اخبار خارجی

ثبات قیمت‌ها در بازارهای مالی در پی افزایش احتمال مذاکره روسیه و اوکراین

با بیشتر شدن احتمال مذاکره مقامات دو کشور روسیه و اوکراین، بازارهای مالی از ناپایداری شدید خارج شده‌اند و در بازار کریپتوکارنسی، قیمت بیت کوین و سایر رمزارزها با افزایش روبه‌رو شده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین اعلام کرد ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه آماده است که در مینسک پایتخت بلاروس با اوکراین مذاکره کند. با این حال با وجود تشدید حملات روسیه شرایط فعلا ناپایدار است. پوتین در اظهار نظری عنوان کرد که برای شرکت در این مذاکره چندان هم جدی نیست.

با وجود این از آنجا که سرمایه‌گذاران در تلاشند تا از شرایط ژئوپولتیک بهترین بهره را ببرند، بازارهای مالی جهانی در شرایط متغیری به سر می‌برند. شاخص S&P500 با ۲٪ افزایش همراه بوده است و روبل روسیه با اندکی افزایش همچنان در نزدیکی پایین‌ترین سطح خود قرار دارد.

در بازار رمز ارزها، قیمت بیت کوین عملکرد ضعیف‌تری نسبت به بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر داشته است. البته باید در نظر داشت در شرایط ریزش بازار، نوسان قیمت بیت کوین کمتر از سایر رمز ارزها بوده است. رمز ارز BTC با جهش قیمت مناسبی در روز جمعه توانست از کف ۳۴٬۳۲۲ دلاری ایجاد شده در روز پنجشنبه فاصله خوبی بگیرد و حتی برای مدت کوتاهی تا بیش از ۴۰٬۰۰۰ دلار افزایش یابد. در زمان نگارش این خبر بیت کوین به قیمت ۳۹٬۱۴۵ دلار خرید و فروش می‌شود.

در حال حاضر فشار فروش قدرت خود را از دست داده است و خریداران در بازار فعال هستند بدین معنی که بیت کوین می‌تواند در بازه ۳۰٬۰۰۰ دلار تا ۴۶٬۰۰۰ دلار در نوسان باشد. قیمت بیت کوین رشد خوبی را تجربه کرده است اما در بازه یک هفته فعلا ۲.۱۱٪ کمتر از قیمت هفته قبل خود قرار گرفته است که نشان می‌دهد بازیابی کنونی قیمت فعلا نتوانسته است روند نزولی را از میان بردارد.

نمودار قیمت بیت کوین تایم‌فریم ۱ ساعت
نمودار قیمت بیت کوین؛ تایم‌فریم ۱ ساعت

برخی سرمایه‌گذاران معتقدند از آنجا که نوسانات اوج گرفته است، بازیابی قیمت در بازار رمزارزها می‌تواند ادامه داشته باشد. نوسان ضمنی یک هفته‌ای BTC در پنجشنبه تا ۷۵٪ افزایش یافته است که با توجه به اینکه از شاخص‌های ۳ ماهه و ۶ ماهه خود پیشی گرفته است، شباهت زیادی به اتفاقات بعد از سقوط قیمت بیت کوین در ماه می ۲۰۲۱ دارد.

نوسانات ضمنی اندیکاتوری آینده‌نگر است. این اندیکاتور نشان‌دهنده درک میزان ریسک بازار است. نوسانات ضمنی تعیین کننده جهت حرکت نیستند بلکه میزان آن می‌تواند نشان‌دهنده نوسان قیمت در هر جهتی باشد. اگر این مقدار بالا باشد می‌توان انتظار داشت که حرکت قیمتی شدیدی در پیش رو است اما جهت آن مشخص نیست. از این شاخص در تخمین ارزش قراردادهای آپشن نیز استفاده می‌شود.

حجم معاملات بیت کوین افزایش یافته است

بر اساس داده‌های کوین‌دسک، حجم معاملات بیت کوین در صرافی‌های برتر مشابه نوسان این رمز ارز، به بالاترین سطح خود از ۵ دسامبر تاکنون رسیده است. در روز جمعه، نسبت حجم خرید به حجم فروش مقدار بیشتری بوده است. با این حال ذکر این نکته ضروری است که در چند ماه گذشته حجم معاملات بسیار کاهش یافته است.

حجم معاملات بیت کوین در صرافی‌های بزرگ رمز ارز
حجم معاملات بیت کوین در صرافی‌های بزرگ رمز ارز

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا