اخبار عمومی

شکایت جدید علیه صرافی کوین بیس؛ ماجرا چیست؟

اخیرا یک شکایت دسته جمعی علیه صرافی کوین‌بیس توسط یک وکیل دادگستری به نمایندگی از مشتریانش تنظیم شده است که ادعا می‌کند این صرافی اوراق بهادار ثبت نشده می‌فروشد و به عنوان یک کارگزار/فروشنده بدون مجوز فعالیت می‌کند.

به گزارش میهن بلاکچین، این دعوی که کوین بیس آن را «از نظر قانونی بی‌اساس» می‌نامد، شبیه به شکایت دسته‌جمعی دیگری علیه این صرافی است. شکایت قبلی در ابتدا رد شده بود، اما اخیرا به دلیل رای تجدیدنظر دادگاه، تا حدی مجدداد از سر گرفته شده است.

صرافی کوین بیس، دوباره تحت فشار

کوین‌بیس (Coinbase)، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال در ایالات متحده از نظر حجم معاملات، در این شکایت جدید از سوی مشتریان خود با این اتهام مواجه شده است که کل مدل کسب‌وکار این شرکت از ابتدا غیرقانونی بوده است. این شکایت دومین پرونده کوین‌بیس با چنین مورد اتهامی است.

در دادخواستی که در ناحیه شمالی کالیفرنیا توسط شرکت حقوقی Scott+Scott به نمایندگی از شاکیانی از کالیفرنیا و فلوریدا تنظیم شده است، ادعا شده که فروش دارایی‌های دیجیتال از سوی کوین بیس به این معنی است که این شرکت «آگاهانه، عمدا و مکررا» قوانین اوراق بهادار ایالتی را از زمان شروع کسب‌وکار خود نقض کرده است.

در این پرونده ادعا شده است دارایی‌های دیجیتال لیست شده در کوین‌بیس، از جمله دیسنترالند (Decentraland)، الگورند (Algorand)، سولانا (Solana)، استلار (Stellar)، یونی‌سواپ (Uniswap)، نیرپروتکل (Near Protocol)، پالیگان (Polygon) و تزوس (Tezos) اوراق بهادار هستند. علاوه بر این، ادعا شده حساب‌های Coinbase Earn با تبلیغ برای سود بالاتر، قوانین اوراق بهادار را نقض می‌کنند.

واکنش صرافی کوین بیس

در پاسخ، کوین‌بیس این ادعاها را «از نظر قانونی بی‌اساس» عنوان کرد و با ابراز اطمینان نسبت به روند قضایی متعهد شد که در وقت مناسبی به این اتهامات رسیدگی کند.

کوین‌بیس با ارائه یک درخواست تجدیدنظر موقت در مورد تعریف «قرارداد سرمایه‌گذاری» با کمیسیون بورس ایالات متحده (SEC) درگیر یک دعوی قضایی است.

پل گروال (Paul Grewal)، وکیل کوین‌بیس، بیان کرده است که این صرافی شانس بیشتری برای پیروزی دارد، زیرا تفسیر SEC از قراردادهای سرمایه‌گذاری با پرونده‌های استیناف و دادگاه عالی مطابقت ندارد.

نتیجه این درخواست تجدیدنظر کوین‌بیس برای پرونده ریپل نیز حیاتی است. چرا که SEC می‌تواند برای حکم قاضی تورس مبنی بر اینکه فروش برنامه‌ریزی شده XRP اوراق بهادار نیست، درخواست تجدید نظر کند.

همان طور که گفته شد این شکایت شبیه به پرونده دیگری است که کوین‌بیس را درگیر کرده است. در ان پرونده نیز ادعا شده است که این صرافی به دلیل فروش اوراق بهادار در پلتفرم خود به مشتریان آسیب وارد کرده است. علیرغم رد شدن دادخواست اولیه در فوریه ۲۰۲۳، حکم اخیر دادگاه استیناف حوزه دوم ایالات متحده آمریکا تا حدی این پرونده را احیا کرده است. کوین‌بیس در دادگاه استیناف ایالات متحده گفت که فروش ثانویه ارزهای دیجیتال، در دسته اوراق بهادار قرار نمی‌گیرد، زیرا هیچ قرارداد سرمایه‌گذاری وجود ندارد.

چرا این پرونده مهم است؟

توجه به این نکته مهم است که شکایت اخیر با نبرد حقوقی کوین‌بیس با SEC بر سر یک سوال مشابه است: اینکه آیا توکن‌های فروخته شده در کوین بیس اوراق بهادار هستند یا خیر. کوین بیس اخیرا یک درخواست تجدیدنظر موقت در آن پرونده ارائه کرده است که تصمیم قاضی را مبنی بر اجازه به پیشبرد پرونده به چالش می‌کشد.

جان تی. جسناک (John T. Jasnoch)، وکیل شاکیان این پرونده، سابقه مشارکت در دعواهای حقوقی علیه دیگر شرکت‌ها و پروژه‌های ارزهای دیجیتال از جمله اتریوم مکس (Ethereum Max)، اینترنت کامپیوتر (Internet Computer)، سیف‌مون (Safemoon)، ترافرم‌لبز (Terraform Labs) را دارد.

در حالی که ناظران حقوقی انتظار دارند پرونده SEC در مورد این سوال اساسی تصمیم بگیرد که آیا دارایی‌های دیجیتال به عنوان اوراق بهادار به حساب می‌آیند یا خیر، اما مشخص نیست اگر صرافی کوین بیس در مبارزه خود با SEC شکست بخورد، شانس برنده شدن آن در این پرونده چقدر خواهد بود.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا