اخبار داخلی

افزایش نرخ دلار و تتر در ایران؛ سوددهی بیشتر تتر نسبت به بیت کوین!

بازار طلا و سکه همچنان در حال نوسان است و نرخ سکه و ارز طی هفته های گذشته با افزایش زیادی روبرو شده است. دلار نیز وارد محدوده ۲۲,۰۰۰ تومان شده است.

طی دو هفته گذشته نرخ دلار از محدوده ۱۹,۰۰۰ به ۲۲,۰۰۰ تومان رسیده است. قیمت دلار دیروز در صرافی های آزاد به ۲۲,۲۵۰ تومان و قیمت سکه به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. نرخ دلار در هنگام نوشتن این خبر ۲۲,۱۰۰ تومان اعلام شد. عوامل مختلفی نظیر افزایش تقاضا برای ارز و موج دوم ویروس کرونا بر روی قیمت دلار تاثیر گذاشته اند. همچنین کاهش نرخ بشکه های نفت و صادرات آن به دلیل ویروس کویید ۱۹ باعث تغییر و نوسان در اکثر بازارها شده است.

طبق گزارش ایسنا بر اثر تغییر اولویت‌ها در سامانه نیما، هدایت تقاضا به ارزهای وارداتی در مقابل صادرات و ارز اشخاص، کاهش نرخ محصولات پتروشیمی به علت کاهش نرخ نفت و ارزش صادراتی این محصولات، اکنون شاهد افزایش قیمت‌ها در بازار ارز هستیم.

بازارهای ارز، طلا و سکه، مسکن، خودرو و … بازارهای موازی هستند که نوسان و یا افزایش قیمت در هر یک باعث افزایش در دیگر بازارها نیز می شود. در حقیقت می توان گفت بازار دلار تاثیر به سزایی بر روی دیگر بازارها دارد. کما اینکه می توان تاثیر آن را در بازار ارزهای دیجیتال نیز یافت.

قیمت تتر طی دو هفته گذشته با تغییرات دلار نوسان های زیادی داشته است و با وجود اینکه بازار ارزهای دیجیتال حدود یک ماهی است که کمترین نوسان خود را در سطح جهانی تجربه می کند اما قیمت ارزهای دیجیتال در ایران با افزایش روبرو شده است. قیمت بیت کوین با اینکه صبح امروز تاریخ ۱۶ تیر در بازارهای جهانی کاهش اندکی یافته بود اما در ایران به ۲۰۲ میلیون تومان رسید. در حال حاضر با افزایش قیمت بیت کوین به سطح ۹۱۰۵ دلار قیمت ریالی بیت کوین در محدوده ۲۰۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان معامله می شود. خرید و فروش تتر نیز در محدوده ۲۲,۲۵۰ به تا ۲۲۹۰۰ تومان است اما دیروز قیمت آن در برخی صرافی ها و بازارهای معاملاتی تا ۲۳۰۰۰ تومان نیز رسیده است.

طی چندین ماه گذشته سرمایه گذاری بر روی تتر و خرید و فروش آن بیشتر از دیگر ارزهای دیجیتال و بیت کوین در ایران سودآور بوده است. قیمت تتر در ابتدای اردیبهشت ماه در محدوده ۱۵۷۰۰ تومان معامله می شده و در تیر ماه در محدوده ۲۲,۲۰۰ تومان قرار دارد و تنها طی ۳ ماه تقریبا سود ۴۰ درصدی را به همراه داشته است.

ظاهرا دیگر دستگیری سلاطین طلا و سکه نیز نمی تواند باعث کاهش این قیمت های نجومی شوند اما سوال مهمی که ذهن را درگیر می کند این است که آیا دولت هیچ اقدامی برای کنترل این شرایط در نظر گرفته است؟ بانک مرکزی چه سیاست هایی را برای کاهش نرخ ارز اتخاذ کرده است؟

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا