رمزارز در ایران

مروری بر اتفاقات مهم حوزه استخراج ارز دیجیتال در ایران (تاریخ ۱۹ تیر)

بیت کوین، این ارز دیجیتال برتر همچنان اخبار مهم در ایران را به خود اختصاص داده است. همانطور که می دانید این روزها کمتر سایت یا خبرگزاری است که در مورد استخراج ارزهای دیجیتال صحبت نکند و استخراج بیت کوین را عامل اصلی مصرف بالای برق نداند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

با اینکه ماینینگ ارزهای دیجیتال برق زیادی مصرف می کند اما آمارهایی که ارائه می شوند آنقدر دقیق و جزیی نیست که مشخص کند استخراج ارزهای دیجیتال باعث مصرف بالای برق شده است. در ادامه به اخبار مهم در این زمینه می پردازیم:

کشف 4 مزرعه بیت کوین و 270 دستگاه ماینر در شهر قدس

فرمانده انتظامی غرب استان تهران از کشف 270 دستگاه استخراج ارز دیجیتال و بیت کوین در شهرستان قدس، خبر داد.

به گزارش ایسنا، سردار محسن خانچرلی در این باره گفت: با به دست آوردن اخبار و اطلاعاتی مینی بر اینکه افرادی سودجو در یک واحد سردخانه صنعتی اقدام به راه اندازی چهار مزرعه تولید ارز دیجیتال کرده اند، بررسی موضوع در دستور کار ماموران پلیس شهرستان قدس قرار گرفت.

بانک مرکزی: با فعالان بیت‌کوین برخورد می‌شود

بانک مرکزی درباره فعالیت و معامله در حوزه رمزارزها توضیحاتی ارائه و اعلام کرد که فعالیت در این بخش غیرمجاز است و با متعاملان آن برخورد می‌شود.

به گزارش ایسنا، با استناد به قانون پولی و بانکی کشور (مصوب سال ۱۳۵۱ و اصلاحات بعدی آن) که تولید و انتشار پول رایج و تعیین ابزارهای پرداخت را در انحصار بانک مرکزی قرار داده است، این بانک ضمن تاکید مجدد به فعالان حوزه پولی و بانکی کشور مبنی بر رعایت و اجرای مصوبه سی‌امین جلسه «شورای عالی مبارزه با پولشویی» در خصوص رمزارزها و با اشاره به مخاطرات ناشی از معرفی و استفاده از رمزارزها، نکاتی را اعلام کرد.

طبق اعلام بانک مرکزی انتشار رمز ارز با پشتوانه ریال، طلا و فلزات گران‌بها و انواع ارز در انحصار بانک مرکزی است.

همچنین تشکیل و فعالیت اشخاص برای ایجاد و اداره شبکه پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک، از نظر این بانک، غیرمجاز محسوب می‌شود. بانک مرکزی حق پیگرد قانونی اشخاصی که با نادیده گرفتن مقررات، به ایجاد و اداره شبکه اقدام یا نسبت به آن تبلیغ می‌کنند را برای خود محفوظ می‌داند.

ارز دیجیتال در ایران

تصویب بندهایی از طرح استخراج ارزهای دیجیتال در کمیسیون اقتصادی دولت

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه استخراج ارزهای دیجیتال جهان روا (جهانی) را قانونمند می کنیم، گفت: بحث استخراج این ارزها در دستور کار کمیسیون اقتصادی دولت قرار دارد که بندهایی از آن نیز تصویب شده است.

عبدالناصر همتی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت قانونمند کردن استخراج ارزهای دیجیتال افزود: استخراج ارزهای دیجیتال جهانی باید بر مبنای نرخ برق صادراتی انجام شود.

وی ادامه داد: مهم تر آن است که باید تعهد ایجاد شود تا این ارزهای استخراج شده به چرخه اقتصادی کشور بازگردانده شود.

همتی گفت: اما اگر خواسته شود که شبکه ارزهای دیجیتال در داخل کشور راه اندازی شود، با توجه به اینکه بانک مرکزی انحصار انتشار پول را دارد، ارزهایی که بر پایه ریال و طلا و … ایجاد شود، غیرقانونی است.

وزیر ارتباطات: رمز ارزها می‌توانند به صنعت برق کشور کمک کنند

به گزارش ایرنا، وزیر ارتباطات با اعلام اینکه قانون‌گذاری در حوزه ماینینگ باید توسط وزارت نیرو انجام گیرد، گفت: استخراج رمز ارزها اگر بر اساس قانون و ضوابط پیش برود، می‌تواند به صنعت برق کشور کمک کند.

محمدجواد آذری جهرمی پس از مراسم اختتامیه و در جمع خبرنگاران، درباره استفاده مجموعه‌های دولتی از شرکت‌ها و داده‌های فضایی گفت: این حرکت آغاز شده است. در حال حاضر وزارت کشور در بحث برآورد میزان خسارات وارده به مناطق سیل زده از داده‌های عملیاتی این حوزه استفاده کرده و بنابر چیزی که دکتر رحمانی فضلی گفتند این داده‌ها توانسته کمک شایانی به آن‌ها کند.

او افزود: در حال حاضر جهاد کشاورزی از این داده‌ها استفاده می‌کند و سازمان منابع طبیعی نیز استفاده از آن را آغاز کرده است اما در پاسخ به این سوالات که آیا از تمام ظرفیت استفاده می‌شود یا این فرآیند توانسته جاری شود؟ باید بگویم هنوز خیلی با آن فاصله داریم.

وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: فرهنگ استفاده از این داده‌ها در حال جا افتادن است. فعالیت استارت‌آپ‌های حوزه فضایی، مراجعه به بخش‌های مختلف و تلاش برای ارائه نوآوری، طبیعتاً زمینه‌ساز تحول بزرگی خواهد بود. سازمان و پژوهشگاه فضایی در حال حاضر بحث آمایش سرزمینی، مدیریت منابع آب و پایش سطوح زیر کشت را به جدیت پیش می‌برند و بحث ترویجی کاربردهای فضایی و ایجاد بازار برای استارت‌آپ‌ها نیز در حال اجراست.

استخراج رمز ارز

جهرمی در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص استخراج رمز ارز و بحث‌هایی که پیرامون آن شکل گرفته است، گفت: اگر اشتباه نکنم ظرفیت تولیدی مجموعه نیروگاه‌های کشور ۷۲ هزار مگاوات است که احتمالاً در زمان پیک مصرف هم چنین مقداری مصرف نداریم. مابقی ظرفیت نیروگاه‌های کشور در ساعات غیر از پیک، آزاد است و می‌تواند برای این کار مورد استفاده قرار بگیرد.

وزیر ارتباطات افزود: از نظر من مقررات‌گذار در این حوزه وزارت نیروست. استخراج ارز دیجیتال اگر سازماندهی شده و بر اساس ضوابط باشد، در واقع می‌تواند برق را به صورت مجازی صادر کند. اگر این سیاست‌ها پیاده‌سازی شود و اجازه دهیم استخراج بنا بر آن ضوابط صورت بگیرد می‌تواند فرصتی برای درآمدزایی و درآمد مازاد برای صنعت برق ایجاد کند.

سوالات خود را از طریق فروم میهن بلاکچین بپرسید

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا