اخبار بیت کوین

گزارش کریپتوکوانت: کاهش سختی شبکه بیت کوین با زمان سقوط صرافی FTX قابل مقایسه است

به گفته یک تحلیلگر بازار، سودآوری ماینرهای بیت کوین کاهش یافته و درآمد روزانه آن‌ها که پیش از هاوینگ بیت کوین ۷۸ میلیون دلار بود، اکنون به ۲۶ میلیون دلار رسیده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، دشواری استخراج بیت کوین به میزان قابل توجه ۷.۸٪ در ۵ ژوئن ۲۰۲۴ کاهش یافت و به سطوحی رسید که از قبل از رویداد هاوینگ در آوریل مشاهده نشده بود. این بزرگ‌ترین کاهش سختی از زمان فروپاشی صرافی رمزارز FTX در سال ۲۰۲۲ است. این تعدیل در سختی استخراج در جهت نزولی می‌تواند به نفع ماینرهای کوچکتر باشد و احتمالا منجر به سود برای مزارع استخراج شود.

کاهش سختی شبکه بیت کوین

طبق داده‌های کوین وارز (Coinwarz)، سختی شبکه بیت کوین، در تاریخ ۵ ژوئن (۱۶ خرداد)، از ۸۳.۶ تراهش در ثانیه (TH/S) به ۷۹.۵ تراهش در ثانیه و به سطوحی رسیده که پیش از این در ماه مارس دیده شده بود؛ یعنی یک ماه قبل از رویداد هاوینگ در ماه آوریل. تراهش تعداد هش‌ها (حدس‌های دیجیتالی برای محاسبه) را که یک دستگاه ماینر، استخر یا شبکه می‌تواند در ثانیه تولید کند اندازه می‌گیرد.

سختی ماینینگ شبکه هر دو هفته یکبار تعدیل می‌شود و می‌تواند افزایش یا کاهش یابد. این موضوع به دلیل ساختار ذاتی بیت کوین است که تعدیل سختی سرعت تولید بلاک ماینرها را کنترل می‌کند؛ یعنی ارزیابی می‌کند که استخراج خیلی سریع یا کند انجام می‌شود.

تحلیلگران کریپتوکوانت (CryptoQuant)، اشاره کردند که این یکی از بزرگترین کاهش‌ها در ‌سختی‌ شبکه، از زمان سقوط صرافی رمزارز FTX در سال ۲۰۲۲ بود که باعث شد قیمت بیت کوین در یک هفته بیش از ۱۰٪ کاهش یابد.

جولیو مورنو (Julio Moreno)، رییس بخش تحقیقات کریپتوکوانت در این باره گفت:

هش‌ریت شبکه کاهش ۷.۸٪ را تجربه کرده است که با سقوط FTX در دسامبر ۲۰۲۲ قابل مقایسه است. درآمد روزانه ماینرهای بیت‌ کوین که پیش از هاوینگ بیت کوین، ۷۸ میلیون دلار بود، اکنون به ۲۶ میلیون دلار رسیده است.

مورنو اضافه کرد:

سختی شبکه از اوایل ماه می شروع به کاهش کرد که باعث شد در جواب به کاهش سودآوری، برخی از ماینرها دستگاه‌های خود را خاموش کنند و باعث کاهش هش‌ریت شبکه شد.

سختی شبکه کاهش یافت - منبع: CoinWarz
کاهش سختی شبکه بیت کوین – منبع: CoinWarz

کاهش سودآوری دستگاه‌های ماینر، برای برخی سودآور است!

این کاهش به این معناست که قدرت استخراج شبکه بیت کوین کاهش پیدا کرده است. این موضوع می‌تواند به نفع ماینرهای کوچکتر باشد و مزارعی را که به دلیل ناتوانی در تامین هزینه‌های برق بسته شده بودند، بازگشایی و سودآور شوند.

به همین دلیل، ماینرها منبع اصلی فشار فروش بیت کوین در ماه ژوئن بودند که در آن بیش از ‌۱ میلیارد دلار بیت کوین در طی دو هفته فروخته شد، زیرا قیمت هر بیت کوین بین ۶۵,۰۰۰ تا ۷۰,۰۰۰ دلار بود. فشار فروش ناشی از بازپرداخت بدهی‌های صرافی منحل شده Mt. Gox به طلبکاران و فشار فروش یک نهاد دولتی آلمان، بازار را بیشتر تحت تاثیر قرار داد که باعث شد در هفته گذشته قیمت بیت‌ کوین برای مدت کوتاهی به ۵۳،۵۰۰ دلار برسد

پیش از این گزارش شده بود که ممکن است هش‌ریت و سختی استخراج بیت کوین در طول ماه‌های تابستان در آمریکای شمالی کاهش یابد، زیرا ماینرها برخی از عملیات استخراج خود را محدود می کنند. این رقابت کمتر ممکن است برای ماینرهایی که در حال حاضر به دلیل رویداد هاوینگ با کاهش سود مواجه شده‌اند، مهلت ایجاد کند.

در حال حاضر، با قیمت‌های فعلی، تنها تعداد کمی از محبوب‌ترین دستگاه‌های ماینر سودآور باقی مانده‌اند.

منبع
کوین دسک

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا