متوسط کیف پول

کیف پول اچ دی (HD Wallet) چیست؟ چند آدرس، یک کیف پول!

از زمان پیدایش بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی، کیف پولهای بسیار متنوعی به وجود آمده اند. کیف پولها مهمترین و اساسی ترین رابط هایی هستند که از طریق آنها یک کاربر دارایی دیجیتالی خود را مدیریت و حفاظت می کند. به عنوان مثال، با یک کیف پول ساده بیت کوین شما می توانید بانک خود باشید و دارایی خود را در تمامی نقاط دنیا بدون هیچ مساله ای همراه داشته باشید. اما این امکان در روزهای ابتدایی پیدایش بیت کوین و در حقیقت پیش از ظهور کیف پول اچ دی ، محقق نبود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به طور معمول، در کیف پولهای بیت کوین، آدرس خصوصی / عمومی (یا کلید) به طور تصادفی تولید می شود و مستلزم این است که شما هر بار پس از ایجاد آدرس جدید یک نسخه پشتیبان یا در اصطلاح بکاپ بگیرید. اگرچه ممکن است در ابتدا احساس کنید که این یک روند ساده و آسان است. اما رفته رفته با توجه به افزایش تعداد تراکنش های شما کنترل و بکاپ گرفتن از آدرس ها  امری پر زحمت و پیچیده تر می شود.

علاوه بر این، اگر فردی هستید که برای مساله حریم خصوصی مالی اهمیت ویژه ای قائلید و تراکنش های زیادی را انجام می دهید، بنابراین شما نیازمند ایجاد آدرسها و کلیدهای خصوصی فراوانی هستید. از سوی دیگر، به منظور جلوگیری از تلفات، برخی از کیف پولها از همان آدرس بیت کوین برای تمامی تراکنشهای خود دوباره استفاده می‌کنند. این عمل خیلی درست و صحیح نیست و می تواند حریم شخصی شما را به خطر بیندازد. و به همین دلیل است که کیف پول های اچ دی  تحت نشان (Bitcoin Improvement Proposal ۳۲) توسعه داده شد.

کیف پول‌های اچ دی چیست؟

تصور کنید که چقدر آسان خواهد بود اگر مکانیسمی، الگویی ایجاد کند که از طریق آن کلیدهای خصوصی و عمومی بدون دشواری بکاپ گرفتن و همچنین بدون امکان کشف این رمزها  تولید شوند. به این کیف پولها، کیف پولهای اچ دی می گویند.

همه کیف پول های اچ دی از کلید های سید(seed) که از ۱۲ کلمه تشکیل شده اند استفاده می کنند. هر بار این seed در انتها، توسط یک مکانسیم شمارشی اضافه می شود و برای ایجاد آدرسهای نامحدود بیت کوین استفاده می شود.

چه اتفاقی در داخل یک کیف پول اچ دی رخ می دهد؟

کیف پول های اچ دی یک ساختار سلسله مراتبی مانند یک درخت ایجاد می کند که این درخت از کلید seed اصلی مبتنی بر BIP ۳۲ شروع می شود. هنگامی که شما یک کیف پول اچ دی را با استفاده از کلید seed بازیابی می کنید، این کیف پول جستجو را آغاز کرده و تمام کلیدهای خصوصی این درخت را که از BIP ۳۲ استفاده کرده اند را می یابد و به محض اینکه اسکن کردن کلیدها بر روی شبکه به اتمام برسد شما دارایی خود را بازیابی کرده اید. هنگام استفاده از کیف پول اچ دی، بکاپ گرفتن از کلید seed و نگهداری آن در یک محیط امن امری اجباری و واجب است زیرا تنها از طریق آن شما می توانید اطلاعات از دست رفته کیف پول خود را بازیابی کنید. تنها یک بار بکاپ گرفتن به این معنی است که تمام آدرس های بعدی بر اساس محاسبات ریاضی الگوریتم این کیف پول دوباره ایجاد شوند. کیف پول های اچ دی از یک الگوریتم هش یک طرفه SHA-۲۵۶ استفاده می کند تا حتی اگر ورودی یا کلید seed یکسان باشد بدون هیچ گونه خطایی این درخت کلید ها را تولید می کند.

مزایای کیف پولهای اچ دی

• شما فقط باید از یک کلید بکاپ بگیرید. این تنها باری است که شما نیازمند چنین عملی هستید.

• شما هر زمان که بیت کوین دریافت می کنید، می توانید آدرسهای دریافتی زیاد و متفاوتی بسازید.

• شما می توانید حریم خصوصی مالی خود را حفظ کنید.

• از آنجا که شما هر دفعه یک آدرس جدید دریافت می کنید می توانید کاربران جدید را گمراه کنید.

کیف پول‌های اچ دی محبوب

کیف پولهای اچ دی گوناگونی در بازار وجود دارد. برای دریافت برخی از آنها  باید پول پرداخت کرد و برخی از آنها رایگان هستند. در اینجا لیستی از محبوب ترین کیف پولهای اچ ادی برای شما جمع آوری شده است:

خصوصیات کلیدی رایگان/پولی پلتفرم موجود نوع کیف پول نام کیف پول شماره
کیف پول اچ دی ۶۵ دلار Windows,
Mac,
Linux
سخت افزاری Ledger Nano S ۱
کیف پول اچ دی ۹۹ دلار Windows,
Linux,
OS X
سخت افزاری Trezor ۲
کیف پول اچ دی ۹۹ دلار Windows,
Mac,
Linux
سخت افزاری KeepKey ۳
کیف پول اچ دی رایگان Android موبایل Mycelium ۴
کیف پول اچ دی رایگان Android, iOS,
Chrome & Firefox Extensions, Mac/Linux
موبایل/دسکتاپ Jaxx ۵
کیف پول اچ دی رایگان Windows,
OSX,
Linux
دسکاتپ Electrum ۶

میهن بلاکچین توصیه‌ای برای ساخت هیچ کیف پول خاصی ندارد و این مطالب صرفا معرفی و آموزش کار با کیف پول‌های رمز ارزهاست.

منبع
coinsutra

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
8 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا