رمزارز در ایران

مانی یکتا: فاز آزمایشی ریال دیجیتال از ۲۲ اسفند به طور رسمی آغاز می‌شود

محمدرضا مانی یکتا، معاون اداره نظام پرداخت بانک مرکزی در مصاحبه اخیر خود از آغاز رسمی فاز آزمایشی ریال دیجیتال با ۵۰۰ کاربر از ۲۲ اسفند خبر داد. او همچنین اضافه کرد از ۲۰ فروردین سال آینده مجوز توسعه بازار و افزایش دامنه مشتریان برای بانک‌ها صادر می‌شود و به مرور زمان خدمات بیشتری از این ابزار پرداخت استفاده خواهند کرد و رفته رفته سایر بانک‌ها نیز به مجموعه ریال دیجیتال اضافه می‌شوند.

به نقل از ایبنا، مانی یکتا در مصاحبه اخیر خود اظهار داشت:

ریال دیجیتال یک پروژه بزرگ و البته مهم بانک مرکزی است که از چند نظر اهمیت دارد که اولین آن‌ها ارتباط این پروژه با فضای اقتصاد دیجیتال است. بنابراین آموزش، آگاهی، فرهنگ‌سازی، آموزش‌های تخصصی مرتبط با شبکه بانکی و قدرتمندسازی و توانمندسازی متخصصین شبکه بانکی از جمله اهدافی است که باید گام به گام تعریف شوند و به آن‌ها برسیم. در عین حال خود پروژه از نظر فنی پیچیدگی اجرایی متعددی دارد. اما «فاز پیش از اجرای آزمایشی» را که از ۱۵ شهریورماه با انتشار اولیه ریال دیجیتال شروع شد، پشت سر گذاشتیم. این فاز تا اوایل اسفند ماه طول کشید و در این مدت با تعداد بسیار محدود کاربران ریال دیجیتال در سه بانک ملی، ملت و تجارت ارزیابی اولیه شد و با توجه به توفیقاتی که در این مرحله داشتیم وارد فاز آزمایشی می‌شویم. در فاز آزمایشی به‌صورت تدریجی بانک‌ها اجازه خواهند داشت تعداد کاربران را افزایش بدهند و دامنه خدمات در فضای ریال دیجیتال را توسعه بدهند.

او همچنین در مورد زمان‌بندی فاز آزمایشی و مراحل مختلف آن عنوان کرد:

فاز آزمایشی با حدود ۵۰۰ کاربر تعریف شده در سال جاری (۱۴۰۱) شروع می‌شود ولی در سال جدید (۱۴۰۲) از روزهای کاری ابتدایی سال اجازه خواهیم داد که بانک‌ها تعداد مشتریان را افزایش بدهند. برنامه زمانبندی که تا الان پیش‌بینی شده و به بانک‌ها ابلاغ شده است، عملیاتی شدن و شروع رسمی فاز آزمایشی از ۲۲ اسفندماه است. همچنین مجوز توسعه بازار و افزایش دامنه مشتریان برای بانک‌ها از ۲۰ فروردین ماه ۱۴۰۲ صادر می‌شود. گام به گام که جلو می‌رویم هم فضاهای خدماتی متعددی اضافه می‌شود که می‌تواند از ریال دیجیتال به عنوان ابزار پرداخت استفاده کند و هم به صورت تدریجی مردم می‌توانند در بانک‌های مختلف به این ابزار پرداخت دسترسی داشته باشند.

میهن بلاکچین مدتی قبل در گزارشی مفصل ابعاد مختلف پروژه ریال دیجیتال را بررسی کرده است و نظرات کارشناسان ایرانی فضای رمزارز در مورد این پروژه را جویا شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد توصیه می‌شود مطلب «نقد و بررسی سند ریال دیجیتال بانک مرکزی + گفتگو با کارشناسان حوزه» را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا