رمزارز در ایران

بانک مرکزی در مورد تفاوت‌های ریال دیجیتال و رمزارزها توضیح داد

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، مهران محرمیان، در مورد تفاوت‌های بین ریال دیجیتال و رمزارزها، اینگونه توضیح داد که ریال دیجیتال مدیریت متمرکزی دارد که از سوی بانک مرکزی انجام می‌شود و تحت‌تأثیر سیاست‌های پولی قرار می‌گیرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

مهران محرمیان افزود:

اگرچه فناوری به کار رفته در ریال دیجیتال مشابه فناوری استفاده‌شده در رمزارزها (DLT) است، اما تفاوت‌های عمده‌ای در عملکرد این دو دارایی وجود دارد. ریال دیجیتال برخلاف رمزارزها ماینینگ ندارد و کاملاً توسط بانک مرکزی مدیریت می‌شود.

او در ادامه این‌گونه توضیح داد که:

با حذف اسکناس از جیب‌های مردم، برخی برای پرداخت‌های خرد خود دچار مشکل می‌شدند و تصمیم برآن شد که به سمت چاپ پول دیجیتال حرکت کنیم. برای حل مشکلات تراکنش‌های خرد در کشور در مرحله اول تراکنش‌های خرد برای ریال دیجیتال انتخاب شد.

محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی، در مراسم رونمایی از ریال دیجیتال تأکید کرد:

ریال دیجیتال جایگزین واحد پول ملی ما نمی‌شود. ریال، پول ملی ماست و در تمامی معاملات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

براساس گزارش تسنیم، ریال دیجیتال مشابه اسکناس، تعهد بانک مرکزی به صورت الکترونیکی است که می‌تواند برای پرداخت‌های عمومی استفاده شود. برخلاف پول‌های الکترونیکی رایج که از طریق حساب‌های بانکی و ابزارهای پرداخت مانند کارت‌های بانکی استفاده می‌شوند، ریال دیجیتال نیازی به تسویه بین‌بانکی برای انتقال وجوه بین خریدار و فروشنده ندارد و بلافاصله پس از انجام خرید، وجوه در اختیار فروشنده قرار می‌گیرد.

بانک مرکزی با توسعه فاز آزمایشی ریال دیجیتال در جزیره کیش، از تیرماه ۱۴۰۳ این امکان را فراهم می‌کند تا مشتریان شبکه بانکی بدون نیاز به پول نقد یا کارت بانکی، از طریق کیف پول ریال دیجیتال و با اسکن بارکد تولیدشده توسط نرم‌افزارهای ارائه‌شده، در مرحله اول و به وسیله فناوری NFC در مرحله بعدی، خریدهای خود را انجام دهند یا وجهی به کیف پول دیگران منتقل کنند.

پروژه ریال دیجیتال پس از مراحل مطالعاتی اولیه از سال ۱۴۰۰ و اخذ مجوزهای لازم از شورای پول و اعتبار، در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت. اجرای فاز پیش‌آزمایشی از ابتدای سال ۱۴۰۱ آغاز و پس از بررسی دستاوردهای آن، این پروژه از خرداد ماه ۱۴۰۲ وارد فاز آزمایشی محدود شد. مرحله گسترده فاز آزمایشی با امکان بهره‌برداری عمومی ریال دیجیتال با مشارکت دو بانک ملت و تجارت از تیرماه ۱۴۰۳، ابتدا در جزیره کیش آغاز اجرایی شد و مشتریان و گردشگران می‌توانند از این ابزار پرداخت جدید برای پرداخت هزینه‌های خرید کالا و خدمات بهره ببرند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا