هر هفته با آنتونی

هر هفته با آنتونی؛ تائید ساده پرداخت (SPV) چیست و چطور کار می‌کند؟

در مقاله های هر هفته با آنتونی، سعی می‌کنیم ویدیوهایی از آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) را منتشر کنیم تا دانش و آگاهی افراد را در مورد بیت کوین و حوزه ارزهای دیجیتال بالا ببریم. در این قسمت، آنتونی به سوال یکی از کاربران درباره ساز و کار تائید ساده پرداخت (Simplified Payment Verification) توضیح می‌دهد.

 

کاربران عادی و افراد حرفه‌ای زیادی که در حوزه ارزهای دیجیتال به فعالیت می‌پردازند، با آنتونی در ارتباط هستند و سوالات مهمی را با او مطرح می‌کنند. او که می‌توان گفت یکی از مسلط‌ترین افراد حوزه ارزهای دیجیتال است، با دقت به این سوالات پاسخ می‌دهد و اطلاعات مفیدی در اختیار کابران سرتاسر جهان قرار می‌دهد.

نکاتی که آنتونی در این ویدئو توضیح می‌دهد، شاید برای کاربران تازه‌کار کمی پیچیده به نظر بیاید؛ ولی دانستن این نکات و به طور کلی نحوه پیش رفتن فرآیندها در بلاکچین، می‌تواند به تمام کاربران برای درک بهتر این حوزه و تصمیم‌گیری برای فعالیت یا عدم فعالیت در آن کمک کند.

آنتونی در این ویدئو برای توضیح درباره نحوه عملکرد تائید ساده پرداخت و اینکه تائید کننده‌های این فرآیندها چه افرادی هستند، از عباراتی مثل درخت مرکل استفاده می‌کند. به زبان خیلی ساده، درخت مرکل یا درخت هش، مولفه بنیادین بلاکچین است که عملکرد بلاکچین‌ها را پایه‌ریزی می‌کند. درخت مرکل این امکان را فراهم می‌کند تا ساختارهای بزرگ اطلاعات، به طور موثر و با امنیت بالا تائید شوند.

در قسمتی دیگر از این ویدئو، آنتونی از عبارت UTXO استفاده می‌کند که به معنای خروجی‌های خرج نشده تراکنش است. به زبان ساده، UTXO به مقدار باقی مانده ارز دیجیتالی گفته می‌شود که شما از هر تراکنش دریافت می‌کنید.

تائید ساده پرداخت یا همان SPV درواقع عبارتی است که اولین بار در وایت پیپری دیده شد که توسط ساتوشی ناکاموتو منتشر شد. طبق این وایت پیپیر، تائید ساده پرداخت این امکان را فراهم می‌کند که بدون نیاز به دانلود کردن تمام بلاکچین بیت کوین، وجود داشتن یک تراکنش در این بلاکچین تائید شود.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا