اخبار خارجی

قیمت اتریوم بار دیگر از سطح ۴۰۰ دلار عبور کرد؛ آیا روند صعودی اتر ادامه دارد؟

نسبت سفارش‌های پوت (put) به کال (call) اتریوم به کمترین سطح خود طی ۳ ماه اخیر رسید. این موضوع نشان می‌دهد که معامله‌کنندگان، افزایش قیمت اتر را پیش‌بینی می‌کنند.

قراردادهای باز آپشن‌های اتریوم طی ۳ ماه گذشته تا ۲۳۰ درصد افزایش یافته و به ۳۹۳ میلیون دلار رسیده است. اگرچه این مقدار بسیار چشمگیر است، اما کاملا بیانگر میزان استفاده ابزار اوراق مشتقه‌ نیست.

قراردادهای باز آپشن‌های اتریوم
قراردادهای باز آپشن‌های اتریوم

صعودی بودن سطح قیمت انجام گزینه

اولین نکته‌ای که باید مدنظر قرار داد، قیمت انجام گزینه (strike) است. این اطلاعات به طور شفاف مشخص نمی‌کند که از این آپشن‌ها بیشتر برای استراتژی‌های صعودی استفاده شده است یا آپشن‌های نزولی. قیمت انجام گزینه یا همان strike به قیمتی گفته می‌شود که طی آن، آپشن‌های کال یا پوت فعال می‌شوند.

به طور کل، نموداری که در آن قیمت‌های انجام گزینه (strike) کمتر از سطح قیمت کنونی بازار باشد ممکن است دو موضوع را بیان کند: یا معامله کنندگان از افزایش قیمت اخیر غافلگیر شده‌اند یا تعداد سرمایه‌گذاران کمتری نسبت به شرایط بازار خوش‌بین هستند.

قیمت‌های انجام گزینه

طبق اطلاعات فوق، در حال حاضر ۵۳۵ هزار قرارداد باز آپشن اتر با قیمت ۳۸۰ دلار و کمتر وجود دارد. از طرف دیگر، ۲۴۳ هزار قرارداد باز آپشن‌های اتر در قیمت ۴۲۵ دلار یا بیشتر وجود دارد.

این موضوع می‌تواند به دلیل روند صعودی ۶۸ درصدی قیمت اتریوم به سطح قیمت ۴۰۰ دلار باشد که در اواخر ماه جولای رخ داد، اگرچه این موضوع لزوما یک اندیکاتور صعودی نیست.

برخلاف قراردادهای آتی، آپشن‌ها به دو بخش تقسیم می‌شوند. آپشن‌های کال (خرید) به خریداران امکان می‌دهد تا اتر را در قیمت ثابت در تاریخ انقضا دریافت کنند. از طرف دیگر، فروشندگان ملزم به فروش اتر هستند.

با سنجش این موضوع که آیا فعالیت بیشتری در آپشن‌های کال (خرید) وجود دارد یا آپشن‌های پوت (فروش)، می‌توان احساس کلی بازار را به دست آورد.

نسبت آپشن‌های پوت به کال اتر
نسبت آپشن‌های پوت به کال اتر

در حال حاضر قراردادهای بازار آپشن‌های پوت ۲۱ درصد کمتر از آپشن‌های کال است. این کمترین سطح نسبت موردنظر طی ۳ ماه گذشته است و خوش‌بین بودن کلی معامله‌کنندگان آپشن‌ها را نشان می‌دهد.

هرچند، نسبت آپشن‌های پوت به کال، معاملات انجام شده طی یک ماه اخیر را نشان می‌دهد. بنابراین، به منظور سنجش بهتر احساس کنونی بازار، باید به اندیکاتور ۲۵ درصد Delta Skew دقت کرد.

تایید روند صعودی توسط اندیکاتور Skew

اندیکاتور ۲۵ درصد Delta Skew آپشن‌های کال و پوت را به صورت یک به یک مقایسه می‌کند. اگر محافظت از روند صعودی قیمت با استفاده از آپشن‌های کال هزینه بیشتری داشته باشند اندیکاتور Skew به سمت محدوده منفی تغییر می‌کند. در مقابل اگر سرمایه‌گذاران بدبین باشند، عکس این شرایط رخ می‌دهد و باعث می‌شود آپشن‌های پوت به صورت مازاد معامله شوند و اندیکاتور Skew سمت محدوده مثبت حرکت کند.

آپشن ۲۵ درصد Delta Skew
آپشن ۲۵ درصد Delta Skew

نمودار فوق تغییر به سمت موضع صعودی را از اواخر ماه می نشان می‌دهد. در حال حاضر اندیکاتور ۱۲- درصد skew، اندیکاتور نسبت پوت به کال را تایید می‌کند.

روند صعودی قیمت اتریوم

در تحلیل هفتگی به احتمال ادامه روند صعودی اتریوم در صورت عبور از سطح قیمت ۴۰۸ دلار پرداخته بودیم. قیمت اتر به بالاتر از سطح مقاومتی ۴۰۶ و ۴۰۸ دلار رسیده است.

قیمت اتر طی ۲۴ ساعت گذشته تقریبا ۴ درصد افزایش یافته و از سطح مقاومتی ۴۲۰ دلار عبور کرده است. بالاترین قیمت نزدیک به ۴۳۰ دلار ثبت شد و اتر اکنون بالاتر از میانگین متحرک ساده ۱۰۰ ساعته است.

الگوی شکست کوتاه‌مدتی نزدیک به سطح مقاومتی ۴۳۰ دلار در نمودار ساعتی قیمت اتر در حال شکل‌گیری است. سطح حمایتی نزدیک به سطح اصلاح فیبوناچی ۲۳.۶ درصد است.

اگر روند نزولی به کمتر از سطح حمایتی مثلثی باشد، قیمت اتر ممکن است به ۴۲۰ یا ۴۱۶ دلار برسد.

از لحاظ صعودی، گاوها را موانعی نزدیک به سطوح قیمت ۴۲۸ و ۴۳۰ دلار مواجه خواهند شد. عبور از سطح مقاومتی ۴۳۰ دلار می‌تواند افزایش قیمت ۳ الی ۵ درصد را در پی داشته باشد. سطح مقاومتی کلیدی بعدی می‌تواند ۴۴۵ یا ۴۵۰ دار باشد.

اندیکاتورهای تکنیکال

اندیکاتور MACD ساعتی: اندیکاتور MACD قیمت اتر به تدریج به سمت محدوده نزولی در حرکت است.

اندیکاتور RSI ساعتی: اندیکاتور RSI قیمت اتر در حال حاضر به سمت سطح کمتر از ۶۰ در حرکت است.

سطح حمایتی مهم: ۴۲۰ دلار

سطح مقاومتی مهم: ۴۳۰ دلار

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا