متوسط مقالات عمومیویدیو

هر هفته با آنتونی؛ روش‌های انتقال دارایی بین کیف پول های ارز دیجیتال

در مقاله‌های هر هفته با آنتونی، سعی می‌کنیم ویدیوهایی از آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) را منتشر کنیم. در این سری ویدیوهایی که با نام “انتهای لانه خرگوش” معروف است، آنتونی سعی دارد سوال‌های مهمی که کاربران هنوز از او نپرسیده‌اند را جواب دهد. در این ویدیو او درباره بازیابی و انتقال دارایی بین کیف ‌پول ارز دیجیتال با یک کیف پول دیگر، توضیح می‌دهد.

 

آنتونی که می‌توان گفت یکی از مسلط‌ترین افراد حوزه ارزهای دیجیتال است، در این ویدیو سعی دارد برای کاربرانی که تازه‌کار هستند راه‌های اصلی انتقال بین کیف ‌پول ارز دیجیتال را توضیح دهد.

بهترین راه برای انتقال دارایی کیف ‌پول ارز دیجیتال به کیف پول دیگر چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال

آنتونی در توضیح این سوال، اینطور پاسخ می‌دهد که برای بازیابی کیف پول ارز دیجیتال یا انتقال آن به یک کیف پول دیگر، یا انتقال آن به یک کیف پول سخت افزاری، یک استاندارد وجود دارد به نام BIP39 است که کارها را بسیار آسان کرده اما دارای نقاط ضعفی نیز است.

برای اینکار معمولا از یک کلمه بازیابی استفاده می‌شود اما اینکار برای افراد تازه‌کار مشکلاتی بوجود می‌آورد. استاندار اصلی اینکار در واقع همان BIP32 یا کیف‌پول HD است. که در این استاندارد، کیف‌پول‌ها به مانند یک درخت مرتب می‌شوند و در آنها معمولا کلید اصلی از عبارت بازیابی بوجود می‌آید و از طریق یک عملیات هش، میلیاردها کلید خصوصی می‌تواند تولید کند. هرکدام از این کلیدها، آدرس مخصوص به خود را دارند. با استفاده از مشخصات دیگر این استاندارد امکان پیدا کردن آدرس مورد نظر شما را بر روی درخت امکان‌پذیر می‌کند.

اما اینکار بسیار پیچیده است چون در سطح اول درخت ۴ میلیارد شاخه وجود دارد و از هرکدام از آنها نیز ۴ میلیارد شاخه دیگر درست می‌شود و به همین ترتیب ادامه پیدا می‌کند. پس اگر ندانید که کلید شما بر روی کدام شاخه است، هرگز نمی‌توانید آن را پیدا کنید. اما بیش از ۹۰ درصد کیف‌پول‌ها، کلیدهایشان را بر روی شاخه خاصی قرار می‌دهند. برای مثال برای کیف پول بیت کوین، کلید برروی شاخه M44 پرایم، صفر پرایم، صفر پرایم است. که ۴۴ نشان دهنده استاندارد BIP44 ، صفر پرایم اول یعنی کیف‌پول بیت کوین و صفر پرایم آخر برای اولین زیرحساب است. اگر کیف پول ارز دیجیتال شما بر روی همین شاخه باشد براحتی میتوان آن را بازیابی یا به کیف پول دیگری انتقال داد. اما اگر در جای دیگر بود چه باید کرد؟

اگر آدرس کیف‌پول خود را ندانید، چه می‌شود؟

آنتونی درباره این مطلب اینگونه توضیح می‌دهد که ممکن است، کیف ‌پول ارز دیجیتال شما از یک آدرس عجیب استفاده کند یا کیف‌پولی که وارد می‌کنید، جای دیگری را برای آدرس نگاه می‌کند که در هر دو صورت شما با یک آدرس که هیچ پولی درآن نیست برخورد خواهید کرد. که در این شرایط افراد تازه‌کار بسیار سراسیمه می‌شوند و برای یافتن پول خود به اشخاص متقلب برخورد می‌کنند که با ساختن برنامه‌های مختلف در سراسر وب، به دنبال راهی برای فهمیدن کلمات بازیابی شما دارند و به محض وارد کردن آن از سمت شما در این برنامه‌ها باید با دارایی خود خداحافظی کنید.

آنتونی برای اینکار یک راه‌حل دارد. او یک ایده با توجه براساس سایت walletrecovery.org ساخته و امیدوار است که در کیف‌پول الکتروم آن را ادغام کند. در واقع این سایت یک جدول است که در آن نام تمامی آدرس‌هایی که کیف‌پول‌های مختلف از آن استفاده می‌کنند را فهرست کرده است. که با اسکن در آن تمامی پول‌های معلق بر روی شاخه‌های شناخته شده را می‌توان مشاهده کرد و به شما کمک خواهد کرد که آدرس پول خود را پیدا کنید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا