اخبار اتریوماخبار بلاکچین

آپدیت ProgPow اتریوم سال دیگر روی شبکه اصلی عرضه خواهد شد

اتریوم؛ دومین شبکه بلاکچین دنیا این روزها روی آپدیت اساسی خود با نام استانبول تمرکز کرده است. البته مشخص شده است که این آپدیت قرار نیست پروتکل ProgPow که مورد توجه و بحث زیادی بوده است را پوشش دهد. به نظر می رسد دلیل این اینکار رسیدگی به بحث امنیت پروتکل ProgPow باشد.

ProgPow؛ پروتکل بسیار جنجالی و مهم است که مدت طولانی است جامعه اتریوم روی آن کار می کند. این پروتکل قصد دارد مانع از استخراج اتر با دستگاه اسیک (ASIC) باشد و در حقیقت مانند یک افزونه می ماند که روی الگوریتم کنونی اتریوم یعنی Ethhash قرار خواهد گرفت.

هدف ProgPow ایجاد مزیت هایی برای ماینرهای اتریوم با GPU و کارت های گرافیک نسبت به اسیک است. این پروتکل که توسط تیم IfDefElse  پیاده سازی شده است؛ با کمپانی های انویدیا و AMD در ارتباط با طرح خود نیز همکاری داشته است.

گویا این بررسی ها حاکی از آن است که پروتکل ProgPow قرار نیست با آپدیت استانبول عرضه شود. بنا به گزارش منتشر شده این پروتکل تحت عنوان استانبول ۲ در ابتدای سال آینده میلادی پیاده سازی خواهد شد.

آپدیت اول (استانبول) اتریوم قرار است شامل ۶ پروتکل جدید باشد که تا امروز با ۴ مورد از آنها موافقت شده و ۲ مورد دیگر در حال بررسی است. EIP های تایید شده تا به امروز شامل : EIP1108 و EIP1344 و EIP1884 و EIP2028 هستند. EIP152 و EIP2200 هنوز تایید نهایی نشدند و در حال بررسی هستند.

پیاده سازی پروتکل ProgPow؛ بخش سخت افزاری به عهده Bob Roa؛ متخصص این حوزه است. زمان بندی این پروژه نیز طبق مقاله کوین تلگراف؛ بررسی سخت افزاری در ماه ژوئن و بررسی نرم افزاری در ماه جولای آغاز شده است و به نظر می رسد کل پروژه تا ماه سپتامبر نهایی شده باشد.

ماینرهای شبکه اتریوم که باید برای پیاده سازی این طرح رای خود را اعلام کنند؛ تا کنون حدود ۷۵ درصد موافق داشته است اما هنوز تعدادی از جامعه ماینرها با ایت ایده مخالفت دارند. اما دلیل مخالفان این طرح این است که اتریوم به زودی قصد دارد از الگوریتم PoW به PoS انتقال پیدا کند و این پروتکل در آن حالت ارزشمند و کاربردی نیست.

اسکات لویئز (Scott Lewis) اعتقاد دارد:

پروتکل ProgPow یک اشتباه مطلق است. کاربران و جامعه اتریوم لایق ایده خیلی بهتری هستند. ماینرهای GPU اتریوم نباید حمایت شوند. مدل حاکمیت اتریوم نباید به این ماینر ها کمک کند.

مارتین کوپلمن (Martin Koppelmann) نیز اعتقاد دارد:

من واقعا نمیدانم چرا همچنان پروتکل ProgPow توی برنامه های هاردفورک اتریوم وجود دارد. تا جایی که میدانم مدل حاکمیت اتریوم این گونه بوده است که هاردفورک ها فقط زمانی اتفاق می افتند که جامعه به یک اجماع رسیده باشد. فکر میکنم اضافه شدن همچین لایه ای روی اتریوم به ضرر آن خواهد بود.

منبع
ambcrypto

ساناز وفی

از بچگی گیمر بودم و دنیای بازی برام جذاب بود. بزرگتر که شدم با همون نگرش دنیای فانتزی، مهندس هوافضا شدم و همیشه دنبال کشف دنیاهای جدید بودم. بر خلاف خیلی از اهالی کریپتو، سال ۲۰۱۶ با اتریوم وارد دنیای بلاکچین شدم و یکی از اصلی‌ترین مباحث مورد علاقه من اکوسیستم اتریوم، اتریوم و لایه‌دوم‌ها ست.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا