اخبار آلتکوین

ثروتمندترین فرد دنیای کریپتو، چگونه از پشت میله‌های زندان، ثروت خود را دو برابر کرد؟

چانگ پنگ ژائو، بنیان‌گذار صرافی بایننس که با لقب CZ در بین طرفداران کریپتو شناخته می‌شود، تابستان امسال را در زندانی در سانتاباربارا می‌گذراند. اما با صعود بازار ارزهای دیجیتال، مجله فوربس از راز افزایش سرسام‌آور ثروت او پرده برمی‌دارد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نظر می‌رسد زندان به کام ژائو، بنیان‌گذار بایننس خوش آمده و او که پیش از این ثروتمندترین فرد زندانی و ثروتمندترین فرد دنیای کریپتو به شمار می‌رفت، ثروتش، از زمان مجرم شناخته شدن، به طور قابل‌توجهی افزایش یافته است.

مجله فوربس، ثروت خالص او را حدود ۶۱ میلیارد دلار تخمین می‌زند؛ این رقم، او را پس از جولیا کوچ (Julia Koch) و خانواده‌اش، به بیست و چهارمین فرد ثروتمند جهان تبدیل می‌کند. ثروتمندترین فرد بعدی در دنیای کریپتو، با فاصله، برایان آرمسترانگ، بنیان‌گذار صرافی کوین‌بیس، با ۱۱ میلیارد دلار ثروت است.

افزایش ثروت CZ دو دلیل عمده دارد

اول، سهام ۹۰ درصدی او در صرافی بزرگ بایننس است که با وجود کناره‌گیری‌اش از سمت مدیرعاملی در نوامبر ۲۰۲۳ (به‌عنوان بخشی از توافق با وزارت دادگستری آمریکا برای اعتراف به پولشویی و نقض تحریم‌ها)، ۳۳ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده است. البته گفتنی است که بایننس ۴.۳ میلیارد دلار جریمه به دولت پرداخت کرد، اما این جریمه بر ثروت شخصی ژائو تاثیر آنچنانی نداشت، چرا که سهم او از این جریمه فقط ۵۰ میلیون دلار بود.

چانگ پنگ ژائو مدیر عامل صرافی بایننس

در شش ماه گذشته، یعنی از زمان اعترافات ژائو، بایننس در واقع سهم خود را از حجم معاملات در میان صرافی‌های ارز دیجیتال در سراسر جهان افزایش داده و بر اساس داده‌های گردآوری شده از پلتفرم The Block، سهم بایننس از کل بازار نقدی در صرافی‌ها، در شش ماه گذشته و پس از رفتن ژائو، ۴۲٪ افزایش یافته، در حالی که میانگین این سهم در دو ماه قبل از آن ۳۸٪ بود.

به گزارش مجله فوربس، دلیل اصلی افزایش قابل‌توجه دارایی خالص CZ، دارایی‌ شخصی او از توکن BNB، توکن اختصاصی صرافی خودش است. برآوردها که او ۹۴ میلیون توکن BNB در اختیار دارد که ۶۴٪ از کل ۱۴۷.۵ میلیون توکن BNB در گردش را تشکیل می‌دهد. فوربس تخمین می‌زند که خود صرافی بایننس مالک ۷۱ درصد از کل توکن‌های BNB باشد.

با وجود مشکلات قانونی بایننس، ارزش BNB در سال ۲۰۲۴ به شدت افزایش یافته و با ۱۰۰٪ رشد، از سایر ارزهای دیجیتال برتر مانند بیت کوین (با رشد ۵۴٪)، اتریوم (با رشد ۵۳٪) و سولانا (با رشد ۴۹٪) پیشی گرفته است. به تازگی قیمت BNB به بالاترین رقم تاریخی خود یعنی ۷۱۴ دلار رسیده که ارزش کل بازار آن را به ۱۱۰ میلیارد دلار می‌رساند.

اما توکن BNB چیست؟ توکن بایننس یا BNB در ابتدا در سال ۲۰۱۷ به عنوان ابزاری برای تامین مالی CZ جهت راه‌اندازی صرافی جدیدش عرضه شد. توکن‌هایی مانند BNB توسط توسعه‌دهندگان پروژه‌های رمزارزی ایجاد می‌شوند و بیشتر به امتیاز وفاداری ایرلاین‌ها شباهت دارند تا سهام واقعی یک شرکت، هرچند که مانند ارزهای دیجیتال دیگر در صرافی‌های کریپتویی معامله می‌شوند و مورد توجه سرمایه‌گذاران هستند.

توکن‌هایی مانند BNB مالکیتی به کاربر نمی‌دهند، اما به دارندگان آن که اغلب هم مشتری هستند، تخفیفی برای معامله یا انگیزه‌ای برای جذب افراد جدید ارائه می‌دهند. به گفته یکی از کارمندان سابق صرافی FTX، که سقوط چشمگیر صرافی‌اش را به توکن اختصاصی آن یعنی FTT نسبت می‌دهد، این توکن‌ها اغلب به‌عنوان نوعی ارز دیجیتال استفاده می‌شوند، چرا که مانند دیگر رمزارزها نیستند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا نیز به نظر می‌رسد با این موضوع موافق باشد، چرا که در حال حاضر از بایننس به دلیل فروش BNB به عنوان اوراق بهادار ثبت نشده به کاربران آمریکایی، شکایت کرده است.

چانگ پنگ ژائوِ ۴۷ ساله، به دو طریق دارایی‌های توکن‌های BNB به دست آورده است. بایننس در سال ۲۰۱۷ تأسیس شد و او و تیمش ۸۰ میلیون توکن از مجموع ۲۰۰ میلیون توکن BNB دریافت کردند. تحلیلی از کیف پول‌هایی که این توکن‌ها را دریافت کرده‌اند، توسط فوربس و با همکاری Gray Wolf Analytics انجام شده که نشان می‌دهد که شرکت بایننس ۴۶.۲ میلیون از ۸۰ میلیون توکن اولیه را در اختیار دارد. با توجه به مالکیت ۹۰٪ ژائو بر بایننس، ۴۱.۶ میلیون BNB از این مقدار به او نسبت داده می‌شود.

بخش دوم ثروت CZ کمی مبهم‌تر است. نتایج تحقیقات توسط فوربس که در اکتبر ۲۰۲۳ منتشر شد، نشان داد که عرضه اولیه بایننس (ICO) در ابتدا مورد استقبال قرار نگرفت و همین موضوع منجر به هدایت سهام‌های فروش‌نرفته توسط CZ و شرکتش به کیف پول‌هایی تحت کنترل او شد. در سال ۲۰۱۷، بایننس ادعا کرد که ۱۰۰ میلیون BNB را هر کدام به قیمت ۰.۱۵ دلار فروخت و در مجموع ۱۵ میلیون دلار جمع‌آوری کرد، اما تحلیل فوربس در پاییز گذشته ۱۴۰۲ نشان داد که بیش از ۱۰.۸ میلیون توکن BNB فروخته نشده و درآمد آن کمتر از ۵ میلیون دلار بوده است.

دارایی‌های BNB صرافی بایننس

در وایت‌پیپر رسمی بایننس، که در دنیای ارزهای دیجیتال به عنوان درفتی برای سرمایه‌گذاران ICO عمل می‌کند، مشخص نشده که چه بر سر توکن‌های به فروش نرسیده می‌آید و در نهایت هم، بررسی‌های دقیق حاکی از آن است که این توکن‌ها به کیف‌پول‌هایی منتقل شده‌اند که متعلق به خود بایننس هستند. امروزه تخمین زده می‌شود که این کیف‌پول‌ها حاوی ۵۸ میلیون توکن BNB به ارزش ۳۵ میلیارد دلار با قیمت فعلی ۶۰۲ دلار هستند. با در نظر گرفتن مالکیت ۹۰ درصدی CZ بر بایننس، او مالک مستقیم بیش از ۵۲ میلیون توکن BNB دیگر خواهد بود. در مجموع، فوربس معتقد است که او تقریباً ۹۴ میلیون توکن BNB در اختیار دارد، اما خود صرافی بایننس و وکلای CZ درخواست برای اظهارنظر در مورد دارایی‌های ژائو را بی پاسخ گذاشتند.

ارزش دارایی‌های بنیان‌گذار بایننس امروز ۵۶.۶ میلیارد دلار برآورد می‌شود، اما با توجه به این که احتمالاً اگر ژائو بخواهد همه این توکن‌ها را بفروشد، به سختی بتواند به چنین رقمی برسد، مجله فوربس برای تخمین دارایی او، تخفیفی ۵۰ درصدی بابت نقدشوندگی در نظر گرفته است. در حال حاضر، حجم معاملات روزانه BNB حدود ۱.۶ میلیارد دلار است.

صرافی بایننس با وجود ادعای داشتن ۲۰۰ میلیون مشتری در سراسر جهان، اطلاعات کمی در مورد عملکرد داخلی‌اش منتشر کرده و این صرافی هرگز تحت حسابرسی قرار نگرفته است؛ بیش از ۵۳٪ از کل معاملات BNB در خود صرافی بایننس انجام می‌شود. در ماه گذشته، قیمت BNB حدود ۵ درصد افزایش یافت، این رشد، روی کاغذ، به معنای افزایش ۳ میلیارد دلاری دارایی بنیان‌گذار بایننس است. بنابراین، با اینکه ژائو دوران محکومیت چهار ماهه خود را سپری می‌کند و از آفتاب کالیفرنیا در محوطه‌ زندان فدرال Lompoc II لذت می‌برد، دارایی‌های BNBاش رشد میلیارد دلاری را تجربه می‌کنند.

تحقیقات مجله فوربس با دنبال کردن آدرس‌های زمان ICO بایننس کوین، تخمین زده که بالای ۶۴٪ از تامین صرافی بایننس (حدود ۶۱ میلیارد دلار)‌ به CZ تعلق داشته و این تجمیع بیش از نیمی از ارزش بازار BNB، به‌نوعی آن را از اعتبار فعلی ساقط می‌کند. شما درباره تحقیق منتشر شده مجله فوربس چه دیدگاهی دارید؟ این افشاگری چه تاثیری بر قیمت BNB خواهد داشت؟

منبع
Forbes

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا