متوسط مقالات

اتریوم ۲.۰ وابستگی زیادی به نوسانات قیمت خواهد داشت!

در چند ماه گذشته چیزهای زیادی درباره اتریوم ۲.۰ (Ethereum 2.0) گفته شده و با پیش بینی روزافزون، عملکرد و اقتصاد آن تحت نظارت قرار گرفته؛ اما تاکنون ارزیابی مشخصی صورت نگرفته است.

تنر هوبان (Tanner Hoban) و تام بورگرز از شرکت Consensys پس از دریافت بودجه قابل توجهی از MolockDAO، تلاش خود را برای بررسی اقتصاد شبکه اتریوم ۲.۰ به امید ویژگی v0.12 انجام داده‌اند. با تحلیل سیستم مبتنی بر انگیزه گواه اثبات سهام (POS) در طی چهار ماه گذشته، این گزارش حاکی از سلسله نکاتی است که در مطالعات دیگر مورد بحث قرار نگرفته است.

این پروژه به منظور به دست آوردن داده‌های سازنده، به تدریج نزدیک به ۱۰۰ متغیر را که بر خروجی‌ها تأثیر می‌گذارد، توسعه داده و به کار گرفته است. این مدل به صورت پویا سودآوری تاییدکنندگان از تأثیر بر امنیت شبکه، و مجموعه‌ای از فرضیات ارزیابی هزینه حمله به شبکه را توسعه داده است.

اتریوم ۲.۰ بسیار به نوسان قیمت اتر و استیکینگ اتر وابسته است

اتریوم ۲.۰ گواه اثبات سهام استیکینگ ارز دیجیتال بلاک چین دیفای defi

این گزارش می‌گوید که بر خلاف هر پروتکل امنیتی در شبکه فعلی اتریوم، شبکه اتریوم ۲.۰ بسیار به نوسانات قیمت وابسته است. طبق این تحلیل، کل اتر ذخیره شده به صورت متغیر کنترل خواهد شد؛ زیرا این امر به تعداد کاربران وابسته خواهد بود. با این حال حرکت غیر ارادی قیمت اتریوم، از کنترل سیستم خارج است.

نوسان می‌تواند از منابع مختلفی نشات بگیرد و غیر مستقیم روی قیمت اتریوم و اتر استیک شده تاثیر بگذارد. با توجه به این که دارایی‌های دیجیتال پایدارترین دارایی در صنعت مالی نیستند، چنین وضعیتی می‌تواند مشکل بزرگی برای شبکه ایجاد کند. اپیزود مشابهی که اثرات ماه مارس ۲۰۲۰ را نشان می‌دهد و می‌تواند پیامدهای عظیمی روی شبکه آینده داشته باشد، به طور غیرمستقیم هزینه حمله به بلاک‌چین را کاهش می‌دهد.

قیاس جالب دیگری که این گزارش مطرح می‌کند، این واقعیت است که اتریوم ۲.۰ در مقایسه با اتریوم ۱.۰ سرمایه کمتری را صرف امنیت شبکه خواهد کرد.

با استفاده از مشخصات یکی از فازهای اجرایی اتریوم ۲.۰ به نام بیکن چین (beacon chain)، و با ۱۵.۵ میلیون اتر استیک شده (۱۳.۸ درصد)، تخمین زده می‌شود که تورم شبکه نزدیک به ۰.۵۵ درصد در سال باشد که بسیار کمتر از ۴ تا ۴.۵ درصد فعلی شبکه گواه اثبات کار اتریوم است.

مشکلات با فاز ۰ ، فاز ۱ و حمله‌های DeFi هنوز باقی مانده است

اکنون چندین نقص در رابطه با امنیت و اجرای در جامعه مورد بحث قرار گرفته است؛ اما این حس پذیرش وجود دارد که پس از اجرای صحیح درست خواهد شد. گزارش حاکی از این است که اتریوم ۲.۰ با این قضیه هنوز فاصله دارد.

فقدان یک پل دو طرفه بین شبکه فعلی و اتریوم ۲.۰، به معنای عدم توانایی در تراکنش در فاز ۰ و فاز ۱ است. از این رو امکان دارد نقدینگی در هر دو مرحله مسئله اصلی باشد و کمبود نقدینگی منجر به تمرکز بالای تاییدکنندگان در استفاده از این پلتفرم‌ها می‌شود و ریسک تمرکز و غیرقابل پیش بینی بودن را افزایش می‌دهد.

علاوه بر این گفته شد که حمله به اتریوم ۲.۰ بسیار ساده‌تر از اتریوم ۱ خواهد بود که برای جامعه مناسب نیست. با توجه به DeFi، پیش از این چندین حمله به شبکه اتریوم ۱.۰ انجام شده است.

با توجه به فشارهای فیزیکی و سخت افزاری شبکه، مشارکت به حداقل سخت افزار و مصرف برق می‌رسد. از این رو هکرها به جای استفاده از سخت افزارهای گران‌قیمت، تنها به اتر بیشتری برای حمله نیاز دارند. این گزارش اضافه کرد:

اکوسیستم اتریوم به سرعت در حال تکامل بوده و اتر نیز به عنوان یک دارایی همین گونه است؛ با افزایش حجم معاملات آپشن‌، ابزارهای مالی منحصر به فرد مانند وام های سریع در سوء استفاده‌های مخرب استفاده می‌شود. با این جریان، اوراق مشتقه به مورد محبوب حمله به مخالفان تبدیل می‌شوند.

داده‌های بالا حاکی از آن است که علیرغم تحقیق و توسعه طولانی، اتریوم ۲.۰ همچنان در تلاش است تا تصویری کامل ارائه دهد تا در ساختار شبکه شکافی وجود نداشته باشد.

منبع
ambcryptoconsensys

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا