اخبار خارجی

کاهش جدی سهم چین از استخراج بیت کوین؛ مقصد بعدی ماینرها کجاست؟

پژوهش‌های مرکز تحقیقاتی کمبریج نشان می‌دهد که پیش از اعلام ممنوعیت فعالیت در حوزه رمز ارزها در کشور چین، قدرت پردازشی استخراج بیت کوین در این کشور ۴۰ درصد کاهش یافته و این در حالی است که قدرت پردازشی بیت کوین در کشور ایالات متحده ۴ برابر افزایش یافته است.

چین مرکز ماینینگ بیت کوین در جهان

چندی پیش مقامات چین به دلیل مصرف بالای انرژی در بخش استخراج بیت کوین، فعالیت این صنعت را سرکوب کرده و سخت‌گیری‌ فراوانی به فعالیت ماینرهای بیت کوین در این کشور اعمال کردند. همین اقدام باعث شد که ماینرهای بیت کوین، به فکر راه چاره افتاده و حتی از این کشور خارج شوند. کشور چین تا پیش از این اقدام، قطب ماینینگ بیت کوین در جهان بود. اما به نظر می‌رسد این کشور جایگاه خود را به خطر انداخته و ماینرها به فکر مهاجرت از این کشور به سمت کشورهای غرب هستند. اما اطلاعات جدید نشان می‌دهد که ماینرهای بیت کوین پیش از این تصمیم چین، به فکر مهاجرت از کشور چین بوده و به ادامه فعالیت خود در کشورهای غرب جهان تمایل دارند.

طبق این گزارش، سهم ماینرهای چینی از قدرت پردازشی شبکه بیت کوین در سال ۲۰۱۹ میلادی حدودا ۷۵ درصد بوده اما این عدد در سال ۲۰۲۱ به ۴۶ درصد کاهش یافته است. این گزارش تایید می‌کند که این کاهش پیش از اعلام رسمی سخت‌گیری‌های کشور چین در حوزه استخراج بیت کوین بوده است.

آیا آمریکا قطب جدید ماینینگ بیت کوین خواهد بود؟

در این گزارش آمده است که در سال ۲۰۱۹ حدودا ۷۵ درصد ماینینگ بیت کوین در کشور چین انجام شده و سهم کشور امریکا در استخراج بیت کوین، تنها ۴ درصد بوده است. اما پس از گذشت ۲ سال، سهم کشور چین به ۴۶ درصد و سهم کشور امریکا به ۱۶ درصد رسیده است. در نتیجه شاهد رشد چهار برابری فعالیت ماینرهای بیت کوین در کشور امریکا هستیم. از این رو، کشور چین با ۴۶ درصد، امریکا با ۱۶ درصد و کشور قزاقستان با ۸ درصد به ترتیب سه کشور برتر در استخراج بیت کوین هستند. دلیل اصلی کشور چین در مخالفت از استخراج بیت کوین بحث مصرف بالای انرژی و آلودگی ایجاد شده در این صنعت بود.

به نظر می‌رسد تا چند ماه دیگر، شاهد تغییرات جدیتری در حوزه استخراج ماینینگ باشیم. بسیاری معتقدند که آمریکا و کانادا و به طور کلی کشورهای غربی مقصد ماینرهای چینی خواهد بود. اما چیزی که مشخص است، کاهش قابل توجه سهم کشور چین در ماینینگ بیت کوین هستیم. سال‌هاست که کشور چین قطب ماینینگ بیت کوین در جهان است اما به نظر می‌رسد این جایگاه با چالش‌های جدی همراه است. نظر شما چیست؟ آیا چین به این راحتی مرکزیت استخراج بیت کوین را به رقبای خود تقدیم خواهد کرد؟

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا