اخبار خارجی

کلاینت پریتی خود را هر چه سریعتر آپدیت کنید

تیم توسعه دهنده اصلی اتریوم از اپراتورهای نودهای خود خواسته است تا نودهای پریتی خود را به روزرسانی کنند چون احتمال حمله های مختلفی وجود دارد. آیا کلاینت ها فقط باید از یک نسخه استفاده کنند؟

به روزرسانی کلاینت پریتی

در تاریخ ۳۰ دسامبر ۲۰۱۹، متوقف شدن همگام سازی (syncing) تعدادی از نودها با بلاک چین، ترس احتمال وقوع حمله ای را به وجود آورد. این نودها بر روی کلاینت پریتی قرار داشتند که بیش از ۲۱ درصد کل نودها را در اختیار دارد. در بیانیه رسمی آمده است که:

ما گزارش ها را مبنی بر همگام سازی نشدن بعضی از نودهای پریتی مورد بررسی قرار داده ایم و معتقدیم که ممکن است حمله ای در شرف وقوع باشد. نسخه آزمایشی بتای ۲.۶.۸ و نسخه پایدار ۲.۵.۱۳ در مقابل این حمله مقاوم هستند.

برای آپدیت کلاینت پریتی خود به گیت هاب پریتی بروید.

توصیه می‌شود تمام نودهای پریتی شامل نودهای تحت تاثیر قرار گرفته و نودهایی که تحت تاثیر این موضوع قرار نگرفته اند نودهای خود را به روزرسانی کنند تا در مقابل حمله احتمالی ایمن باشند.

علیرغم نیاز مثبتی که برای به روزرسانی نودهای پریتی وجود دارد، اما جامعه اتریوم سردرگم است که با درنظر گرفتن کاهش پشتیبانی از پریتی، آیا باید نودهای خود را به روزرسانی کنند یا خیر. با در نظر گرفتن تعداد نودهای زیاد در پریتی که در حال حاضر ۱۶۰۰ نود است، این کلاینت هنوز برای زنجیره ارزشمند است. هرچند تعدادی از صرافی ها نظیر بیت فلای (Bitfly) به کاربران خود هشدار داده است تا به کلاینت پایدارتر گث انتقال یابند.

پریتی در این ماه اعلام کرد، شرکت Parity Technologies دیگر دومین کلاینت بزرگ اتریوم را اجرا نخواهد کرد. این شرکت اعلام کرد مالکیت کدبیس و نگهداری این پروژه را به یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) تحویل می‌دهد. اسم این پروژه نیز OpenEthereum DAO می‌شود. پریتی بعد از گث دومین کلاینت بزرگ اتریوم است.

آیا در آینده نزدیک با تسلیم شدن این کلاینت مواجه خواهیم بود؟

با وجود کاهش مداوم نودها از پریتی و سایر کلاینت ها که حضور و تاثیر اندکی بر شبکه دارند، کاربران و شرکت ها به سمت گث در حال انتقال هستند. آیا این عرصه می‌تواند یکبار برای همیشه همانند بیت کوین یا بیت کوین کش، صرفا بر روی یک کلاینت متمرکز شود؟

بعضی از شرکت های ارز دیجیتال نظیر لوکال اتریوم (LocalEthereum) که اخیرا اسم خود را به لوکال کریپتوز (LocalCryptos) تغییر داده است، به خروج از پریتی در سال ۲۰۲۰ اشاره هایی کرده است. در توییت حساب رسمی این شرکت گفته شده است:

مجموع نودهای اتریوم ما اکثرا بر بستر پریتی هستند. ما ابزارهای داخلی بسیار خوبی پیرامون مجموع نودهای پریتی خود ایجاد کرده ایم و زمان کافی برای انجام این کار برای گث را نداریم. یکی از اولین کارهایی که در سال ۲۰۲۰ انجام خواهیم داد، اتکای کمتر به پریتی است.

منبع
coingape

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا