نگاهی عمیق به IEO ؛ ورود سیستم های بانکی به دنیای ارز دیجیتال

از زمان معرفی بیت تورنت (BTT) توسط بایننس در ماه ژانویه، روند IEO ها به چهار ماه رسیده اند. بعضی از مردم می‌گویند IEO ها روشی دیگر برای کلاهبرداری از خرده سرمایه گذاران است و فرقی با ICO ها ندارد. بعضی دیگر می‌گویند IEO ها نتوانستند نظر عموم را جلب کنند و روند آن رو به خاموشی است. اکثر توکن پروژه های IEO پس از لیست شدن در صرافی ها با کاهش قیمت مواجه شده‌اند و این حس را به مردم القا کرده‌اند که IEO ها فقط یک بازی برای افراد ثروتمند است. هرچند اطلاعات نشان می‌دهد که روند IEO برای مدت بیشتری می‌تواند باقی بماند و صرافی های برتر با پروژه های IEO موفق هم چنان نظر کاربران و سرمایه گذاران را به خود جلب می‌کنند.

از بسیاری جهات، IEO ها همانند ICO ها می‌باشند. هرچند تفاوت های چشمگیری بین این دو مکانیزم جذب سرمایه وجود دارد. مقاله هایی در خصوص تفاوت این دو وجود دارند که بعضی از آنها به تفاوت های کلی اشاره می‌کنند و اکثر آنها نیز بر اساس تحلیل موردی می‌باشند و تحقیقات مناسب و عمیقی ندارند. در این مقاله به جای تمرکز بر تفاوت IEO ها و ICO ها، نگاهی عمیق تر به IEO ها می‌اندازیم و بر اطلاعاتی معطوف می‌شویم که از ابتدای سال ۲۰۱۹ گردآوری کرده ایم.

نکات مهم این مقاله به شرح زیر می‌باشد:

پروژه های IEO در حال از بین رفتن نمی‌باشند: IEO ها می‌توانند خود را به عنوان پدیده ای ماندگارتر از از روندهای کوتاه مدت قبلی نظیر معاملات ماینینگ تراکنشی که سال گذشته در چین محبوب شد ثابت کنند. اکثر IEO ها در صرافی های برتر نظیر بایننس، هوبی، OKEx و کوکوین هم چنان سودآور می‌باشند. هرچند احتمال این وجود خواهد داشت صرافی هایی که خدمات و پروژه های بهتری ارائه می‌دهند با تعداد کاربران بیشتری مواجه شوند.

پلتفرم IEO بیشتر از پروژه آن اهمیت دارد: در حال حاضر هنگام ارزیابی موفقیت IEO ها، کیفیت پروژه های IEO به اندازه کیفیت و روش توزیع توکن صرافی ها اهمیت ندارد.

سید (Seed) و دوره های IEO بیشترین سودآوری را دارند: اگر بخواهیم برگشت سرمایه سید، فروش خصوصی و IEO را با هم مقایسه کنیم، می‌توان گفت که دوره های فروش خصوصی سودآوری کمتری نسبت به سید و IEO دارد. این موضوع بدان معنا است که سرمایه گذاران می‌توانند در مرحله اولیه دوره سید پروژه شرکت کنند یا منتظر دوره IEO پروژه بمانند تا جلب توجهات پروژه و میزان مشارکت در آن را مشاهده کنند و سود بیشتری کسب کنند. در مقابل، سرمایه گذاری بی گدار در دوره فروش خصوصی این پروژه ها، حتی اگر پروژه در IEO خود ثابت کند که موفقیت آمیز است، ممکن است سودآور نباشد.

صرافی ها و توکن صرافی ها مهم ترین عامل در IEO می‌باشند: صرافی های ارز دیجیتال بار دیگر جایگاه اصلی خود را در اکوسیستم بلاک چین ثابت کرده اند. از آنجایی که برای ایجاد IEO در اکثر صرافی ها، سرمایه گذاران باید از ارز دیجیتال همان صرافی استفاده کنند تا در IEO شرکت کنند، توسعه مستمر IEO نقش بسیار مهمی در پذیرش توکن صرافی ها ایفا می‌کند. توکن صرافی های برتر، فرصت های سرمایه گذاری بسیار خوبی در زمان معرفی IEO، پایان IEO و غیره می‌باشند.

 

مرور کلی

عرضه اولیه کوین در صرافی (IEO) به عنوان پدیده ای در آسیا و به عنوان روشی برای جذب سرمایه از جانب سرمایه گذاران خصوصی و عمومی ظهور یافت. اگرچه به این مکانیزم “عرضه اولیه کوین در صرافی” می‌گویند، اما در واقع هر صرافی از قوانین متفاوتی برای لیست کردن توکن ها در پلتفرم خود استفاده می‌کند. برای مثال صرافی هوبی گلوبال از پلتفرم هوبی پرایم استفاده می‌کند و به این فرآیند، عرضه مستقیم ممتاز (DPO) می‌گوید که طی آن، پروژه مورد نظر آنها که تاکنون هیچ عرضه عمومی انجام نداده است، در پلتفرم هوبی لیست شده و توکن های پروژه با توکن های صرافی معامله خواهد شد. صرافی بایننس از پلتفرم بایننس لانچ پد، صرافی OKEx از پلتفرم جامپ استارت و صرافی کوکوین از پلتفرم اسپاتلایت برای انجام IEO ها استفاده می‌کنند.

پروژه های IEO در صرافی های چینی و از اوایل سال ۲۰۱۹ ایجاد شدند و به سرعت گسترش یافتند. در حال حاضر اکثر IEO ها در صرافی های درجه ۲ کشور چین نظیر کوکوین، بی‌باکس و Gate.IO صورت می‌گیرند و صرافی های برتر نظیر بایننس، هوبی و OKEx فقط ۹ درصد IEO ها را در برمی‌گیرند. صرافی های پروبیت و بیارمش تنها صرافی های خارج از کشور چین هستند که به انجام IEO ها مشغول می‌باشند.

هنگامی که به سرمایه جذب شده توسط IEO ها نگاهی می‌اندازیم، مشاهده می‌کنیم که بایننس با جذب ۲۲ میلیون دلار طی ۴ دوره IEO در رتبه اول قرار دارد. اگرچه صرافی های برتر در کشور چین (بایننس، هوبی و OKEx) تعداد کمی از پروژه های IEO را انجام داده‌اند، اما ۴۴ درصد کل سرمایه جذب شده IEO ها در پلتفرم های این صرافی ها صورت گرفته است. از طرف دیگر، صرافی های درجه ۲ نظیر Gate.IO و کوینیال نیز سرمایه قابل توجهی در پلتفرم های IEO خود جذب کرده اند که مجموع این سرمایه ها به ۲۵ میلیون دلار می‌رسد.

IEO

تاثیر IEO ها بر صرافی ها و توکن آنها

در این نمودار، نگاهی به عملکرد توکن صرافی ها از زمان شروع روند IEO می‌اندازیم. صرافی های کشور چین در محیط به شدت رقابتی نسبت به سایر نقاط جهان فعالیت می‌کنند. توکن های صرافی ها به رویدادهای مهم صنعت بلاک چین واکنش نشان می‌دهند و سریعا نوآوری های پلتفرم های دیگر را می‌پذیرند. همانطور که در نمودار زیر مشخص است پس از موفقیت IEO دوم در صرافی بایننس، روند IEO مورد تایید واقع شد و این موفقیت بر قیمت توکن سایر صرافی ها بازتاب داشت.

به طور کل توکن BNB با رشد ۳.۷۵ برای ای نسبت به ژانویه ۲۰۱۹، بیشترین افزایش قیمت را داشته است و در رتبه های بعدی توکن OKB، توکن HT و توکن BIX به ترتیب با ۲.۹، ۲.۲۱ و ۲.۱۷ برابر افزایش قیمت قرار دارند. تمام این توکن ها نسبت به بیت کوین با ۱.۵۵ برابر افزایش قیمت از ژانویه ۲۰۱۹، عملکرد بهتری داشتند.

IEO 2

 

به منظور تحلیل تغییرات توکن صرافی ها، نگاهی به رابطه قیمت توکن ها در تاریخ یکم ژانویه ۲۰۱۹ و حال حاضر می‌اندازیم. می‌توان گفت که توکن صرافی ها نسبت به سایر توکن ها، رابطه بیشتری با یکدیگر دارند. بیشترین ارتباط بین توکن های HT/OKB و BIX است. این ارتباط زیاد، محیط رقابتی در عملکرد صرافی های چین را تایید می‌کند.

IEO 3

 

هنگامی که نوسانات قیمت و اعلامیه های صرافی ها، مخصوصا بایننس را مقایسه می‌کینم، متوجه می‌شویم که قیمت BNB معمولا با معرفی پروژه های IEO افزایش می‌یابد و پس از پایان IEO کاهش می یابد. چنین روندی را بین تمام توکن صرافی ها و معرفی های انجام شده توسط این صرافی ها مشاهده می‌کنیم.

 

IEO 4

عملکرد و برگشت سود IEO ها

اگرچه دوره های سید و IEO ها، سودآورترین دوره ها در جذب سرمایه می‌باشند، اما فروش خصوصی پروژه‌های IEO منجر به ضرر شده اند. پلتفرم IEO صرافی های بایننس، OKEx و هوبی بالاترین سود را به سرمایه گذاران برگرداند و پلتفرم های هوبی و بایننس بیشترین سود را به سرمایه گذاران دوره سید برگرداند. صرافی های کوچکتر نسبت به صرافی های درجه ۱ در تمام دوره ها عملکرد ضعیف تری داشتند.

.IEO 5

در ۳ روز اول پس از لیست شدن، قیمت اکثر توکن IEO ها ابتدا افزایش سپس کاهش یافتند که مرتبط با فعالیت های بازار این صرافی ها می‌باشد. اگرچه صرافی های هوبی، بایننس، OKEx و کوکوین بیشترین سود را در ۱۰ روز اول به سرمایه گذاران ارائه دادند، اما توکن IEO های صرافی های بیباکس، بیترکس، Gate.IO و بیتمکس پس از لیست شدن، با کاهش ارزش مواجه شدند و یا قیمت اولیه خود را حفظ کردند.

IEO 6

در آخر، نگاهی به تعداد شرکت کنندگان و درصد موفقیت قرعه کشی می‌اندازیم. بایننس تعداد سرمایه گذاران در پروژه های IEO را ثابت حفظ کرده است درحالی که شانس شرکت در IEO برای سرمایه گذاران افزایش یافته است. از طرف دیگر، تعداد شرکت کنندگان در پروژه‌های IEO صرافی Gate.IO به تدریج در حال کاهش است و شانس شرکت در IEO برای سرمایه گذاران افزایش چندانی نداشته است. این اطلاعات مهم می‌باشند زیرا مطابق با برگشت سود پلتفرم های IEO صرافی مورد نظر است. بایننس یکی از بیشترین سودها را در توکن IEO ها دارد و قوانین شرکت در پروژه‌های IEO را اصلاح کرده اند تا دسترسی برابر و شانس بیشتری برای بردن قرعه کشی برای هر شرکت کننده حاصل شود. در نتیجه، بایننس توانسته است تعداد شرکت‌کنندگان و نسبت توزیع را افزایش دهد. از طرف دیگر، صرافی Gate.IO سود کمتری از توکن پروژه های IEO دارد و نسبت توزیع شرکت کنندگان نیز بسیار کم است.

IEO 7

ما معتقدیم که روند IEO هم چنان قدرتمند به کار خود ادامه می‌دهد و شکاف عدم حضور بانک‌های سرمایه گذار در صنعت بلاک چین را پر خواهد کرد. صرافی ها یکی از مهم ترین بازیگران این صنعت می‌باشند و راهی برای کسب سود از تعداد کاربران زیاد، نقدینگی و دسترسی بین المللی خود یافته اند. با وجود IEO ها، صرافی ها بیشتر تمایل دارند تا نقش بانک های سرمایه گذار در این صنعت را ایفا کنند. با تکامل IEO ها، احتمالا شاهد ایجاد تغییراتی در ماهیت آنها خواهیم شد. برای مثال درحال حاضر توکن پروژه ها با قیمت ثابت در دسترس عموم قرار می‌گیرد و به دلیل تقاضای زیاد شرکت کنندگان، نیازی به تغییر در عرضه یا قیمت نیست. هرچند با رشد و رواج بیشتر IEO ها، صرافی تلاش خواهند کرد به منظور ایجاد توازن در عرضه و تقاضا، مکانیزم IEO های خود را تغییر دهند. داشتن محدوده قیمت به جای قیمت ثابت می‌تواند یکی از این تغییرات باشد، کما اینکه در پروژه های سنتی جذب سرمایه شاهد این امر بودیم. یکی دیگر از روش های ایجاد توازن در عرضه و تقاضا می‌تواند گزینشی تر شدن پروژه ها و تعداد شرکت کنندگان بیشتر باشد. با معرفی هوبی پرایم III، شاهد این هستیم که پروژه های سطح بالاتری نظیر ریزرو (Reserve) نیز از برای جذب سرمایه از پلتفرم های IEO استفاده خواهند کرد و کیفیت پلتفرم های برتر IEO افزایش خواهد یافت زیرا صرافی های درجه ۲ و ۳، فرصت های IEO به پروژه های کوچکتر ارائه خواهند داد.

 


54321
امتیاز 4 از 1 رای

منبع medium
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر