با خطرات امنیتی پروژه آپدیت اتریوم ۲.۰ آشنا شوید!

شبکه اتریوم برای حرکت در مسیر مقیاس‌پذیری و امنیت بیشتر، اتریوم ۲.۰ را معرفی کرده ولی این آپدیت خطراتی را برای معامله‌گران و سایر سهامداران این بازار به همراه دارد.

اتریوم در راستای رسیدن به بیشترین مقدار امنیت و مقیاس‌پذیری در شبکه خود، با معرفی اتریوم ۲.۰ که با الگوریتم POS کار می‌کند، نوید چندین ویژگی و مزیت اضافه را هم به کاربران خود داده است. یکی از این موارد جذاب که باعث خرید بیشتر اتر می‌شود، الگوریتم مبتنی بر سهام است که در آن از سرمایه راکد مردم به عنوان ابزاری برای تایید تراکنش‌ها استفاده می‌شود. کاربران بین ۲ گزینه حق انتخاب دارند: اول اینکه می‌توانند موجودی خود را به مقدار ۳۲ اتر شارژ کرده و نرم افزار مربوطه را اجرا کنند و دوم، آن‌ها می‌توانند بدون واریز اتر یا اجرای نرم افزار خاص برای تایید تراکنش‌ها، به عنوان سهامدار فقط به یک استخر واسط وصل شوند.

در این خصوص، آمار و ارقام بطور واضح بیان می‌کند که ۶۶ درصد کابران اتریوم طرفدار این سیستم سهامداری هستند و بقیه کاربران هنوز به این سیستم اعتماد نکرده‌اند. این آپدیت جدید با وجود تمام ویژگی‌های مثبت، آنقدرها هم بدون ریسک نیست و سوالات زیادی در اینجا مطرح است. مثلا در سیستم جدید، برای کسانی که هم می‌خواهند معامله کنند و هم سهامدار باشند و نگهدارنده، چه اتفاقی می‌افتد و یا تکلیف افرادی که تصمیم دارند همچنان به روش قبلی اتر استخراج کنند، چیست؟

نکات مثبت آپدیت جدید اتریوم ۲.۰

نقشه راه اتریوم ۲.۰

بیشتر متخصصان بر این باورند که با آپدیت اتریوم ۲.۰ قیمت و حجم معاملات اتریوم افزایش خواهد داشت. سیستم سهامداری می‌تواند زمینه سرمایه‌گذاری وسیعی برای آن دسته از کاربرانی باشد که خرید و ذخیره اتریوم را به ترید کردن ترجیح می‌دهند. در این ارتباط، Changpeng Zhao مدیر عامل Binance می‌گوید:

سیستم سهامداری با ترغیب کاربران به خرید بیشتر و ثبت درخواست‌های فروش کمتر، موجب تثبیت قیمت می‌شود.

مزیت دیگر این آپدیت، کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت تراکنش‌هاست که در اثر کاهش قیمت گس رخ می‌دهد. Praneeth Srikanti از سرمایه گذاران اصلی ConsenSys هم در این باره گفته:

الگوریتم گواه اثبات سهام (POS) مزیت‌های قابل توجهی در زمینه بهره‌وری انرژی، مشکلات کمتر در پیاده‌سازی، انگیزه بیشتر سرمایه‌گذاران صنعت کریپتو و پتانسیل سوددهی بالا به طیف گسترده‌ای از کاربران دارد. ما معتقدیم روی آوردن کاربران به استفاده از این قابلیت برای کسب سود بیشتر و مشارکت در تامین امنیت بلاکچین، موجب افزایش تقاضا برای اتر می‌شود و این مسئله می‌تواند با ویژگی‌های فعلی که دارد از طریق محدودکردن دارایی‌های اتریوم در پروتکل‌های DeFi موجب پویایی کل شبکه شود.

با وجود تمام این خوبی‌ها و نکات مثبت، آپدیت اتریوم ۲.۰ می‌تواند عواقب خطرناکی هم برای برخی کاربران و سهامداران داشته باشد.

سخت تلاش کنید وگرنه اتر خود را از دست می‌دهید

اولین ریسک این است که سیستم نیاز جدی به افرادی دارد که مقداری از سرمایه خود را وارد سیستم کنند تا بتوانند در تایید تراکنش‌ها شرکت کنند. این مساله هم باعث می‌شود مشارکت کنندکان سود کنند و هم امنیت شبکه بالاتر برود. اما در این بین ریسکی وجود دارد که ممکن است یک کاربر عادی متوجه آن نشود. این مدل عدم آگاهی از عملکرد دقیق سیستم ممکن است باعث بروز مشکلاتی مثل دزدی و گم کردن کلیدهای خصوصی و یا اشتباهاتی در هنگام انتقال داراهایی ها شود.

خطر دیگری که در ارتباط با آپدیت اتریوم ۲.۰ وجود دارد و در حالیکه کاربران با اجرای آن قادر خواهند بود با خرید و نگهداری اتریوم سود بدست آورند، این است که ممکن است اشکالاتی در انتقال اترهایی که با پروتکل قبلی تولید شده بودند به پروتکل جدید رخ دهد و قیمت اتر کاهش ناگهانی را تجربه کند. یعنی کاربران قادر نباشند دارایی‌های خود را بفروشند و به شدت متضرر شوند. در همین راستا Eliézer Ndinga در مصاحبه‌ای با Cointelegraph گفت:

آپدیت و انتقال شبکه اتریوم به اتریوم ۲.۰ نیازمند این است که اترهای کاربران هم بین این بلاک چین‌ها جابه‌جا شود و همین باعث به خطر افتادن دارایی افراد ناوارد می‌شود البته در میان اکسچنج‌ها و سایر واسطه‌هایی برای کمک کردن وجود دارند.

یکی از راه حل‌ها می‌تواند استفاده از ارائه‌دهنده خدمات سرمایه باشد که در اینصورت کاربران همیشه باید بدانند که شخص دیگری هم به دارایی آن‌ها دسترسی دارد. Will McCormick مدیر ارتباطات صرافی OKCoin در صحبتی با Cointelegraph گفت:”اینکه کاربران نمی‌توانند از سرمایه‌ای که برای Staking واریز کرده‌اند برای ترید کنند، فوایدی هم دارد. در حقیقت آن‌ها می‌توانند ریسک سرمایه گذاری‌شان را در سهام و در معامله‌گری متعادل کنند و با وجود این گزینه‌ها، انتظار می‌رود که سرمایه‌گذاران زیادی جذب این پروژه شوند.”

هزینه‌های احتمالی می‌توانند از سود نهایی بیشتر باشند

این بازار به گونه‌ای است که حتی نوسانات جزئی قیمت می‌تواند روی ارزش سهام تاثیر بگذارد و باعث از بین رفتن سود مورد انتظار شود. سود سهام طبق نقشه راه اتریوم، باید زیر ۱.۵۶ درصد باشد و همین مساله باعث می‌شود سود سرمایه‌گذاری به این روش، به نوسانات بازار بسیار وابسته باشد.

این نوسانات می‌تواند به کسب سود هم منتهی شود؛ اما این نکته را نباید فراموش کرد که سرمایه گذار، مبلغ قابل توجهی را در این سیستم وارد کرده و حق برداشت آن را ندارد، پس کسب سود مستمر برایش خیلی مهم است. طبق نقشه راه اتریوم، آزاد کردن سرمایه اولیه ممکن است تا ۱۸ ساعت طول بکشد و این بازه زمانی ممکن است در مواقعی که ترافیک درخواست‌های برداشت زیاد باشد، بیشتر هم بشود. به این معنی که اگر قیمت رو به کاهش برود، امکان فروش و برداشت لحظه‌ای وجود ندارد؛ بنابراین همیشه این ریسک وجود دارد که بخشی زیادی از سرمایه و یا سودهای بدست آمده از دست برود.

ماینرها در اعماق سیستم

ماینرهای شبکه اتریوم 2.0

اهداف ماینرها با تغییر الگوریتم شبکه به گواه اثبات سهام بکلی تغییر خواهد کرد و حتی بسیاری از آنها بازار را ترک خواهند کرد. از آنجایی که اتریوم محبوب‌ترین کوین برای استخراج خانگی است، بطور حتم این شبکه عده زیادی از ماینرهای خود را از دست خواهد داد.

ماینرهای اتریوم، دو گزینه در مقابل خود می‌بینند. اول اینکه تجهیزات استخراج خود را بفروشند و وارد برنامه سرمایه‌گذاری شوند و دوم اینکه با همان تجهیزات، ارز دیگری را استخراج کنند که به این زودی‌ها تصمیم به تغییر اساسی الگوریتم خود نداشته باشد. اما پیش‌بینی می‌شود اکثر ماینرها تجهیزات خود را خاموش کنند و بقیه افراد هم وارد سیستم سرمایه‌گذاری خواهد شد.

احتمال شکست پروژه

بعضی از کاربران نگران این هستند که در روند انجام آپدیت اتریوم ۲.۰ شبکه به چند بخش تقسیم شود و یا نفوذی به شبکه صورت بگیرد و امنیت زیر سوال برود. با این حال توسعه‌دهندگان اعلام کرده‌اند که اینگونه نگرانی‌ها بابت تقسیم شدن شبکه و احتمال خطا در برنامه‌ غیرمتمرکز و یا اینکه تراکنش‌ها از طرف اعضا تایید نشود، کاملا بی اساس‌اند.

سازگاری و تطبیق‌پذیری بالای شبکه اتریوم باعث می‌شود که توکن‌ها از سیستم قبلی از بین بروند و وارد سیستم جدید شده و در بلاک چین ذخیره شوند. درحقیقت اتفاقی که بطور فنی رخ می‌دهد این است که DApp ها مثل قبل به فعالیت خود در شبکه ادامه می‌دهند تا اینکه به اتریوم ۲.۰ آپدیت شوند. با این وجود، همیشه خطر شکست یک پروژه وجود دارد. برای مثال Konstantin Kladko یک توسعه دهنده SKALE می‌گوید:

پیاده‌سازی اتریوم ۲.۰ هنوز نقص‌های خطرناکی دارد و زمانی که سیستم سرمایه گذاری شروع به کار کند، خجالت‌آور است که سرمایه کافی برای فعالیت شبکه وجود نخواهد داشت.

این توسعه دهنده حتی معتقد است که اتریوم ۲.۰ از اتریوم ۱.۰ هم ضعیف‌تر است چون در آن امکان برگشت پول وجود ندارد؛ یعنی این امکان وجود دارد که یک تایید کننده بعد از انجام یک تراکنش نیمی از سرمایه خود را از دست بدهد. Vitalik Buterin در جواب ادعای این توسعه دهنده اینطور پاسخ می‌دهد که سرمایه گذاران آگاهانه در این پروسه انتقال شرکت می‌کنند و کسانی که زودتر وارد این سیستم شوند، در کنار ریسک بالا، احتمال دریافت سود بیشتر را هم دارند.

در این بین، بعضی کارشناسان هم بر این باورند که در واقعیت، ریسک تاخیر در اجرای پروژه بیشتر از ریسک شکست پروژه است. برای مثال Lanre Ige از محققان 21Shares به Cointelegraph گفته:

اصلا بعید نیست که تیم توسعه‌دهندگان اتریوم و یا کل شبکه با توجه به مشکلات بنیادی که از مرحله اول راه‌اندازی این پروژه وجود داشته، در انجام این آپدیت شکست بخورند. مساله آخر هم این است که نتوانند پروژه را در مدت زمان مشخص شده به انجام برسانند.

مراقب هکرها و کلاهبردارها باشید

از تعداد حملاتی که به شبکه بلاک چین صورت می‌گیرد می‌توان متوجه شد که هکرها از هر نقطه ضعفی برای نفوذ در شبکه استفاده می‌کنند. کامپیوترهایی که در سیستم سرمایه گذاری وظیفه تایید تراکنش‌ها را دارند، از سرورهایی در بستر اینترنت سرویس می‌گیرند که نقش واسطه دارند و همین خطر حمله و نفوذ را افزایش می‌دهد. با توجه به سرقت‌های میلیون دلاری که هر ساله از صرافی‌های ارز دیجیتال انجام می‌شود، وجود یک واسطه در پروژه سرمایه گذاری اتریوم می‌تواند خطر بزرگی برای کاربران این شبکه باشد.

Paolo Ardoino مهندس ارشد فناوری اکسچنج Bitfinex هم با این موضوع موافق است و عقیده دارد که هکرها کاملا شبکه اتریوم ۲.۰ را زیر نظر گرفته‌اند. در ادامه می‌گوید:

کاربران باید مراقب امنیت سرمایه خود باشند و بعد از بررسی سطوح امنیتی که در این بلاک چین ارایه خواهد شد، اقدام به انتقال دارایی‌های خود به اتریوم ۲.۰ کنند.

خطرات موجود در این پروژه کاملا واقع بینانه هستند و موفقیت صددرصدی هیچ پروژه‌ای از قبل قابل تضمین نیست و هر پلتفرمی که چنین وعده‌هایی بدهد، کاملا بی‌اساس است. همچنین درخواست سرمایه کمتر از ۳۲ اتر هم طبق پروتکل اتریوم ۲.۰ مورد قبول نیست و باعث از بین رفتن سرمایه انتقال یافته می‌شود.

مالیات‌های اضافه

سال گذشته بود که سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا در مورد خطرات احتمالی تبدیل اتر به یک اوراق بهادار بحث کرد. تصمیم‌گیری این سازمان می‌تواند مثل تاثیری در پروژه بلاک چین TON داشت تاثیر زیادی روی آینده پروژه اتریوم هم داشته باشد. این سازمان هر تصمیمی در این باره بگیرد، هر حکمی تا اجرایی شدن، مراحل اداری زیادی را باید طی کند و همین باعث تاثیر منفی بر قیمت کوین می‌شود.

یک گام مهم و حیاتی

هرچند آهسته، ولی بلاخره آپدیت شبکه اتریوم اتفاق می‌افتد و مزیت‌هایی با خود به شبکه اضافه می‌کند طوری که با شبکه قدیمی تفاوت زیادی خواهد داشت. همچنین با توجه به فاکتورهای جدید و شرایط بازار، حتما خطرات و ریسک‌هایی در این بین وجود دارند. سرنوشت یک شبکه کاملا در دستان کاربران آن است. آن‌ها می‌توانند تصمیم بگیرند که از شبکه جدید هم استفاده کنند یا اینکه در جای دیگری دنبال اهدافشان باشند.

در همین راستا OKEx’s Hao در مکالمه با Cointelegraph بیان می‌کند:

با توجه به بحران‌های اقتصادی فعلی و خطراتی که سیستم سرمایه گذاری را تهدید می‌کند، ارزهای رمزنگاری شده و DeFi از موضوعاتی هستند که می‌توان برای بهبود وضعیت جهان روی آن‌ها سرمایه گذاری کرد. اما اگر این تکنولوژی‌ها کاربر پسندتر نشوند و کاربران ارتباط لازم را با آن‌ها نگیرند، بلاک چین‌ها فقط تبدیل به انبوهی از تراکنش‌ها می‌شنود و این تکنولوژی پیشرفتی نمی‌کند. به هرحال گام مهم و حیاتی این است که شبکه اتریوم با ریسک یا بی رسک به سمت اتریوم ۲.۰ در حرکت است.

 


54321
امتیاز 4.5 از 2 رای

منبع cointelegraph
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر