اخبار داخلی

اخذ ای نماد برای پذیرندگان پرداخت یارها از ۳ آذر اجباری می‌شود

شاپرک با ارسال پیامی به شرکت‌های پرداخت یار اعلام کرد که از روز چهارشنبه سوم آذر ماه اخذ نماد اعتماد الکترونیکی (ای نماد) برای پذیرندگان پشتیبانی شده الزامی است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از زومیت، شرکت‌های پرداخت یاری از دریافت پیامکی مبنی بر اجباری شدن ای نماد برای تمامی پذیرندگان آنها خبر دادند و اعلام کردند که بر اساس همین پیامک، مهلت یک روزه‌ای به آنها داده شده است. این موضوع برای بار چندم مطرح شده و به نظر می‌رسد موضع نهایی شاپرک علی رغم مخالفت‌های شدید کارشناسان و فعالان این حوزه با این موضوع است.

در این پیام آمده است:

نماینده محترم شرکت پرداخت یاری

با سلام

بدین وسیله به اطلاع شرکت‌های پرداخت یار می‌رساند، از روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۳ اخذ نماد اعتماد الکترونیکی برای پذیرندگان پشتیبانی شده الزامی می‌باشد.

بدیهی است از این تاریخ امکان تعریف پذیرنده پشتیبانی شده جدید فاقد نماد اعتماد الکترونیکی میسر نخواهد بود.

با سپاس

پیرو ابلاغیه قبلی شاپرک درباره الزام اینماد برای پرداخت‌یارها (انتهای مرداد ماه) و طرح برخی دغدغه‌ها نسبت به اجرای این ابلاغیه، بانک مرکزی و شاپرک (متولی شبکه پرداخت کشور) و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (متولی تجارت الکترونیکی) به منظور رعایت کامل ملاحظات و رفع نگرانی‌‌ها، بر اساس پیشنهادهای مطرح ‌شده بخش خصوصی، تدابیر لازم را طراحی کردند. بر این اساس کسب‌وکارهای فعال در حوزه‌های مالی جدید مانند صرافی‌های رمز ارز با تایید بانک مرکزی می‌توانند درگاه پرداخت دریافت نمایند. پس از آن صرافی‌های رمز ارز می‌توانستند با ثبت‌نام در سامانه اینماد و با احراز اطلاعات و بدون اعطای اینماد و تایید بانک مرکزی نسبت به دریافت درگاه پرداخت اقدام نمایند.

بر اساس گزارش قبلی میهن بلاکچین، مدیر صرافی نوبیتکس در توضیح مشکلاتی که در چند ماه اخیر از لحاظ قانون‌گذاری با آن مواجه بوده‌اند، اعلام کرده بود:

در رابطه با مشکلات قانون‌گذاری، یک مسئله در چند ماه اخیر نامه بستن درگاه‌های پرداخت بود که شاپرک به پرداخت‌یاری‌ها نامه زده بود تا درگاه پلتفرم‌های رمزارز را ببندند. بحث دوم هم مسئله اینماد است که در واقع به نوعی هدف، بستن درگاه‌های پرداخت است. بر اساس نامه شاپرک، به پرداختیارها گفته‌ شده فقط باید به کسب و کارهایی درگاه تعلق بگیرد که اینماد دارند و با توجه به اینکه کسب و کارهای رمزارزی و سایر کسب و کارهای نوآور، فعلا نمادی برایشان تعریف نشده، به نظر می‌رسد که هدف این ابلاغیه هم بستن درگاه کسب و کارهای رمزارز است. البته دو مشکل یادشده فعلا رفع شده اما سیاست‌گذار باید به جای سختگیری و ایجاد مانع در راه فعالیت کسب و کارهای نو، به فکر تسهیلگری باشد.

موج انتقادات فعالان و کسب و کارهای ایرانی

انجمن فین تک ایران روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد که تبدیل ای‌نماد به رگولاتور، سیل مهاجرت را تشدید می‌کند. انجمن فین‌تک با تاکید بر سخنان رهبری مبنی بر «تشویق نخبگان به مهاجرت، خیانت به آینده کشور است»، این نامه را منتشر ساخته بود و یک روز پس از انتشار آن، این ابلاغیه منتشر شده است. 

یکی از اصلی‌ترین کارهای شرکت‌های پرداخت‌یار اکنون ارائه درگاه پرداخت به فروشگاه‌ها و شرکت‌های مختلف است. ابلاغیه فعلی اما منجر به این خواهد شد که هر شخص حقیقی یا حقوقی که می‌خواهد از شرکت‌های پرداخت‌یار درگاه بگیرد، باید نماد اعتماد داشته باشد.

نامه انجمن فین تک در مخالفت با اجباری شدن ای نماد

مصطفی امیری، مدیرعامل زرین‌پال نیز در گفت‌وگو با زومیت می‌گوید کاملا واضح است که بانک مرکزی درحال وارد کردن آخرین ضربه‌ها به پرداختیارها برای نابود کردن آن‌ها است؛ چرا که این شرکت‌ها روال‌های سنتی بانک مرکزی را تغییر می‌دهند و مانع از منتفع‌شدن شرکت‌های انحصاری و متصل به این نهاد می‌شوند.

امیری تأکید کرد درنتیجه‌ی ابلاغیه جدید، این پرداختیار از چهار آذر دیگر امکان ارائه درگاه به کسب و کارهای بدون نماد را ندارد و مشتریان قبلی بدون نماد نیز احتمالا در مراحل بعدی، متاثر از این تغییر خواهند شد. او اضافه می‌کند که پنج شرکت پرداختیار در اعتراض به موضوع، شکایت به دیوان عدالت اداری برده‌اند؛ اما ازسمت اتحادیه کسب و کارهای مجازی و دیگر انجمن‌ها و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای هنوز اقدامی انجام نشده است.

منبع
زومیت

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا