مقالات عمومیویدیو

هر هفته با آنتونی؛ آیا بیت کوین به غیرمتمرکزسازی شبکه تور (Tor) کمک می‌کند؟

تور یک شبکه است که به افراد کمک می‌کند تا هنگام گشت‌وگذار و جستجو در اینترنت، تقریبا هویتشان ناشناس بماند. به کمک نرم‌افزار و مجموعه سرورهای تور، اطلاعاتی مانند آدرس IP و لوکیشن افراد پنهان می‌ماند و ارتباطات را نمی‌توان ردگیری کرد. حال آیا غیرمتمرکزسازی Tor با بیت کوین ممکن است؟ یعنی اگر ما از بیت کوين استفاده کرده و از سرورهای شبکه تور حمایت مالی کنیم، آيا این اتفاق می‌تواند منجر به رشد و غیرمتمرکزتر شدن شبکه تور شود؟ آندرس آنتونوپولوس متخصص حوزه ارزهای دیجیتال، در ویدئوی زیر به این سوال پاسخ می‌دهد.

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

شبکه تور چیست و چطور کار می‌کند؟

شبکه تور چیست و چطور کار می‌کند

تور (Tor) یک شبکه است که به کاربران کمک می‌کند تا آی‌پی، لوکیشن و به طور کلی بسیاری از اطلاعات هویتی را در فضای اینترنت مخفی کنند. با استفاده از تور، اطلاعات و ارتباطات اینترنتی شما دیگر قابل ردیابی نیست. البته در گذشته افرادی بودند که ادعای رمزگشایی الگوریتم‌ تور را داشتند یا در مورد وجود باگ در آن صحبت شده است.

شبکه Tor بر اساس ایده مسیریابی پیازی (Onion Routing) شکل گرفته است. دلیل این نام‌گذاری این است که اطلاعات در این شبکه، همانند لایه‌های پیاز رمزنگاری می‌شوند و پیام و اطلاعات شما در مرکز پیاز پنهان می‌شود. برای استفاده از شبکه تور، باید مرورگر مخصوص آن را نصب کنید.

تور متشکل از تعداد زیادی گره است که داوطلبانه در این شبکه فعالیت می‌کنند؛ به طور کلی به این نودها Relay گفته می‌شود. وقتی شما از مرورگر تور استفاده می‌کنید، ابتدا اطلاعات شما به یک گره با عنوان Entry داده می‌شود. بعد به یک یا چندین نود دیگر به نام Middle Relay انتقال داده می‌شود. در نهایت توسط Exit Node در اینترنت نمایش داده می‌شود. اطلاعات در هر یک از این جابجایی‌ها رمزنگاری می‌شوند. گره‌های دیگری به نام Bridge نیز وجود دارند که در لیست عمومی تور نمایش داده نمی‌شوند و در صورت بلاک شدن نودهای عمومی یا Public، از آن‌ها استفاده می‌شود.

غیرمتمرکزسازی Tor با بیت کوین

یکی از کاربران به آنتونی می‌گوید که بدش نمی‌آید پاداشی با بیت کوین به نودهای شبکه تور بدهد، آیا با این کار می‌توان به غیرمتمرکزتر شدن این شبکه کمک کرد؟ آنتونی در پاسخ به این سوال پس از معرفی کوتاه شبکه تور پاسخ زیر را می‌دهد:

می‌توان از تور برای اجرای نود استخراج بیت کوین استفاده کرد و با دیگر نودها نیز از طریق همین شبکه ارتباط برقرار کرد، اما بیت کوین یا حتی شبکه لایتنینگ نمی‌تواند انگیزه مناسبی برای افزایش عدم تمرکز Tor باشد.

مشکل اصلی به مسائل قانونی در مورد نودهای Exit و Bridge برمی‌گردد. مردم ممکن است از تور برای کارهای بد و غیرقانونی استفاده کنند. اطلاعات در نهایت از طریق نود خروجی و آدرس آی‌پی او منتشر می‌شود، در حالی که هیچ نقشی در تولید آن نداشته و مبدا داده‌ها نیست. دریافت پول نه‌تنها ریسک را کاهش نمی‌دهد، بلکه آن را خیلی بیشتر می‌کند و خود به عنوان یک عامل در لیست اتهام‌‌ها وارد می‌شود.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا