اخبار خارجی

افزایش کارمزد تراکنش‌های اتریوم و نگرانی ویتالیک بوترین؛ دیفای مظنون اصلی است

شرکت اطلاعات ارز دیجیتال کوین متریکس در گزارش امروز خود بیان کرده است که افزایش ناگهانی تقاضا برای محصولات دیفای به افزایش کارمزد تراکنش‌های اتریوم می‌انجامد. اما این موضوع به نحوی می‌تواند نکته مثبتی باشد.

کارمزد تراکنش‌ها، هزینه‌ای است که توسط شبکه اتریوم و پس از انجام هر تراکنش اعمال می‌شود. اکنون میانگین کارمزد تراکنش‌های اتریوم نزدیک به ۰.۴ دلار است که بالاترین سطح خود از اواسط سال ۲۰۱۸ است.

بنابراین نکته مثبت این موضوع چه چیزی است؟ در این گزارش آمده است کارمزد زیاد تراکنش معمولا بیانگر تقاضای زیاد برای حکم بلاک است و درآمد بیشتری را برای ماینرها به دنبال دارد.

کوین متریکس دلیل افزایش تقاضا را رشد بازار دیفای عنوان کرده است. دیفای به خدمات مالی غیرمتصدیانه نظیر پروتکل‌های وام‌دهی یا استیبل کوین‌های غیرمتمرکز گفته می‌شود. اکثر پروتکل‌های برتر دیفای بر بستر اتریوم هستند. دیفای اکنون یک صنعت ۳ میلیارد دلاری است و سریعا در حال رشد است، به طوری که هفته گذشته ۲ میلیارد دلار در پروتکل‌های دیفای مسدود شده بود.

کوین متریکس به مقدار اتر انتقال داده شدن در هر روز اشاره کرده است که در اکثر روزهای ماه جولای، این مقدار بیشتر از یک میلیون اتر به ارزش ۲۴۳,۷۰۰,۰۰۰ دلار است بود.

به علاوه، اگرچه از کار افتادن کلودفلیر (Cloudflare) در تاریخ ۱۷ جولای منجر به از کار افتادن بعضی از کیف پول‌های ارز دیجیتال شد، اما کارمزد تراکنش‌های اتریوم در هفته گذشته تا ۳۰.۳ درصد افزایش یافت. این موضوع گویای افزایش تقاضا است.

اگرچه تراکنش‌های بیت کوین ۵ درصد کاهش یافته است، اما تراکنش‌های اتریوم ۵.۵ درصد افزایش یافته‌اند. این موضوع به لطف رشد برنامه‌های دیفای رخ داده است.

اما اشتباه نکنید: کارمزد زیاد تراکنش‌ها دقیقا خبر خوبی نیست. این موضوع باعث گران‌تر شدن شبکه می‌شود.

ویتالیک بوترین به دنبال راهکار

ویتالیک بوترین موسس اتریوم روز جاری در توییتر نوشت که کارمزدهای زیاد باعث می‌شود که امنیت شبکه کاهش یابد. بوترین به یکی از مقاله‌های پرینستون اشاره کرد که طی آن بیان شده است کارمزد زیاد تراکنش‌ها چگونه می‌تواند بلاک‌های “ثروتمند” ایجاد کند که هدف‌های جذابی برای سلفیش ماینینگ است.

کوین متریکس گفت که کارمزد زیاد تراکنش‌ها بیشترین تاثیر را بر روی بازی‌ها و آیتم‌های کلکسیونی داشته است، زیرا این برنامه‌ها به تعداد زیاد تراکنش‌های کم هزینه متکی هستند. کارمزد زیاد تراکنش‌ها نشان می‌دهد که شبکه دارای فعالیت زیادی نیست و کاربردهای آن کاهش یافته است.

طی چند ماه گذشته، استفاده از شبکه اتریوم تقریبا ۹۵ درصد بوده است. اگر این مقدار به ۱۰۰ درصد برسد، شبکه متوقف می‌شود و استفاده از آن به شدت گران خواهد شد. این موضوع، شبکه را برای برنامه‌های غیرمتمرکز که به ریزپرداخت‌ها متکی هستند بلااستفاده می‌کند.

دیفای تنها موردی نیست که می‌تواند کارمزد تراکنش‌ها را افزایش دهد. برای مثال طرح‌های پانزی بزرگ نیز می‌توانند شبکه را با مشکل مواجه کنند.

در حال حاضر، یکی از طرح‌های پونزی به اسم فورسیج (Forsage) مسئول ۶.۴۴ درصد کل تراکنش‌های اتریوم در ۱۵۰۰ بلاک اخیر است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار فیلیپین به سرمایه‌گذاران هشدار داده است که از فورسیج استفاده نکنند.

چند هفته قبل، فورسیج تقریبا ۲۰ درصد کل تراکنش‌های شبکه را در اختیار داشت. برای مقایسه می‌توان گفت که یکی از قراردادهای پروتکل Uniswap V2، که یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های غیرمتمرکز دیفای بر بستر اتریوم است، فقط ۵.۰۶ درصد تراکنش‌ها را در اختیار دارد.

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا