اخبار خارجی

تاثیر ویروس کرونا در ماینینگ بیت کوین؛ فاجعه ماینینگ در راه است؟

کشور چین به تدریج در حال خروج از شیوع ویروس کرونا و بازیابی تدریجی تجارت خود است. در عین حال، ماینینگ بیت کوین که در ابتدا به نظر می‌رسید در مقابل این ویروس مقاوم است دچار آسیب شده است و ممکن است با مشکلات بیشتری مواجه شود.

بخشی از این مشکل به دلیل قرنطینه است که طی آن، شرکت های تولیدکننده تجهیزات ماینینگ نظیر بیت مین و MicroBT نمی‌توانستند تجهیزات جدید خود را به فارم های ماینینگ ارسال کنند. کوین دسک در این خصوص گفته است که ایجاد اختلال در زنجیره تامین می‌تواند دلیل کاهش هش ریت بیت کوین در ماه گذشته باشد.

موضوع نامرتبط اما در عین مشکل آفرین دیگر تاخیر ۷ روزه در ارسال چیپ های ۷ نانومتری از جانب تولیدکننده تایوانی TSMC بوده است. تقاضای زیاد از جانب شرکت هایی نظیر اپل و هواوی باعث شد که این شرکت تحویل های خود را از سال ۲۰۱۹ به اوایل سال ۲۰۲۰ به تعویق بیاندازد. چیپ های جدید متراکم تر و قدرتمندتر هستند و به برق کمتری نیاز دارند، به همین دلیل تقاضا برای آنها از جانب ماینرها بیشتر است.

یک مشکل بزرگ و مهم

با برگشت شرایط تجاری به وضعیت قبلی خود، ماینرها با مشکل بزرگتری مواجه هستند که آن را “فاجعه ماینینگ” می‌خوانند. این اصطلاح به شرایطی اشاره می‌کند که بسیاری از افراد معتقدند به تعطیلی بسیاری از فارم های ماینینگ کوچکتر در کشور چین منجر خواهد شد.

اگر قیمت بیت کوین ثابت بماند یا بیش از این کاهش یابد، سودآوری ماینینگ کاهش می‌یابد و فشار غیرقابل تحملی بر ماینرهای مستقل و کوچکتر وارد خواهد کرد. این شرایط هنگامی به وجود آمده است که ماینرها در صدد به روزرسانی تجهیزات خود به چیپ های ۷ نانومتری هستند تا پس از هاوینگ بتوانند گواه اثبات کار پیچیده تر و از نظر محاسباتی سنگین تر را مدیریت کنند.

این شرایط برای همگی مشابه با یک طوفان سهمگین است، البته به غیر از فارم های بزرگ ماینینگ. ویروس کرونا و تبعات آن باعث غافلگیر شدن بسیاری از ماینرها شد. ماینرهایی که تجهیزات خود را به روزرسانی نکرده بودند اکنون با تبعات شدیدی مواجه هستند. بعضی از تحلیلگران گفته اند که این به روزرسانی جمعی منجر به فاجعه ماینینگ برای بسیاری از فارم ها خواهد شد که به دنبال جبران مخارج از فروش تجهیزات ماینینگ قدیمی خود هستند. نکته بدتر این است که چیپ های جدید باعث افزایش هش ریت می‌شود و این موضوع، استخراج بیت کوین برای تجهیزات قدیمی را با مصرف انرژی بیشتری مواجه خواهد کرد.

بعضی از تحلیلگران اذعان داشته اند که می‌توان از فاجعه ماینینگ اجتناب کرد.

دن لی (Dan Li) موسس فارم ماینینگ XSJ Mining واقع در شمال شرقی کشور چین گفته است:

حتی اگر قیمت بیت کوین کاهش یابد، ماینرها همه چیز خود را از دست نخواهند داد. وی معتقد است که ماینرهای پیشرفته، هزینه زیرساخت های خود را طی ۳ سال گذشته جبران کرده اند و ۳ سال نیز طول عمر مناسبی برای چیپ های ۱۶ نانومتری است. بنابراین این ماینرها می‌توانند از پس هزینه های کنار گذاشتن تجهیزات قدیمی خود بربیایند.

دن لی معتقد است که ماینینگ همانند سایر کسب و کارهای ذخیره سازی انرژی است. اگرچه ماینرها تحت تاثیر نوسان کوتاه مدت قیمت قرار می‌گیرند، اما ماینرهای باتجربه می‌دانند که برای کسب سود باید مدت طولانی به فعالیت خود ادامه دهند.

لی خاطرنشان کرده است:

اگر به اکثر پروژه های انرژی محور نگاه کنید، متوجه می‌شوید که آنها به دنبال تحقق چشم اندازهای ۲۰ الی ۳۰ ساله هستند. زیرا تا زمانی که خطرات موجود به درستی کاهش یابند، ماینینگ در مقایسه با معاملات ارز دیجیتال دارای جریان نقدی تدریجی و ثابت است.

هم چنین ابزارهای مالی جدیدتر نظیر اوراق مشتقه از ورود ماینرهای پیشرفته به فاجعه کامل محافظت می‌کنند. بانک دیجیتال DAG Global روش های نوآورانه را به ماینرها ارائه می‌دهد تا از نوسان هش ریت در امان باشند.

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا