متوسط مقالات

با ۵ تازه‌وارد برتر سال ۲۰۲۰ عرصه دیفای آشنا شوید!

امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) اکنون یکی از ایده‌های جدال برانگیز در فضای ارز دیجیتال است که در ساختن فرصت‌های جدید پیشرو تلقی می‌شود. ثروت پروژه‌های دیفای (DeFi) در چند ماه گذشته شگفت‌آور بوده است و با رونق عرضه‌ اولیه کوین (ICO) در سال ۲۰۱۷ قابل مقایسه است.

اما مانند سال ۲۰۱۷ چندین عارضه‌ جانبی همراه با این رونق وجود دارد. تعداد پروژه‌های بدون پوشش و بی‌کیفیتی که اکنون وجود دارد نشان می‌دهد اگر اشخاص به آن توجه کافی نکنند به‌راحتی می‌توانند پول خود را از دست بدهند. در برخی موارد، کلاهبرداری‌های آشکاری رخ می‌دهد. در مواردی دیگر توسعه‌دهندگان با جسارت ادعا می‌کنند که پروتکلی که منتشر کرده‌اند حسابرسی نشده است.

این مسائل فرصت‌‌های باورنکردنی موجود را تیره و تار می‌کند. این یک وظیفه‌ی بزرگ برای سرمایه‌گذاران جدید است تا یک پروژه‌ قابل اعتماد را که مطابق با شرایط امنیتی است پیدا کنند. فضای ارز دیجیتال می‌تواند دشوار باشد، فضای دیفای از آن هم بیشتر.

با این وجود پروژه‌های قابل اطمینانی وجود دارد که توجه ما را می‌طلبد، به همین دلیل ما آخرین پروژه‌های امور مالی غیرمتمرکز را انتخاب کردیم که در ماه‌های اخیر ظهور کرده‌اند. بنابراین بدون تاخیر بیشتر، بیایید به پنج تازه‌وارد برتر بازار امور مالی غیرمتمرکز نگاهی بیندازیم:

پنج تازه وارد برتر دیفای

۱- .Finance R.E.A.M

امور مالی C.R.E.A.M. یک پلتفرم وام است که از پروتکل بسیار معروف کامپوند فاینانس (Compound Finance) منشعب شده است. کاربران می‌توانند وثیقه را به هر شکلی از لیست بزرگی از دارایی‌های پشتیبانی شده تهیه کنند که به نوبه‌ خود می‌تواند برای دارایی‌های پشتیبانی شده توسط پروتکل مورد استفاده قرار گیرد.

البته دو جنبه‌ مثبت و منفی دارد، نکته‌ مثبت این است که اگرچه یکی از تازه‌واردان پروژه‌های این لیست است اما به سرعت مورد توجه قرار گرفته است. یکی دیگر از مزایای مسلم آن این است که دارای لیست کاملی از دارایی‌های پشتیبانی شده است.  از جمله عمده‌ استیبل کوین ها (Stablecoins)، توکن‌های حاکمیت امور مالی غیرمتمرکز مانند اتر (ETH) و LINK و renBTC. اینها از دارایی‌های پرکاربرد در دیفای هستند.

نکته‌ منفی این است که به سرعت مورد توجه قرار گرفته است. اگرچه تاکنون با ارزش بودن خود را نشان داده است، اما همیشه وقتی پروژه‌های جدید منتشر می‌شود و به سرعت این حجم از فضا را بدست می‌آورد، درصدی از خطر وجود دارد. حجم ۲۴ساعته از هفته‌ گذشته تقریبا از ۱ میلیون دلار به بیش از ۵۰میلیون دلار در هفته‌ جاری(۹ سپتامبر) رسیده است.

۲- Yearn Finance

یرن فایننس

برخی ممکن است ادعا کنند که یرن فاینانس (Yearn Finance) استحقاق قرار گرفتن در این لیست را ندارد زیرا از قبل‌تر هم بسیار محبوب بوده است. اما فقط در هفدهم جولای سال ۲۰۲۰، تقریبا یک ماه و دو هفته پیش راه اندازی شده است. این ممکن است در فضای ارز دیجیتال یک عمر طولانی باشد اما همچنان در حال رشد است -Yearn finance نسبتا یک تازه‌وارد است.

از طرف دیگر، Yearn finance ثابت کرده است که ابزاری مفید برای معامله‌گرانی است که به دنبال به حداکثر رساندن بازده خود هستند. در فضایی که پروتکل‌ها و پروژه‌های جدید زیادی وجود دارد، سخت خواهد بود که بدانیم کدام یک را انتخاب کنیم و Yearn در این زمنیه کمک می‌کند.

۳- بازار پول امور مالی غیرمتمرکز DMM) DeFi Money Market)

بازار پول امور مالی غیرمتمرکز (DeFi Money Market(DMM یک پروژه بسیار جدید است که هنوز در دست توسعه است. این پروژه با پشتیبانی تیم دراپر (Tim Draper) به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از این دارایی‌ها برای به دست آوردن سود ثابت ۶.۲۵٪ در اتر (ETH)، DAI، USDT و USDC دارایی‌های دنیای واقعی که در بلاک چین ثبت می‌شوند را به دست آورند. یک دارایی قابل توجه که در دنیای واقعی که در دسترس است، خودرو است.

این عیب مشخص است: DMM نرخ بهره نسبت به سایر پروتکل‌های دیفای را به میزان قابل توجهی پایین‌تر ارائه می‌دهد، که ممکن است برخی از معامله‌گران باتجربه آن را مسخره کنند. همچنین این محصول به تازگی وارد بازار شده است تا حدی که هنوز نیرویی جذب نکرده است. البته این می‌تواند یک مزیت باشد، زیرا توسعه مداوم می‌تواند آن را به یک پلتفرم سودآور تبدیل کند.

اگرچه کم اما می‌توان استیبل یلد (Yield) را از هر دو طریق مشاهده کرد- برخی از سرمایه‌گذاران ممکن است عملکرد قابل اعتماد و سازگار را در مقابل عملکرد نوسان ترجیح دهند. مزیت دیگر این است که کاربران می‌توانند در معرض دارایی‌های دنیای واقعی قرار گیرند که در نوع خود جذاب است.

۴- SpaceSwap

SpaceSwap جدیدترین پروژه از لیست پروژه‌های امور مالی غیرمتمرکز که در اینجا عنوان شد و همچنین پروتکل یلد فارمینگ (Yield farming) است. توسعه‌دهندگان آن را به عنوان ایستگاه همه‌جانبه برای سرویس‌های امور مالی غیرمتمرکز عظیم توصیف کرده‌اند. این نهاد علاوه بر افزودن نقدینگی به صندوق‌های سرمایه، به تامین‌کنندگان نقدینگی راه‌های بیشتری برای کسب درآمد می‌دهد.

یکی از اصلی‌ترین بازیگران نقشه از بین بردن یلد فارمینگ، توکن بومی spaceswap به نام MILK  است. این استعاره‌ای به همه پروژه‌های دیفای مرتبط با غذا و خوراکی است و spaceswap امیدوار است این توکن فضای امور مالی غیر متمرکز را منطقی‌تر کند.

نکته‌ی مثبت دیگر درباره‌ی SpaceSwap این است که تیم آن، با هدف تغییر توجه کاربران از پروژ‌ه‌های مضر فضای امور مالی غیر متمرکز فعالیت می کنند. همچنین به سرمایه‌گذاری نگاهی بلندمدت‌تر دارند و این به خوبی نشانگر ارزش آن است. این کار شامل حساسیت بر منتشر نکردن کد‌ها بدون حسابرسی، و همچنین کم کردن سهم توسعه‌دهندگان از جوایز است.

از آنجا که در ۱۰ سپتامبر منتشر شده است، نکات منفی آن هنوز خودشان را نشان نداده‌اند. با این حال سرمایه‌گذاران باید توجه داشته باشند که چطور به وعده‌هایی که درباره تکان دادن فضای امور مالی غیر متمرکز داده است وفا می‌کند.

۵- Kimchi

کیمچی (Kimchi) پروتکل دیگری است که به اسم غذا نامگذاری شده است، روندی که به نظر نمی‌رسد در آینده نزدیک از بین برود. انشعابی از Uniswap، کیمچی آخرین دور از بحث در مورد افزایش ناپایدار کوتاه مدت قیمت‌ها را در دیفای آغاز کرد. از نظر قیمت به تنهایی، کیمچی یکی از تازه‌واردان برتر است- اما در اینجا چندین مساله وجود دارد که نیاز به سرمایه‌گذاری تحقیقاتی زیاد در دیفای دارد.

کیمچی یک ابزار فارمینگ (farming) برای سرمایه‌گذاران است و بهترین نرخ‌های موجود را برای جفت‌های KIMCHI دارد.

اگر فکر می‌کنید رشد ۳۵۰۰۰ درصدی YIF چشمگیر بود، باید بدانید که KIMCHI حدود ۱۲۰۰۰۰ درصد رشد کرده است. این برای کسانی که موفق شدند زودهنگام به آن وارد شوند بسیار عالی است اما بدون شک سرمایه‌گذارانی هستند که خیلی دیر خرید کرده‌اند. چنین افزایش قیمت‌هایی در طولانی مدت پایدار نیست. مشاهده شده است که ۵۰۰ میلیون در ساعاتی قفل شده است که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران به دنبال ورود به آن برای درآمدزایی در کوتاه مدت هستند. این روش بعد از فرو نشستن هیجانات کاذب برای بسیاری از سرمایه‌گذاران به طور ناگهانی با ضرر همراه است.

این معایب برای چیزی مانند کیمچی که خیلی زود انتشار یافت بسیار بزرگ است. واضح‌ترین این موارد این است که حسابرسی نشده‌ است. برخی از گزارش‌ها حاکی از آن است که این یک کلاهبرداری است که عوارض آن واضح است. میلیون‌ها نفر در معرض خطر هستند.

نتیجه گیری

بنابراین لیستی از برجسته‌ترین اعضای جدید دیفای در بازار وجود دارد. این به هیچ وجه یک لیست جامع در فضای دیفای نیست زیرا تقریبا هر روز شاهد ارائه پروتکل‌ها و راه حل جدید هستیم. یک دلیل وجود دارد که مقایسه‌ای با رونق عرضه اولیه کوین ۲۰۱۷ (ICO 2017) انجام شده است. همه امیدوارند که سهمی از این بازار آشفته به دست بیاورند.

با ورود ناگهانی بسیاری از پروژه‌ها خطر به وجود می‌آید، بنابراین ارزش دارد جوانب مثبت و منفی پلتفرم یا پروتکلی را که می‌خواهید استفاده کنید بسنجید. دیفای هنوز یک بازار جدید است، بنابراین استانداردها و چارچوب‌های مناسب هنوز در حال توسعه هستند. سرمایه‌گذاران همچنین باید توجه داشته باشند از آنجا که بازار بسیار جوان است هنوز فرصت‌های زیادی برای بازدهی قوی وجود دارد.

حجم زیادی از پروژه‌های دیفای که کنار گذاشته شده‌اند نشان می‌دهد که بسیاری از آنها بدون حسابرسی پیش می‌روند- برخی از حوادث قابل توجه در حال حاضر رخ داده است. پروژه‌‌های جدید، حداقل آنهایی که از اشتباهات کسانی که تعطیل شده‌اند یاد می‌گیرند در حال ساخت پروتکل‌های قوی‌تر فنی هستند که با مسائل قبلی روبرو نیستند.

پنج پروژه‌ ذکر شده در اینجا نمایانگر خوبی از پتانسیل پروژه‌های جدید و ایمن‌تر با ویژگی‌های غنی‌تر هستند و شایسته توجه هستند.

منبع
Hackernoon

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا