خروجی های خرج نشده تراکنش یا UTXO چیست؟

در این مقاله در خصوص یکی از مفاهیم اصلی تراکنش های بیت کوین صحبت می‌کنیم که در رقابت کریپتو، شما را از سایرین پیش خواهد انداخت. این مفهوم چیزی نیست جز خروجی های خرج نشده تراکنش یا UTXO ها.

در روزهای اول بیت کوین، این مفهوم بسیار مهم درنظر گرفته می شد. بنابراین اگر UTXO ها را به درستی نمی‌شناختید ممکن بود تراکنشی انجام دهید که هرگز قصد انجام آن را نداشتید.

با این حال، در شرایط فعلی به لطف نحوه کار کیف پول های بیت کوین، به ویژه کیف پول های HD، دیگر نباید نگران درک کامل UTXO ها باشید.

هرچند دانستن جزییات، نکته ای مثبت است و باعث می‌شود بهتر بتوانید از بیت کوین خود محافظت کنید و این عبارت تخصصی که اغلب در بحث کارمزدهای بیت کوین به آن اشاره می‌شود را بهتر بشناسید.

خروجی های خرج نشده تراکنش یا UTXO چیست؟

تراکنش بیت کوین شامل ورودی ها و خروجی ها می‌باشد.

فقط خروجی های خرج نشده تراکنش یا UTXO ها می‌توانند به عنوان ورودی سایر تراکنش ها مورد استفاده قرار بگیرند در حالی که خروجی های خرج شده از قبل خرج شده اند بنابراین مجددا نمی‌توانند خرج شوند.

برای انجام تراکنش همواره به خروجی خرج نشده تراکنش یا UTXO نیاز دارید. اگر خروجی خرج نشده تراکنش نداشته باشید به این معنا است که اصلا بیت کوین ندارید.

این موضوع اساسا به دلیل قوانین پروتکلی رخ می‌دهد که ساتوشی ناکاموتو در بیت کوین تعریف کرده است تا از خرج کردن دوباره جلوگیری کند. هم چنین در دنیای بیت کوین هیچ راهی وجود ندارد که مقدار دلخواهی از رقم تراکنش را خرج کنید.

UTXOs-1

اگر بخواهیم این موضوع را بیشتر بشکافیم می‌توانیم اینگونه توضیح دهیم: اگر موجودی شما در آدرس کیف پول، ۳ بیت کوین باشد و بخواهید ۰.۵ بیت کوین پرداخت کنید، نمی‌توانید صرفا ۰.۵ بیت کوین از آدرس کیف پول خود ارسال کنید و ۲.۵ بیت کوین را دست نخورده نگه دارید.

در عوض باید کل ۳ بیت کوین را خرج کنید و با ارائه امضای خود، ۰.۵ بیت کوین را به خرید مورد نظر اختصاص دهید و ۲.۵ بیت کوین باقی مانده را به آدرس کیف پول خود برگردانید. به این امر، ارسال سرمایه باقی مانده به آدرس اول می‌گویند.

ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد هنگامی که پرداختی انجام می‌دهید هرگز دو تراکنش در کیف پول انجام نمی‌دهید. بله این موضوع درست است زیرا کیف پول های مدرن به تمام این کارها در پشت صحنه رسیدگی می‌کنند.

به طور خلاصه هنگامی که تراکنش بیت کوین صورت می‌گیرد، دو UTXO ایجاد می‌شود: یک UTXO همان کوینی است که به دریافت کننده ارسال می‌شود، و UTXO دیگر همان خروجی باقی مانده است که به کیف پول فرستنده برمی‌گردد.

UTXO-Series-New

برای شفاف تر شدن این موضوع، مجموع تراکنش های فوق را مشاهده کنید که توسط یک شخص انجام شده است.

در تراکنش های ۱ الی ۴، متوجه خواهید شد که تمام خروجی های سمت راست دارای دو عنوان خرج شده (spent) و خرج نشده (unspent) می‌باشند و هر دو مقدار خروجی تراکنش شماره ۵ عنوان خرج شده را دارد.

اگر با دقت بیشتری به تراکنش های ۱ الی ۴ نگاه کنید، کاربر با موجودی اولیه ۱۱.۸۵۲۴۲۸ بیت کوین در تراکنش شماره ۱، مکررا در حال ارسال ۰.۸ بیت کوین به آدرس دیگری می‌باشد. در تمام ۴ تراکنش، موجودی باقی مانده پس از کسر ۰.۸ بیت کوین به علاوه کارمزد تراکنش به آدرس جدید برمی‌گردد که به این آدرس، آدرس باقی مانده تراکنش می‌گویند. امروزه این آدرس ها برای راحتی کاربران به طور خودکار توسط کیف پول های HD تولید می‌شوند.

از تمام این آدرس ها در تراکنش های ۲ الی ۵، تراکنش های جدیدی شروع می‌شود و به همین دلیل است که برچسب خروجی های خرج شده دارند.

در آخر، پس از انجام ۵ تراکنش ۰.۸ بیت کوینی، موجودی آدرس اصلی که در ابتدا ۱۱.۸۵۲۴۲۸ بیت کوین بود به ۷.۸۳۸۸۶۸ بیت کوین کاهش یافت. خروجی ۷.۸۳۸۸۶۸ بیت کوین، خروجی خرج نشده تراکنش فرستنده و ۰.۸ بیت کوین ها، خروجی خرج نشده تراکنش دریافت کننده است.

در آخر، اگر دقت کنید، آدرس عمومی موجودی اول و موجودی آخر متفاوت است. به همین دلیل است که بسیاری از افراد هنگامی که می‌بینند با انجام هر تراکنش، آدرس کیف پول آنها تغییر می‌کنند سردرگم می‌شوند.

دلیل این موضوع آن است که کیف پول های HD به طور خودکار باقی مانده موجودی را به آدرس باقی مانده موجودی ارسال می‌کند تا حریم خصوصی شما حفظ شود. بنابراین دفعه بعد که مشاهده کردید آدرس شما تغییر کرده است، بدانید که دلیل آن، دریافت UTXO ها در آدرس باقی مانده جدید است.

نتیجه گیری

در روزهای اولیه بیت کوین، هنگامی که کیف پول های شاخصی وجود نداشت، اگر در تراکنش اول کل موجودی را خرج نمی‌کردید، کیف پول های بیت کوین آدرس باقی مانده موجودی را درخواست می‌کردند و اگر نمی‌توانستید آدرس مورد نظر را فراهم کنید، باقی مانده موجودی به آدرسی ارسال می شد که در اختیار شما نبود و منجر به از دست رفتن سرمایه می شد.

اکنون نحوه کار UTXO ها و فرآیند ارسال باقی مانده تراکنش در تراکنش های بیت کوین را می‌دانید.


54321
امتیاز کاربران

منبع coinsutra
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

  اشتراک  
جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
اطلاع از
محمد

ممنون از مطالب مفیدتون خیلی عالی و کامل بود .
اگر ممکنه یک کیف پول معرفی کنید که ادرس UTXO باقی مانده را خودمان تعیین کنیم .

ادمین سایت

تعیین کردن میزان UTXO ها به الگوریتم شبکه بستگی دارد و انتخاب آن معمولا متغیر نخواهد بود

عضویت در کانال تلگرام میهن بلاکچین