متوسط مقالات

اتریوم ۲ : بین نود خود و یک سرویس استیکینگ کدام را انتخاب می‌کنید؟

همچنان که ارتقای اتریوم ۲ (ethereum 2) نزدیک می‌شود، کاربران بسیار هیجان‌زده هستند و مایلند که از استیکینگ اتریوم ۲ درآمد منفعلانه کسب کنند. اگرچه استیکینگ (staking) اتریوم ۲ با ۳۲ عدد اتر امکان‌پذیر است، اما استخر‌ها و سرویس‌هایی وجود دارند که بدون این تعداد هم استیکینگ این ارز دیجیتال را امکان‌پذیر می‌کنند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که تعداد کیف پول‌هایی که دارای ۳۲ اتریوم و یا بیشتر هستند، امسال افزایش یافته است و این نشان از آمادگی کاربران برای استیکینگ اتریوم ۲ است. تحقیقات نشان می‌دهد که تعداد جستجو‌های گوگل در مورد اتریوم ۲ نیز از ماه مارس تاکنون حدود شش برابر بیشتر شده است.

در حالی که بعضی نود (node) اعتبارسنج خود را راه‌اندازی کرده‌اند، دیگران هنوز در مورد راه‌اندازی نود اعتبارسنج مستقل، پیوستن به یک استخر استیکینگ و یا استفاده از یک سرویس فراهم آورنده استیکینگ در تردید هستند. در اینجا این سوال پیش می‌آید که این گزینه‌ها در واقع چه تفاوتی با هم دارند؟

استیکینگ اتریوم ۲ چگونه کار می‌کند؟

اتریوم ۲ بایننس بیتفینکس استیکینگ اتر دش گواه اثبات کار گواه اثبات سهام

شبکه ETH در حال تغییر از گواه اثبات کار (PoW) به سمت گواه اثبات سهام (PoS) است و دارندگان اتریوم قرار است که با استفاده از کوین‌های خود و با گرو گذاشتن آنها، اقدام به تامین امنیت شبکه و تایید تراکنش‌ها کنند. این فرآیند استیکینگ نام دارد که قرار است در اتریوم اجرا شود.

در حال حاضر، سود سالیانه استیکینگ اتریوم ۲ مشخص نیست؛ اما قرار است که مقداری بین ۱.۵۶ درصد تا ۱۸.۱ درصد باشد که در تناسب عکس با تعداد اعتبارسنج‌ها خواهد بود. استیکینگ اتریوم ۲ برای کاربران بسیار جذاب است؛ زیرا دیگر نیازی به تجهیزات پیشرفته و مهارت‌های فنی زیاد برای استخراج نیست. تنها کافی است که کاربران اتر خود را در یک کیف پول سخت افزاری نگهداری کنند و از سود سالیانه بهره‌مند شوند.

اما از طرف دیگر، این کار در ظاهر این قدر ساده به نظر می‌رسد و سختی‌ها و موانع خاص خود را نیز دارد. همان طور که گفته شد، برای استیکینگ اتریوم ۲ حداقل به ۳۲ کوین نیاز است و این یکی از موانع و محدودیت‌ها برای ورود به این عرصه است. اگر قیمت اتریوم را حدود ۲۵۰ دلار در نظر بگیریم، هزینه لازم برای راه‌اندازی نود ۸۰۰۰ دلار خواهد بود. اگر سود سالیانه را نیز حساب کنیم، متوجه می‌شویم که این فرآیند چندان سود‌آور نیست و ریسک‌هایی هم در این میان مطرح است.

گزارش‌ها نشان می‌دهند که حدودا ۳۳ درصد از کاربران اتریوم می‌خواهند که اعتبارسنج کامل باشند و نود خود را راه‌اندازی کنند. در این میان مشکلاتی موجود است. این اعتبارسنج‌ها باید همواره به اینترنت متصل باشند و اگر روزی نتوانند به اینترنت وصل شوند، تمام پاداش آن روز آنها از دست خواهد رفت. از طرف دیگر، اگر موجودی این افراد در زمانی خاص از ۳۲ کوین ETH کمتر شود، دیگر حق خود را برای اعتبارسنجی را از دست خواهند داد.

مانع ورودی برای استیکینگ اتریوم ۲ چندان سخت نیست و در مقایسه با راه‌اندازی مسترنود (masternode) در ارز‌هایی مانند دش (Dash) بسیار پایین است. با این وجود، افراد زیادی از کاربران ETH ابراز داشته‌اند که توانایی تهیه ۳۲ کوین را ندارند و نمی‌توانند در این فرآیند شرکت کنند.

اشخاص ثالث برای نجات وارد می‌شوند

موانع ذکر شده را می‌توان با پیوستن به استخر‌های استیکینگ و یا سرویس‌های فراهم آورنده استیکینگ حل کرد. این سرویس‌ها نیاز به ۳۲ کوین برای ورود را از میان برمی‌دارند و همه امور فنی و امنیتی را در قبال کارمزدی بر عهده می‌گیرند. دیگر این کاربران لازم نیست که همیشه آنلاین باشند و دردسر‌های راه‌اندازی کیف پول سخت افزاری و مسائل مربوطه را داشته باشند.

بزرگ‌ترین مزیت این استخر‌ها و سرویس‌ها این است که دیگر نیاز به این مانع ورودی برداشته می‌شود و کاربران با هر مقدار کوینی که داشته باشند، می‌توانند در استیکینگ اتریوم ۲ شرکت کنند. بسیاری از کاربران ETH قصد دارند که از استخر‌ها و سرویس‌ها برای استیکینگ استفاده کنند؛ اما در اینجا این سوال پیش می‌آید که کدام یک از این دو برای استیکینگ مناسب‌تر است، استخر‌ها یا سرویس‌ها؟

سرویس استیکینگ اتریوم ۲ در صرافی‌های ارز دیجیتال

اتریوم ۲ بایننس بیتفینکس استیکینگ اتر دش گواه اثبات کار گواه اثبات سهام

امروزه بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال سرویس استیکینگ ارائه می‌دهند و کاربران قادر خواهند بود که با نگهداری کوین‌های خود در آن صرافی پاداش استیکینگ دریافت کنند. البته این صرافی‌ها درصدی را در این میان برای کارمزد نگهداری، تعمیرات، مدیریت ریسک و غیره می‌گیرند. در بعضی از این صرافی‌ها هیچ مانعی برای ورود کوین وجود ندارد و کوین‌های شما هر قدر که باشد، به آنها استیکینگ تعلق خواهد گرفت.

به عنوان مثال، بیتفینکس (Bitfinex) ادعا می‌کند که در برنامه‌های استیکینگ حال حاضر خود کارمزدی نمی‌گیرد و تنها بخش کوچکی از پاداش استیکینگ را برمی‌دارد. این استیکینگ بیتفینکس تقریبا برای همه کاربران در دسترس است؛ زیرا با داشتن ۱۰ سنت از کوین مورد نظر می‌توان در فرآیند استیکینگ شرکت کرد.

صرافی بیتفینکس قصد دارد که در زمینه استیکینگ اتریوم ۲ نیز وارد شود. این صرافی استیکینگ ETH را اقدامی مهم می‌داند و اظهار داشته که با پشتیبانی از استیکینگ اتریوم تنها بخش کوچکی از پاداش استیکینگ را صرافی نگه می‌دارد و اکثر سود به جیب کاربران وارد خواهد شد.

صرافی Binance از استیکینگ کوین‌های مختلف پشتیبانی می‌کند و مدیر عامل این صرافی ادعا کرده که استیکینگ از طریق بایننس سود بیشتری را برای افراد به نسبت استیکینگ از طریق اکانت خود فراهم خواهد آورد.

یکی دیگر از مزایای استفاده از این سرویس‌های متمرکز این است که تبدیل ETH به اتریوم ۲ نیز از طریق این پلتفرم‌ها انجام خواهد گرفت و همه به روز رسانی‌ها و دردسر‌ها در این میان بر عهده آن سرویس متمرکز خواهد بود. حتی بعضی از این پلتفرم‌ها برای تبدیل اتریوم ۱ به اتریوم ۲ هیچ کارمزدی نمی‌گیرند.

از طرفی دیگر، عده‌ای نیز بر این باورند که حضور صرافی‌ها در صحنه استیکینگ اتریوم ۲ باعث ایجاد تمرکز خواهد شد؛ البته در حال حاضر چنین نیست و تحقیقات نشان می‌دهد که صرافی‌ها تنها ۱ درصد این اعتبارسنج‌ها را تشکیل خواهند داد. البته علاوه بر صرافی‌ها، سرویس‌های دیگری نیز مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری کریپتویی می‌خواهند وارد این فضا شوند و از استیکینگ اتریوم ۲ کسب درآمد کنند.

احتمالا بسیاری از مدیران سبد سهام اقدام به استیکینگ اتریوم ۲ خواهند کرد تا از این طریق ریسک سبد سهام خود را کاهش دهند. این در کل رویداد خوبی است و باعث عدم تمرکز می‌شود. در این میان، آموزش افراد برای استیکینگ ETH از طریق کیف پول خود بسیار اهمیت دارد و به کاهش تمرکز بسیار کمک خواهد کرد.

علاوه بر این، مدیر عامل بایننس معتقد است که استیکینگ باعث ثبات قیمت یک کوین می‌شود و افراد مخصوصا در خلال حرکت‌های نزولی بازار از سفارش محدود استفاده می‌کنند و کمتر سراغ سفارش بازار می‌روند. هدف این افراد این خواهد بود که تا پر شدن سفارش، آنها بتوانند از استیکینگ استفاده کنند و مقدار بیشتری پاداش کسب کنند.

استخر‌های استیکینگ غیرمتمرکز

استخر‌ها و صرافی‌های غیر متمرکز می‌توانند گزینه دیگری در این میان باشند که بعضی ریسک‌های سرویس‌های متمرکز مانند آفلاین شدن را ندارند. مشخص است که در این پلتفرم‌های غیرمتمرکز همه چیز از سود گرفته تا ریسک، بین کاربران تقسیم می‌شود. مثلا استخر استیکینگ غیرمتمرکز Rocket Pool ادعا می‌کند که به دلیل این که اقدام بدکارانه باعث مجازات تمامی اعضا می‌شود، ریسک چنین اقداماتی بسیار کم است.

این استخر غیرمتمرکز همچنین دارای توکن خاص خود است و کاربران هر زمان که بخواهند می‌توانند با استفاده از این توکن اقدام به برداشت کنند. این استخر هزینه‌ای برای استیکینگ اتریوم ۲ نخواهد گرفت. کاربران فردی برای ورود به این استخر باید حداقل ۰.۰۱ اتریوم داشته باشند. این در حالی است که افرادی که می‌خواهند نرم افزار نود هوشمند راه‌اندازی کنند، باید حداقل ۱۶ کوین اتر داشته باشند.

کاربران چه می‌گویند؟

بسیاری از کاربران علاقه‌مند به استیکینگ اتریوم ۲ بر این باورند که ۳۲ کوین برای ورود بسیار زیاد است و اگر این عدد کمتر بود، کاربران بیشتری می‌توانستند در این فرآیند شرکت کنند. از طرف دیگر، بسیاری از کاربران ابراز داشته‌اند که نمی‌توانند ۳۲ اتر را تنها برای سودی کم به گرو بگذارند. این افراد معتقدند که سود استیکینگ ETH باید حداقل ۱۰ درصد باشد. البته هنوز سود استیکینگ اتر به طور خاص مشخص نشده است.

البته افرادی که چنین نظراتی دارند در اقلیت هستند و اکثرا کاربران این مقدار کوین برای ورود را ضروری دانسته و آن را در مقایسه با هزینه راه‌اندازی مسترنود برای کوین‌هایی مانند دش بسیار ارزان می‌دانند.

تاریخ راه‌اندازی اتریوم ۲ هنوز باز است و جامعه این ارز دیجیتال منتظر نظرات جدید است. همان طور که گفته شد، همه افراد می‌توانند در استیکینگ اتریوم ۲ شرکت کنند و قابلیت‌های مالی و فنی افراد در این میان مهم نیست.

منبع
cointelegraphbinance

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا