اخبار اتریوماخبار عمومی

توصیه ویتالیک بوترین: به سمت راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه دوم بروید

ویتالیک بوترین موسس اتریوم در خصوص افزایش چشمگیر کارمزد تراکنش‌های این بلاک چین، به کاربران اتریوم توصیه کرد تا به سمت راهکارهای مقیاس‌پذیری بروند که برای طیف وسیعی از برنامه‌ها در دسترس هستند.

بوترین در کنفرانس مجازی اقتصاد اتریوم به میزبانی کوین‌دسک به بیان مجدد علاقه و اشتیاق خود به راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه دوم نظیر رول‌آپ‌ها (rollup) ها پرداخت. این راهکارها به معنای حفظ اطلاعات درون زنجیره‌ای تراکنش‌ها علیرغم از بین بردن بار محاسباتی از روی زنجیره است.

با توجه به اینکه به نظر می‌رسد با نقشه راه اتریوم برای مقیاس‌پذیری این بلاک چین با روشی به اسم شاردینگ سال‌ها فاصله داریم، بوترین گفته است که کاربران باید از رول‌آپ‌ها حمایت کنند.

وی گفت:

اگر صرافی، کیف پول، استخر ماینینگ، کاربر مهم و یا حتی کاربر معمولی هستید، باید رول‌آپ‌ها و عملکرد آنها را بشناسید.

ویتالیک بوترین موسس اتریوم

رشد چشمگیر پلتفرم‌های دیفای که بر بستر اتریوم اجرا می‌شوند باعث شده است که کارمزد تراکنش‌های اتریوم در ماه‌های اخیر افزایش بسیار زیادی داشته باشد و از ۸ سنت در ابتدای سال جاری به ۱۴ دلار در ماه سپتامبر برسد. در این بین، فشاری از جانب پروتکل‌های رقیب نظیر پولکادات، کازمس و بلاک‌استک وجود دارد.

بوترین به تمجید از راهکارهای Optimistic Rollup و ZK Rollup که از فناوری گواه اثبات دانش صفر استفاده می‌کنند. به علاوه، استفاده از این راهکارها در بلاک چین اتریوم می‌تواند تعداد تراکنش‌های این شبکه را از ۱۵ به ۱۰۰۰ الی ۴۰۰۰ تراکنش در ثانیه افزایش دهد.

بوترین در این خصوص گفت:

در حال حاضر می‌توانید تراکنش‌های اتر را در رول‌آپ‌ها انجام دهید. چالش اصلی، تشویق تمام کاربران به انتقال و استفاده از این راهکارها است.

بوترین در خصوص زمان انتقال اتریوم به گواه اثبات سهام اظهارنظر نکرد و فقط گفت فاز صفر که شامل بیکن چین است به زودی عرضه خواهد شد.

اپراتور شبکه آزمایشی زینکن اخیرا گفته است که بیکن چین طی ۶ هفته پس از آخرین مرحله تمرینی در ماه اکتبر، عرضه خواهد شد.

بوترین در خصوص گواه اثبات سهام گفت که استیک‌کنندگان می‌توانند انتظار داشته باشند تا زمانی که ۵۰ الی ۶۰ درصد مواقع آنلاین هستند، به سودآوری خود ادامه خواهند داد. وی در این خصوص بیان کرد:

بعضی از زنجیره‌های گواه اثبات سهام کنونی گفته‌اند که اگر ۱۲ ساعت آفلاین باشید از زنجیره اخراج خواهید شد. به نظرم این موضوع، غیرمنطقی است.

بوترین گفت هرچه کوین بیشتری استیک شود، منابع و پیچیدگی بیشتری را می‌توان انتظار داشت، زیرا فردی که ۱۰,۰۰۰ اتر استیک می‌کند، نسبت به فردی که ۳۲ اتر استیک کرده است در بخش‌های بیشتری از زنجیره مشارکت خواهد داشت. این پیامد طبیعی نحوه کار شاردینگ است که آن را می‌پسندیم.

بوترین هم‌چنین به اصلاح بازار کارمزد پیشنهاد‌شده برای اتریوم (EIP 1559) علاقمند و مشتاق است. این EIP با سقف انعطاف‌پذیر حجم بلاک آزمایش خواهد شد. این موضوع باعث می‌شود که کارمزدها و حجم بلاک، نوسان کمتری داشته باشند.

بوترین افزود از آنجایی که کارمزدها از بین برده یا سوزانده می‌شوند، این احتمال وجود دارد مقدار اتر سوزانده شده از کارمزدها از مقدار اتر صادرشده برای استیک‌کنندگان بیشتر شود.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا