متوسط مقالات

چرا کاهش قیمت‌ها می‌تواند خبر بدی برای بیت کوین و ارز دیجیتال نباشد؟

بر خلاف انتظارات، بیت کوین می‌تواند در یک بحران جهانی عملکرد مثبتی داشته باشد؛ البته اگر تنها به عنوان یک دارایی برای سرمایه‌گذاری عمل نکند، بلکه به عنوان ابزار مبادله و پناهگاه امنی مانند طلا عملکرد داشته باشد. بیت کوین بزرگترین ارز دیجیتال بازار است و دارای خاصیت ضد تورمی است. این ارز هر چهار سال یکبار در اثر فرآیند هاوینگ (halving) عرضه آن نصف می‌شود و تعداد کل کوین‌های آن از قبل برنامه‌ریزی شده است.

اخیرا بحران کرونا باعث ایجاد آشفتگی در جهان شده است و افراد زیادی در ایالات متحده کار خود را از دست داده‌اند. کاهش قیمت نفت نیز این بحران را تشدید کرده و نوعی سقوط اقتصادی را ایجاد کرده است. ممکن است عده‌ای فکر کنند که این شرایط بیت کوین و ارز دیجیتال را نیز تحت تاثیر منفی قرار خواهد داد.

در میان چنین بحران‌هایی معمولا قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند و پول نقد بسیار اهمیت می‌یابد. این دقیقا نقطه مقابل تورم است. در زمان تورم، افراد سعی می‌کنند که دلار‌های خود را تبدیل به چیز‌های دیگری کنند زیرا ارزش این دلار‌ها مرتب کم می‌شود. اما در این وضعیت قیمت‌ها تقلیل می‌یابد و پول نقد ارزش بیشتری کسب می‌کند.

هجوم به سمت پول نقد ممکن است برای جهان ارز دیجیتال بد نباشد؛ زیرا کاهش قیمت‌ها باعث ایجاد توانایی در افراد برای خرید ارز دیجیتال می‌شود. کاهش قیمت‌ها باعث افزایش قدرت خرید مردم می‌شود و در نتیجه افراد بیشتری اقدام به خرید دارایی‌های کریپتویی می‌کنند. به مرور زمان مردم متوجه می‌شوند که بیت کوین پدیده‌ای قانونی و مورد اعتماد است و می‌توان آن را به عنوان طلای دیجیتال تلقی کرد.

افزایش قدرت خرید مردم احتمالا باعث افزایش تقاضا برای بیت کوین و ارز دیجیتال به عنوان ابزار پرداخت می‌شود. ما هر روزه شاهد این هستیم که افراد و کسب و کار‌های بیشتری به سمت ارز دیجیتال می‌روند و طلای دیجیتال را به عنوان ابزار پرداخت می‌پذیرند. بحران کرونا باعث توجه بیشتر افراد به ارز‌های دیجیتال می‌شود و چنین بحران‌هایی می‌توانند این ارز‌ها را به زندگی مردم وارد کنند.

ارز دیجیتال بیت کوین به طلای دیجیتال شهرت یافته است

ارز دیجیتال

بیت کوین از بدو پیدایش خود به طلای دیجیتال شهرت یافته است و بسیاری از ویژگی‌های طلا مانند کمیابی، تقسیم‌پذیری و غیره را دارد. بیت کوین و طلا هر دو ویژگی‌های عملکردی پول را دارند؛ البته بسیاری معتقدند که این ارز دیجیتال را می‌توان به عنوان ابزار پرداخت مورد استفاده قرار داد، ولی از طلا نمی‌توان چنین استفاده‌ای کرد.

به مرور زمان افراد بیشتر به دارایی‌های دیجیتال خو می‌گیرند و افراد عادی کم‌کم بیت کوین را به عنوان جایگزینی برای طلا خواهند دید. این ارز دیجیتال بزرگ می‌تواند در دوران تقلیل قیمت‌ها عملکرد خوبی داشته باشد، همان طور که طلا در گذشته چنین عملکردی داشته است.

داده‌های تاریخی نشان می‌دهند که در زمان کاهش قیمت‌ها فشار زیادی بر موسسات مالی ایجاد شده و بسیاری از شرکت‌های بدهکار به خاطر کاهش درآمد و ثابت ماندن بدهی ورشکست شده‌اند. این در حالی است که همواره طلا در این دوران‌ها خوش درخشیده است. البته طلا در دوران تورم نیز عملکرد خوبی داشته است و همراه با تورم بالا رفته است. ابزاری در اندازه‌گیری استرس مورد استفاده قرار می‌گیرد که Ted Spread نام دارد. این ابزار به تفاوت بین نرخ بین بانکی سه ماه ایالات متحده و نرخ سه ماه اوراق خزانه اشاره دارد.

داده‌های تاریخی نشان می‌دهد که هر زمان که Ted Spread افزایش یافته است، قیمت طلا نیز با صعود شدیدی مواجه شده است. تجربه نشان داده که هر زمان که بحرانی شروع شده است، مردم ابتدا شروع به فروش همه چیز کرده‌اند و دارایی‌های خود را اعم از طلا و سهام فروخته‌اند. اما بعدا که اوضاع آرام شده است، به سمت دارایی‌های ایمن مانند طلا برگشته‌اند و پول خود را در آنجا سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

در سال ۲۰۰۸ نیز ابتدا در اثر بحران ایجاد شده، قیمت طلا پایین رفت اما بعدا خیلی سریع اعاده شد و نهایتا آن سال ۵.۵ درصد رشد کرد. در سال‌های بعد، قیمت طلا بالا‌تر و بالا‌تر رفت و سرانجام در سال ۲۰۱۱ رکورد جدیدی را از خود بر جای گذاشت. چرخه‌های قیمت این فلز زرد رنگ در طول تاریخ حاکی از آن هستند که این بار هم طلا ممکن است گذشته را تکرار کند.

بیت کوین و ارز دیجیتال هم ماه گذشته به عنوان منبع نقدینگی نقد شدند و قیمت بزرگترین ارز دیجیتال جهان در ۱۲ مارس به زیر ۴۰۰۰ دلار رسید. اما خیلی سریع قیمت بیت کوین احیا شد و اینک بالای ۸۷۰۰ دلار معامله می‌شود. با توجه به این داده‌های تاریخی در مورد طلا و در نظر گرفتن حرکت‌های بازار به عنوان راهنما، می‌توان چنین استدلالی کرد که احتمالا قیمت بیت کوین هم بالا‌تر برود. البته این مقاله را نباید توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری به حساب بیاورید و هر کس باید قبل از سرمایه‌گذاری تحقیقات خود را انجام دهد و مسئولیت اقدامات خود را بپذیرد.

تضعیف بی‌سابقه ارز فیات

حکومت ایالات متحده در چند هفته گذشته پول زیادی را به بازار تزریق کرده و امیدوار است که با این کار بتواند بحران کرونا و وضعیت نابسامان کشور را کنترل کند. بانک مرکزی ایالات متحده سیاست خرید نامحدود دارایی را در پیش گرفته است و ترازنامه خود را به بالای ۶.۵ ترلیون دلار رسانده است. این در حالی است که بانک‌های مرکزی کشور‌هایی مانند نیوزیلند و کانادا نرخ بهره را به حدود صفر رسانده‌اند و اخیرا برنامه خرید اوراق قرضه را اعلام کرده‌اند.

این محرک‌های مالی از ماه مارس تا کنون توسط ۲۲ کشور اعلام شده‌اند، اما کشور‌ها کم‌کم دارند به بن‌بست می‌رسند و اگر بحران کرونا ادامه پیدا کند، سرمایه‌گذاران به سمت جایگزین‌هایی مانند بیت کوین و ارز دیجیتال خواهند رفت. این سرمایه‌گذاران رفته‌رفته اعتماد خود را به سیستم‌های مالی سنتی از دست خواهند داد.

ریسک ورشکستگی سازمان‌های فعال در صنعت نفت و گاز اخیرا بالا رفته است و از طرفی دیگر، افراد از فعالیت‌های تفریحی و سرگرمی خود نیز کم کرده‌اند و کالا‌های مصرفی نیز در این میان تحت تاثیر قرار گرفته‌اند. در شرایط تقلیل قیمت‌ها و منفی شدن سود بانکی، احتمال زیادی دارد که افراد دارایی‌های خود را به سمت ارز دیجیتال روانه کنند.

در حال حاضر در اکثر کشور‌های توسعه‌یافته، بانک‌ها نرخ بهره را به نزدیک صفر رسانده‌اند. این بانک‌ها در تلاش برای مبارزه با تقلیل قیمت‌ها و تنظیم تورم هستند، اما سیاست اوراق قرضه آنها نیز احتمال کمی دارد که موفق شود. در چنین شرایطی است که دارایی‌هایی مانند بیت کوین و طلا بسیار مورد استقبال عموم واقع خواهند شد.

بیت کوین و ارز دیجیتال می‌توانند در میان این کاهش قیمت عملکرد خوبی داشته باشند اما تجربه نشان داده که این ارز‌ها به ندرت در گذشته جریانات عظیم را دنبال کرده‌اند. بیت کوین و ارز‌های دیجیتال پدیده‌ای منحصر به فرد هستند که مسیر خود را طی می‌کنند. نظر شما چیست؟ آیا با دیدگاه‌های ابراز شده در این مقاله موافق هستید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا