اخبار خارجی

سقوط ۱.۵ میلیارد دلاری بازار دیفای؛ آیا مرگ این عرصه نزدیک است؟

تب‌وتاب پیرامون امور مالی غیرمتمرکز که مجموعه‌ای از محصولات مالی غیرمتصدیانه و غالبا بر بستر اتریوم است، محرک روند صعودی بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰ بوده است. اما طی چند هفته گذشته دلایل اندکی برای کسانی وجود داشته است که در عرصه دیفای حاضر هستند.

در واقع در ۵ روز گذشته، مجموع سرمایه مسدودشده در قراردادهای دیفای ۱.۵ میلیارد دلار سقوط کرده است. این مقدار، ۱۲ درصد ارزش اقتصادی این صنعت نوظهور بوده است.

مقدار سرمایه مسدود شده در دیفای

هرچند این موضوع بیشتر مرتبط با کاهش قیمت اتریوم است که در هفته گذشته تقریبا ۷ درصد کاهش یافته است. مقدار سرمایه مسدودشده به صورت اتر در دیفای از تاریخ ۱۶ سپتامبر بدون تغییر باقی مانده بود اما طی ۵ روز گذشته، مقدار اتر مسدودشده در برنامه‌های دیفای ۳.۵ درصد کاهش یافته است.

اتریوم مسدود شده در دیفای

به طور کل می‌توان گفت که اتریوم هفته سختی را پشت‌سر گذاشته است. از تاریخ ۲۵ اکتبر، قیمت اتر رو به کاهش بوده و از مرز ۴۰۰ دلار عبور کرده است. در حال حاضر قیمت اتر ۳۸۳ دلار است که نسبت به روز گذشته، کاهش ۰.۷۷ درصدی را نشان می‌دهد.

قیمت اتریوم

شرایط نامطلوب توکن‌های دیفای

در حال حاضر، شرایط توکن‌های دیفای نیز بهتر از اتر نیست. بعضی از این توکن‌ها نسبت به ماه سپتامبر، بیش از ۵۰ درصد ارزش خود را از دست داده‌اند.

برای مثال، توکن UNI که متعلق به یونی‌سواپ است از قیمت ۷.۸۲ دلار در تاریخ ۱۸ سپتامبر به قیمت ۲.۳۲ دلار رسیده است. این کاهش قیمت ۷۰ درصدی طی یک ماه را نشان می‌دهد. کاربران و دارندگان توکن LINK نیز با کاهش قیمت ۵۰ درصدی این توکن مواجه شده‌اند. LINK توکن اصلی شبکه اوراکل غیرمتمرکز چین لینک است. از کاهش قیمت‌های چشمگیر دیگر نسبت به ماه سپتامبر می‌توان به توکن UMA با ۷۴ درصد، کامپوند با ۶۱ درصد، سوشی‌سواپ با ۹۴ درصد و Yearn.Finance با ۷۵ درصد کاهش قیمت اشاره کرد.

اما شرایط آنقدرها هم برای د‌یفای نامساعد نیست. سرمایه‌گذاران بیت کوین بیشتری در صدد ورود به عرصه دیفای هستند. این موضوع را می‌توان بر اساس عبور بیت کوین‌های توکنیزه‌شده در اتریوم از مرز ۲ میلیارد دلار مشاهده کرد. این مقدار، تقریبا ۱۰ برابر بیشتر از بیت کوین‌های موجود در شبکه لایتنینگ است.

در ماه آگوست گفته می‌شد عرصه دیفای در حال افول و رو به مرگ است. اما نکته دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد این است که در این ماه نسبت به ماه آگوست تقریبا ۷ میلیارد دلار اتریوم بیشتر در د‌یفای مسدود شده است.

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا