اخبار خارجی

اتریوم برای اولین بار به قیمت تاریخی ۳۰۰۰ دلار رسید

ادامه افزایش قیمت در انتظار بزرگترین پلتفرم قراردادهای هوشمند جهان است. قیمت اتریوم از سطح قیمت ۳۰۰۰ دلار عبور کرد و در صرافی بایننس به ۳۰۶۰ دلار رسید.

این نقطه عطف برای اتریوم در چندین صرافی دیگر نظیر بایبیت، کوین‌بیس و بیتمکس نیز به دست آمده است.

افزایش قیمت اتریوم باعث شده است که ارزش بازار این ارز دیجیتال از شرکت‌هایی نظیر والت دیزنی و بنک آو آمریکا (Bank of America) پیشی بگیرد. طبق اطلاعات وبسایت Infinite Marketcap، ارزش بازار اتر طی هفته جاری ۲۴ درصد افزایش یافته و به ۳۵۳.۴۴ میلیارد دلار رسیده است. در مقابل، ارزش بازار بیت کوین اکنون ۱.۰۸۱ تریلیون دلار، ارزش بازار نقره ۱.۴۱۶ تریلیون دلار و ارزش بازار شرکت فیسبوک ۹۲۳.۱۲ میلیارد دلار است.

روند چشمگیر اخیر باعث تکرار پیش‌بینی‌های قبلی مبنی بر این موضوع شده است که اتریوم می‌تواند از بیت کوین پیشی بگیرد.

قیمت اتریوم

چندین دلیل را می‌توان برای افزایش قیمت اتریوم متذکر شد. اولین دلیل، افزایش مستمر فعالیت درون زنجیره‌ای از جانب نهادهای سازمانی است. اوایل هفته جاری، بانک سرمایه‌گذاری اروپا اعلام کرد با همکاری سایر نهادهای بانکی نظیر گلدمن ساکس، اوراق قرضه دیجیتال دو ساله به ارزش ۱۲۱ میلیون دلار صادر خواهد کرد. اخیرا علاقه خرده سرمایه‌گذاران به دیفای نیز افزایش یافته است، به طوری که مجموع سرمایه مسدودشده در این حوزه به بیشتر از ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده است.

هرچند، هاردفورک لندن که شامل پروپوزال EIP-1559 است می‌تواند دلیل اصلی جلب توجه سرمایه‌گذاران باشد. انتظار می‌رود طی این به‌روزرسانی‌ شبکه، کارمزد تراکنش‌ها و هم‌چنین مقدار پاداش ماینرها کاهش یابد. در نتیجه، فشار فروش اتر نیز کاهش خواهد یافت.

دیوید هافمن (David Hoffman) میزبان برنامه آموزشی شرکت Bankless این ۳ دلیل را معادل با ۳ هاوینگ بیت کوین می‌داند که تاثیر بسزایی بر قیمت این ارز دیجیتال می‌گذارد.

هرچند، اتریوم با سایر پلتفرم‌های قرارداد هوشمند نیز در حال رقابت است. بخشی از کاهش محبوبیت اتریوم به دلیل کارمزد زیاد تراکنش‌های این شبکه است. در غیاب راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه دوم نظیر رول‌آپ‌ها بر روی شبکه اتریوم، شاهد افزایش فعالیت درون زنجیره‌ای رقبای این بلاک چین هستیم.

اتریوم پس از افزایش قیمت چشمگیر در سال ۲۰۲۰، سال جاری را با قیمت ۷۶۰ دلار آغاز کرد. گفتنی است کمترین سطح قیمت اتریوم در سال ۲۰۲۰، مربوط به اواسط ماه مارس و سقوط بازارهای مالی ناشی از شیوع ویروس کرونا بود که شاهد قیمت ۹۰ دلاری این ارز دیجیتال بودیم.

تقاضای زیاد برای خرید اتر و هم‌چنین روند صعودی بازار ارزهای دیجیتال در نهایت منجر به ثبت رکورد قیمت در ماه ژانویه شد. علیرغم آنکه اتر اندکی با اصلاح مواجه شد، اما روند صعودی خود را در ماه آوریل ادامه داد. این موضوع منجر به رکوردشکنی‌های پی‌درپی قیمت اتریوم شد، به طوری که هم‌اکنون شاهد ثبت قیمت ۳۰۰۰ دلاری آن هستیم. در نتیجه، این ارز دیجیتال از ابتدای سال تاکنون تقریبا ۳۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

ارزش اتر در مقابل بیت کوین نیز افزایش یافته است و جفت ارز ETH/BTC به رکورد ۳ ساله ۰.۰۵ نزدیک شده است.

در حال حاضر اتریوم توانسته است از اسامی برجسته‌ای نظیر پی‌پال، تویوتا، کوکاکولا، نتفلیکس و سایر شرکت‌ها پیشی بگیرد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا