رمزارز در ایران

رییس سازمان بورس بر لزوم استفاده از بلاکچین و رمزارزها در بازار سرمایه تاکید کرد

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به نقش سازمان صنعت، معدن و تجارت در صدور مجوز و راه‌اندازی مراکز استخراج رمز ارز اظهار داشت باید حوزه رمز ارزها توسط یک نهاد رسمی مورد بررسی قرار گیرد. وی افزود در آینده نه چندان دور، مجبور هستیم از این فناوری‌ها استفاده کنیم.

به گزارش میهن بلاکچین و به قل از ایرنا، مجید عشقی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران امروز (دوشنبه) در همایش انجمن مالی اسلامی گفت رمز ارزها را می توان از دو دیدگاه مورد بررسی قرار داد و از آن به عنوان یک ارز یا دارایی بحث کرد. وی اظهار داشت:

اگر رمز ارز را به عنوان یک ارز در نظر بگیریم سیاست گذاری و نحوه استفاده و توسعه آن با بانک مرکزی و سازمان بورس است، اما طبق قانونی ورودی به آن نداریم.

عشقی بیان‌داشت:

تحولات بازار رمز ارزها سرعت بالایی دارد، در اتحادیه اروپا و سایر مراجعی که در خصوص ابزارها اظهار نظر می‌کنند، بحث دارایی بودن رمز ارزها مطرح است و از نظر اینکه این پدیده به عنوان دارایی تلقی شود، در حوزه ناظر بازار سرمایه قرار می‌گیرد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود:

بحث‌های جدی و جمع‌بندی نشده‌ای وجود دارد، باید شورای فقهی بانک مرکزی و سازمان بورس در این زمینه بحث کنند تا بتوان با توجه به تحولات این حوزه متناسب با دستورالعمل‌ها و ابزارهایی که می‌توان بر روی این پدیده اظهار نظر کرد تصمیم‌گیری کنیم.

وی گفت اکنون حوزه رمز ارز باید در چند بعد مانند استخراج، معاملات، پلت‌فرم‌ها، انتشار رمز ارز در بازار داخلی توسط یک نهاد رسمی مورد بررسی قرار گیرد و تکلیف خود را مشخص کنیم. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت در خصوص باقی موارد پیشنهادهایی باید ارائه و تصمیم گیری شود.

وی با بیان اینکه اکنون کل جمعیت کشور به صورت مستقیم و غیرمستقیم در بازار سرمایه حضور دارند، گفت استفاده از برخی الگویتم‌های اجماع مانند الگوریتم بلاکچین یا سایر الگوریتم‌هایی که در حال توسعه هستند، در فرآیندهای بازار سرمایه باید مورد نظر قرار گیرد.

عشقی با تاکید بر اینکه فرصت های خوبی را در این زمینه می‌توان دنبال کرد و آنها را مورد استفاده قرار داد، افزود:

در آینده نه چندان دور یعنی ۲ سال آینده مجبور هستیم از این فناوری‌ها استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه اکنون با معضلات جدی برای برگزاری مجامع شرکت‌ها روبه‌رو هستیم، گفت شرکتی که دارای پنج میلیون سهامدار مستقیم است، هیچگاه نمی‌توان اقدام به برگزاری مجمع با اکثریت آرا کرد، به همین دلیل مجبور هستیم تا با تعدادی اندک سهامدار اقدام به برگزاری مجمع کنیم.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت یکی از راه حل های جدی استفاده از فناوری‌هایی است که می‌توان از طریق آنها احراز هویت‌ها را انجام داد و امکان مشارکت گسترده طیف وسیعی از مردم را در یک رویداد فراهم کنیم.

وی بحث دیگر را مربوط به کاربرد الگوریتم‌های اجماع و بلاک‌چین در ثبت معاملات دانست و افزود یکی از رویه هایی که بازارهای مالی در حال پیش روی به سمت آن است، ساده سازی معاملات است.

عشقی خاطرنشان‌کرد:

هر چند نهادهای مختلفی برای انجام زنجیره معاملات مانند تسویه و پایاپای معاملات درگیر هستند اما اکنون به این سمت رفته‌ایم تا معاملات و تسویه را به نحوی ساده‌سازی کنیم که دیگر سرمایه‌گذار وجود این نهادها را احساس نکند و به راحتی معاملات را در کمترین زمان و با کمترین هزینه انجام دهد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: به احتمال زیاد در چند سال آینده مجبور خواهیم بود که دارایی های فیزیکی و اوراق بهادر را به صورتی در آوریم که نقل و انتقال آن راحت‌تر صورت گیرد و بتوان آن را در بستری که دارای بازیگران متعدد است، انجام دهیم.

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا