سال ۲۰۲۰ سال اتریوم است؛ آیا این رمز ارز می‌تواند از بیت کوین جلو بیافتد؟

با توجه به روند امور مالی غیرمتمرکز، صرافی‌های غیرمتمرکز، DAOها و NFTها، سال ۲۰۲۰ را می‌توان سال اتریوم (Ethereum) در اقتصاد کریپتو نامید.

امسال برای احیای اکوسیستم اتریوم، قدم‌های جدی برداشته شده و یافتن دلیل آن سخت نیست. سرعت پروژه‌های در حال توسعه در این زمینه و میزان پتانسیل و گرایش افراد نسبت به آنها در حال افزایش است. توسعه‌دهندگان پلتفرم قرارداد هوشمند، پیشرفت چشم‌گیری در انتشار نسخه ارتقا ‌یافته Ethereum 2.0 داشته‌‌اند. تیم‌های توانمند بسیاری به کشف راه‌حل‌های قابل استفاده در لایه دوم بسیار نزدیک شده‌اند. همچنین کاربران به سمت به‌کارگیری برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم در فعالیت‌های امیدوار کننده و بی‌سابقه‌ای هجوم آورده‌اند. با این حال، بیایید برخی از شرایط کلیدی که به «دهه اتریوم» اشاره‌ می‌کنند را بررسی کنیم.

ارزش اتریوم در حال پیشی گرفتن از بیت کوین است

اتریوم بیت کوین ارز دیجیتال بلاک چین صرافی غیرمتمرکز امور مالی غیرمتمرکز

در آغاز ماه ژوئن ۲۰۲۰، کارمزد معاملات روزانه اتریوم از کارمزدهای بیت کوین سبقت گرفت. از آن زمان تاکنون اتریوم پیشتاز بوده است.

این واقعیت به‌طور روشن نشانگر آن است که درخواست برای استفاده از اتریوم در حال افزایش است؛ اما معیار دیگری که درباره آن هم زیاد حرف زده می‌شود، این است که چطور اتریوم در حال رسیدن به بیت کوین و ارزش پرداخت روزانه آن است؟

در واقع اوایل جولای شرکت داده‌های اقتصادی کریپتو «Messari» توجه کرده بود که چگونه اخیرا اتریوم در هزینه معاملات روزانه از بیت کوین سبقت گرفته است. برای مثال، مورد توجه‌ترین موضوع، معاملات تسهیلاتی هستند که در فضای بلاک چین بر اساس ارزش دلار آمریکا تخصیص داده می شود.

به زبان ساده، به میزان چشمگیری، ارزش اتریوم، بسیار بالاتر از بیت کوین است و این یک ویژگی است که به خودی خود باعث تقویت آن در آینده می‌شود. اکنون بیشترین فعالیت در بستر اتریوم اتفاق می‌افتد و در آینده‌ نیز این باعث می‌شود تا فعالیت‌ها به سمت آن سوق پیدا کنند.

افزایش کاربران فعال روزانه

امسال در مشارکت اکوسیستم اتریوم، با توجه به همه اتفاقات پیش‌آمده، کاهش زیادی مشاهده نشده است. تنوع اخیر امکانات امیدوار کننده، موجب استقبال و افزایش کاربران فعال اتریوم شده است.

برای مثال، تعداد آدرس‌های فعال اتریوم – آدرس‌هایی که به صورت روزانه ETH یا ERC20 را رد و بدل می‌کنند – از ابتدای سال تا جولای دو برابر شده‌اند. تعداد این آدرس‌ها هم اکنون نزدیک ۶۰۰.۰۰۰ است. در حالی که به نظر می‌رسد افزایش این عدد تا یک میلیون یا حتی بیشتر هم، اجتناب ناپذیر است.

پژواک گسترش قراردادهای هوشمند

گسترش قراردادهای هوشمند شتاب بسیاری دارد و به نظر نمی‌رسد در آینده نزدیک این شتاب کاهش پیدا کند.

Coin Metrics که یک تامین‌کننده داده‌های کریپتو‌ است، در روز ۲۵ جولای تاکید کرد بیش از ۳.۱ میلیون درخواست قرارداد اتریوم وجود داشته است و این رکورد جدیدی در فعالیت‌های اساسی بلاک چین است. قطعا هنوز فضا برای رشد وجود دارد، اما پشتیبانی از فعالیت‌هایی به ارزش چند میلیارد دلار، آغاز عالی و اعتبار ‌بخشی است.

افزایش حجم بی‌سابقه صرافی‌های‌ غیر متمرکز (DEX)

اتریوم بیت کوین ارز دیجیتال بلاک چین صرافی غیرمتمرکز امور مالی غیرمتمرکز

پروژه‌های صرافی غیرمتمرکز Uniswap، 1inch و Balancer برخی از ستاره‌های زودهنگام اتریوم هستند و گواه این در عدد و رقم‌هاست.

دلیل آن این است که در جولای ۲۰۲۰، پروژه‌های در حال توسعه صرافی غیرمتمرکز اتریوم، جمعا بیش از ۴ میلیارد دلار بوده، آن هم به صورت شبانه‌روزی در هفت روز هفته، بدون نیاز به مجوز و بدون نیاز به وکالت. این عدد ۴ میلیارد دلار، رکورد ماهانه‌ جدیدی برای صرافی غیرمتمرکز است. از آنجایی که این صرافی‌ها تازه رونق گرفته‌اند، این آخرین باری نخواهد بود که این رکورد شکسته می‌شود.

درخشش دارایی‌های بر پایه اتریوم

قابل توجه است که براساس داده‌های Messari، سرمایه‌های مبتنی بر اتریوم از جولای تاکنون بهترین عملکرد سرمایه در سال ۲۰۲۰ است.

بر اساس گفته‌های این شرکت، از ابتدای سال تاکنون، میانگین سود برای تقریبا ۱۸۰ دارایی بر پایه اتریوم، ۱۳۰٪ محاسبه شده است؛ در حالی که ۱۰ مورد از این دارایی‌ها، از ابتدای سال تاکنون میزان سود بالای ۵۰۰٪ داشته‌اند.

فشار هجوم خرید در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد که محبوبیت بخش‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) مانند COMP، LEND، SNX در حال گسترش است. این اتفاق در بحث امور مالی غیرمتمرکز به کاربران اجازه صحبت می‌دهد. در حالی که امور مالی غیرمتمرکز در حال رشد و بالندگی است.

عبور ارزش کل قطعی DeFi از ۴ میلیارد دلار

ارزش بازار دیفای

ارزش ثابت کلی (TVL) معیاری است که DeFi Pulse سر زبان‌ها انداخته و آن ارزش USD کل دارایی ثابت را در پروتکل‌های DeFi نشان می‌دهد. برای کسانی که در اقتصاد سنتی فعالیت دارند، می‌توان TVL را به سنجش دارایی تحت مدیریت (AUM) تشبیه کرد.

حال چرا این موضوع برای Ethereum خبر خوبی است؟ بخش امور مالی غیرمتمرکز اتریوم در سال شکوفایی خود به سر می‌برد، چرا که این بخش به‌تازگی به نقطه عطف ۴ میلیارد دلاری خود در این تابستان رسید. این عدد لزوما عدد زیادی نیست؛ اما آنچه قابل توجه است میزان رشد آن است: در ژانویه ۲۰۲۰ به نقطه عطف TVL یک میلیاردی رسیده بود که یعنی از ابتدای سال تاکنون DeFi ارزش ثابت کلی چهار برابر شده است.

این تازه آغاز ماجرا است و هنوز فضای زیادی برای رشد وجود دارد. یکی از محققان Messari، رایان واتکینز (Ryan Watkins) اخیرا نشان داده است که جمع ارزش همه پروژه‌های برتر DeFi، هنوز هم از نقدینگی بیت کوین یا XPR کمتر است. البته این گونه نیست که XPR و BCH چیزی برای عرضه ندارند؛ بلکه وسعت دامنه موارد کاربردی آن‌ها به پروژه‌های DeFi نمی‌رسد و در نتیجه جذابیت زیادی ندارند. بنابراین برای ترقی کردن در سال‌های آینده به دنبال ارزش ثابت کلی Defi و کشش بازار پروژه‌های DeFi به‌صورت همزمان باشید.

مقوله Non-Fat Protocol

فرضیه Fat Protocol برای چند سالی پیرامون اقتصاد کریپتو وجود داشته است. نکته اصلی آن است که به لایه‌های پایه‌ای مانند اتریوم ارزش بیشتری تعلق می‌گیرد. در واقع «Fat» بیشتر از لایه‌های «Thin» برنامه‌ای است که بر روی آن ساخته شده است.

این بحث سال‌ها به نظر درست بود” اما بیشتر از همیشه توسط اکوسیستم اتریوم به چالش کشیده شده است. این اتفاق به این دلیل است که در تابستان امسال جمع کشش بازار توکن های استاندارد ای آر سی – ۲۰ بر پایه اتریوم، برای اولین بار از کشش بازار ارز دیجیتال ETH پیشی گرفت.

این واقعیت نشانگر آن است که اتریوم اکنون به اقتصاد مهمی قدرت می‌بخشد و این پلتفرم برای سازندگان برنامه مفر بسیار امیدوارکننده‌ای به‌وجود آورده است.

اتریوم+ بیت کوین = قهرمان دست نیافتنی ارز دیجیتال

امسال بیت کوین و اتریوم مجموعا در مسیر ارائه تسهیلات، حدود ۱.۳ تریلیون دلار به معاملات تخصیص دادند. تریلیون!

در این راستا بلاک چین‌ها داستان‌های تاریخی موفقیت آمیز و اثبات‌شده‌ای دارند؛ اما کارهای بیشتری لازم است و این دو می‌توانند با هم پیش بروند؛ حداقل تا آینده‌ای نه چندان دور.

بیت کوین در شهرت نامش و فواید پایه‌ای که دارد غولی بی‌نظیر است. پروژه‌های بیت کوین توکنیزه شده در اتریوم می‌توانند با منعطف‌تر و پربارتر شدن، BTC را گسترش دهند و پروفایل اتریوم را نیز ارتقا دهند. این نوع هم‌افزایی می‌تواند به اولین ۱۰ تریلیون دلار بیت کوین و Ethereum منجر شود.

اتریوم نابالغ

اتریوم بیت کوین ارز دیجیتال بلاک چین صرافی غیرمتمرکز امور مالی غیرمتمرکز

آنچه که جامعه بلاک چین اتریوم و پروژه‌ها توانسته‌اند بدست بیاورند، چیزی کم از حیرت‌آور نیست و این تازه اول راه است.

در واقع در ۳ جولای سال ۲۰۲۰ اتریوم ۵ ساله شد و اگر این نشانگر پیشرفت قابل تصور اکوسیستم پروژه‌ها آن هم فقط در مدت کوتاه ۵ سال باشد، می‌توان نتیجه گرفت که ۵ سال بعدی پیروزی قاطعانه‌ای برای پلتفرم و لایه برنامه خواهد داشت. با سرعت رشدی که مشاهده می‌شود، اتریوم می تواند در مدت ۱۰ سال تبدیل به یک نام پرآوازه شود.

نتیجه‌گیری

اگر شما در اقتصاد کریپتو فعال هستید، مسئولیت تبعات نادیده‌ گرفتن اتریوم در آینده با خودتان است.

نه این که دیگر پروژه‌های قابل توجه در این فضا اوج و فرود ندارند؛ فقط به این معنی است که اتریوم در حال تبدیل شدن به یک مرکز ثقل برای فعالیت‌های صرافی‌های غیرمتمرکز است و در این زمینه از دیگر پلتفرم‌ها کیلومترها جلوتر است. آنها برای رسیدن به گرد پای اتریوم راه زیادی دارند.

باید در نظر داشت که هنوز زود است و Ethereum هنوز باید رشد زیادی کند با این حال هر روز بیشتر و بیشتر به نظر می‌رسد که شکوفایی اکوسیستم اتریوم تنها شروع ماجرا است.


54321
امتیاز 5 از 8 رای

منبع blockonomi messari
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر