اخبار خارجی

گفتگوی جالب ویتالیک بوترین و بنیان‌گذار بایننس در مورد سیستم انتخابات

چانگ پنگ ژائو مدیرعامل بایننس و ویتالیک بوترین موسس اتریوم معتقدند برنامه‌های رای‌گیری مبتنی بر بلاک چین سیستم‌های رای‌گیری کنونی را با بهبود چشمگیری مواجه خواهند کرد. با این سیستم احتمال تقلب در انتخابات وجود ندارد.

CZ و  ویتالیک بوترین معتقدند که به یک سیستم رای‌گیری جدید و مبتنی بر بلاک چین نیاز است تا فرآیندهای دموکراتیک در آمریکا ارتقا یابد. اما اجرای چنین سیستمی آنطور که به نظر می‌رسد آسان نخواهد بود.

ژائو در پاسخ به نامشخص بودن نتیجه انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ در توییتر نوشت:

اکنون زمانی مناسبی است تا توسعه‌دهندگان برنامه رای‌گیری موبایلی مبتنی بر بلاک چین ایجاد کنند.

CZ اذعان داشت که این سیستم رای‌گیری، زمان مورد نیاز برای اعلام نتایج انتخابات را کاهش خواهد داد، حریم خصوصی رای‌دهندگان را بهبود خواهد بخشید و شک و شبهات پیرامون صحت نتایج را از بین خواهد برد. او به توسعه‌دهندگان توصیه کرد که کار ایجاد چنین سیستمی را آغاز کنند. وی گفت:

سیستمی جدید ایجاد کنند، آن را به تایید برسانید (که مشخصا دشوارترین مرحله است) و بیش از ۳۰۰ میلیون کاربر طی ۴ سال به دست آورید. تمام توسعه‌دهندگان ماهر باید تمایل به ایجاد چنین سیستمی به صورت رایگان داشته باشند.

ویتالیک بوترین نیز در واکنش به سحنان بنیانگذار صرافی بایننس و با تأیید سخنان CZ افزود که این کار، وظیفه آسانی نخواهد بود. وی گفت:

چالش‌های فنی در مسیر ایجاد یک سیستم رای‌گیری رمزنگاری و ایمن بسیار مهم هستند، اما به نظر من این سیستم ۱۰۰ درصد مناسب و پاسخگو خواهد بود.

وی بیان کرد که رویکرد رمزنگاری لزوما به معنای رویکرد بلاک چین نیست. هرچند وی توضیح داد از بلاک چین می‌توان برای تضمین سانسور ناپذیری استفاده کرد.

اگرچه چنین سیستمی می‌تواند شک و شبهات پیرامون شمارش تمام آرا را برطرف کند، اما هنوز قادر به حل مشکل تشخیص صحت و اعتبار رأی‌ها نیست.

ویتالیک بوترین در خصوص بهبود این سیستم گفته است:

دستیابی به دقت ۷۳ درصدی دشوار نیست.

چارلز هاسکینسون موسس کاردانو نیز معتقد است رای‌گیری بر بستر بلاک چین، مسیر درستی است که باید پیموده شود. وی هفته گذشته بیان کرد که کاردانو در حال ایجاد زیرساخت برای این کاربرد مخصوص بوده است.

اما تمام افراد با این موضوع موافق نیستند. تیلور موناهان (Taylor Monahan) موسس و مدیرعامل MyCrypto بیان کرده است با وجود تعداد مشکلات و مسائلی که شبکه‌های بلاک چین و ارزهای دیجیتال کنونی با آن مواجه هستند، جامعه آماده “دموکراسی بر بستر بلاک چین” نیست.

هفته گذشته، جاناتان جانسون (Jonathon Johnson) مدیر Overstock گفت برنامه رای‌گیری Voatz که توسط Medici Ventures (یکی از زیرمجموعه‌های Overstock است) توسعه یافته است می‌تواند مشکلات پیش روی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را برطرف کند.

هرچند، به دلیل کشف آسیب‌پذیری‌های امنیتی، انتقادهایی به Voatz وارد شده است، به طوری که اوایل سال جاری، محققان امنیتی دانشگاه MIT به انتقاد شدید از اقدامات امنیت سایبری این برنامه پرداخته‌اند.

ماه گذشته، روسیه به طور موفقیت‌آمیز از سیستم رای‌گیری مبتنی بر بلاک چین و بر بستر Waver استفاده کرد که طی آن، تقریبا ۳۰۰,۰۰۰ رای ثبت شد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا