اخبار داخلی

رییس فضای مجازی: زیرساخت‌های انرژی ایران برای استخراج رمز ارز مناسب است!

رییس مرکز ملی فضای مجازی گفت: در حوزه انرژی، زیرساخت‌های مناسبی برای استخراج رمز ارز در ایران وجود دارد.

به گزارش ایبِنا، از مهم‌ترین موضوعات حوزهٔ فنّاوری در سال جاری بحث استخراج رمز ارز و به‌رسمیت‌شناخته‌شدن این صنعت در ایران به‌شمار می‌رود که به‌رغم انتظارات با توجه به نبودِ زیرساخت‌های لازم، تعرفهٔ برق نامناسب و محدودیت در استفاده و مبادلات نتوانسته است در تولید ناخالص داخلی و اقتصاد کشور نقش‌آفرینی داشته باشد. در همین خصوص، با ابوالحسن فیروزآبادی؛ دبیر شورای عالی فضای مجازی و رییس مرکز ملی فضای مجازی به گفتگو نشستیم تا از او دربارهٔ نقش رمزارزها در اقتصاد و چرایی عدم تعیین تکلیف مبادلات ارزهای رمزنگاری‌شده بپرسیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

استخراج ارزهای رمزنگار چه میزان می‌تواند در اقتصاد کشور نقش داشته باشد؟

استخراج رمزارز در ایران درحال حاضر صنعت چندان بزرگ و دارای گردش مالی گسترده نیست و همین موضوع باعث شده است در حوزهٔ اقتصاد غیرنفتی و حتی اقتصاد مبتنی بر فنّاوری اطلاعات نقش‌آفرینی خاصی نداشته باشد. اما، درصورتی که حجم این صنعت با سرمایه‌گذاری گسترده و ورود سرمایهٔ خارجی رشد داشته باشد، می‌توان انتظار داشت ماینینگ در اقتصاد کشور در شرایط تحریم یک فرصت باشد و بتواند از خام‌فروشی انرژی و صادرات انرژی جلوگیری کند و محصولی با ارزش‌افزودهٔ بالا را تحت عنوان رمزارز برای تأمین نیازهای وارداتی کشور تولید کند.

می‌توان در دورهٔ تحریم از آن به‌عنوان یک ابزار در خارج از مرزها برای حل مشکلات استفاده کرد. استخراج آن در داخل کشور به‌شرط آنکه در خارج از کشور هزینه شود و وارد نظام پولی کشور نشود، بلامانع است، اما در ارتباط با پول‌های مجازی بدون پشتوانه، فعلاً دیدگاه ما مخالفت است.

چرا ماینینگ را یک فرصت می‌بینید؟

هر فنّاوری جدیدی مانند رمزارزها و به‌طور ویژه استخراج رمزارز با داشتن پارامترها و شرایطی می‌تواند تحت قوانین و الزامات مورد بهره‌برداری قرار بگیرد و با هزینهٔ پایین ثروت تولید کند. موضوع استخراج ارزهای رمزنگار مدت‌زمان زیادی بود که در دولت درحال بررسی بود و در نهایت قوانینی نیز اعلام شد که هرچند مورد نقد بخش خصوصی و برخی فعالان صنعت ماینینگ قرار گرفت، معتقدم شرایط اعلام‌شده مناسب بود و در کشور نیز زیرساخت‌های مناسبی برای استخراج رمزارز به‌ویژه در زمینهٔ انرژی وجود دارد که در کشورهای همسایه موجود نیست و ایران می‌تواند بستر مناسبی برای فعالیت قانونی در حوزهٔ استخراج رمزارز باشد.

نگاه حاکم در شورای عالی فضای مجازی به استخراج ارزهای رمزنگار و مبادلات رمزارز را چگونه برداشت می‌کنید؟

موضوع رمزارزها در شورای عالی فضای مجازی نیز بررسی شده است و موافقان و منتقدان وجود دارند، اما همهٔ اعضا با توجه به تأکید بانک مرکزی و اقتصاددانان، بالاتفاق با ورود پول مجازی‌ای مانند بیت‌کوین که ثبات و پشتوانه ندارد به اقتصاد ملی، مخالف‌اند.

رسالت مرکز ملی فضای مجازی در خصوص ارزهای رمزنگاری‌شده چیست؟

مرکز ملی فضای مجازی ‐ به‌عنوان یک نهاد حاکمیتی و قانون‌گذاری ‐ فنّاوری‌های جدید را بررسی و برای آن‌ها در سند و چشم‌اندازی نقشهٔ راه فعالیت ترسیم می‌کند. مرکز ملی فضای مجازی در خصوص رمزارزها و فنّاوری زنجیرهٔ بلوک اقدامات متعددی در زمینهٔ پژوهشی انجام داد و جلسات متعددی نیز با بانک مرکزی، شورای اقتصادی دولت، و نهادهای حاکمیتی مسئول مرتبط برگزار شد و در نهایت نیز تصمیماتی گرفته شده است که در آینده با نهایی‌شدن اعلام می‌شود.

مرکز ملی فضای مجازی درحال تدوین سند حوزهٔ رمزارز است که در آن به الزامات و مقررات لازم در خصوص ارزهای رمزنگار به‌صورت جامع ازجمله در زمینهٔ مبادلات نگاه شده است که شرایط فعالیت را شفاف خواهد کرد. اعتقاد دارم که موضوع رمزارزها جدی اما بسیار پیچیده است و کشورهایی که در این زمینه تصمیم نهایی گرفته‌اند به اندازهٔ انگشتان دست هم نیستند و ایران در زمینهٔ استفاده از فنّاوری ارزهای رمزنگاری‌شده از سایر کشورها عقب‌تر نیست و باید امیدوار بود.

منبع
ایبنا

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا