد که بتوانند مشتریان خود را بهتر بشناسند و بر اساس مصرف آن ها، اقدامات و سرویس هایی پیشنهاد دهند که هم مشتریان و هم این شرکت ذینفع باشد. بلاکچین در ثبت داده ها بسیار توانمند است و با ذخیره سازی این داده ها به صورت منظم می توانیم برنامه ریزی بهتر و دقیق تری برای مصرف داشته باشیم. همانطور که می دانید، آب مایه حیات است و باید برای استفاده از هر قطره آن برنامه داشته باشیم. البته در حال حاضر سیستم هایی وجود دارند که به ما در این زمینه کمک می کنند ولی همه ی ویژگی های بلاکچین را ندارند.

البته باید در نظر داشته باشیم که بلاکچین توانایی حل کردن تمام مشکلات ما را ندارد ولی می تواند به تنهایی جایگزینی مناسب و توانمند برای چندین نیاز شرکت ها باشد. بلاکچین، آنچه خوبان همه دارند تو یک جا داری!

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا