مقالات عمومیویدیو

هر هفته با آنتونی؛ تجمیع امضا در بیت کوین با فعال شدن تپ روت (Taproot)

پس از سگویت (Segwit)،‌ تپ روت یکی از بزرگ‌ترین و تاثیرگذارترین به‌روزرسانی‌هایی است که روی شبکه بیت کوين انجام شده است. این آپدیت که در ۲۳ آبان ۱۴۰۰ رخ داد، حریم خصوصی، مقیاس‌پذیری و امنیت شبکه بیت‌کوین را افزایش می‌دهد. یکی از بزرگ‌ترین تغییراتی که تپ روت ایجاد کرد، تغییر الگوریتم امضای دیجیتال در شبکه Bitcoin بود. پس از بروزرسانی، از الگوریتم اشنور (Schnorr) استفاده می‌شود که تا سال ۲۰۰۸ در انحصار خالقش بوده و گرِگ مَکسوِل (Greg Maxwell) در سال ۲۰۱۸، طرح پیشنهادی استفاده از آن در بیت کوین را ارائه کرد؛ الگوریتم اشنور، خاصیت تجمیع امضای دیجیتال (Signature Aggregation) را به پروتکل بیت کوین اضافه کرده و این ویژگی، تاثیر زیادی در افزایش مقیاس‌پذیری و کاهش کارمزد شبکه دارد. کاربری از آندرس آنتونوپولوس متخصص حوزه ارزهای دیجیتال، سوال می‌پرسد که تپ روت چند مدل تجمیع امضا در بیت‌ کوین را ممکن می‌سازد؟ آنتونی در ویدئوی زیر به این سوال پاسخ می‌دهد.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند
کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

تجمیع امضا چیست؟

تجمیع امضا در بیت کوین بعد از تپ روت

یکی از تراکنش‌های پیچیده در شبکه بیتکوین، تراکنش‌های ارسال شده با استفاده از ویژگی چند امضایی (Multisig) هستند. امضای این تراکنش‌ها به جای آن‌که با یک کلید خصوصی انجام شود، از ترکیب دو یا چند کلید خصوصی ایجاد خواهد شد.

Signature Aggregation یک فرآیند رمزنگاری است که طی آن، دو یا چندین امضای دیجیتال به یک امضا تبدیل می‌شوند. این تکنیک به روشی منحصربه‌فرد امضاها را گروه‌بندی و فشرده می‌کند؛ به نحوی که تایید شدن این امضا، به معنای معتبر بودن تمام امضاها است. تجمیع امضاها و تبدیل شدن به یک امضای واحد، مزایای زیر را ایجاد می‌کند.

  • افزایش مقیاس‌پذیری: یک تراکنش چند امضایی حجم بیشتری را اشغال می‌کند. تجمیع امضاها با کاهش حجم تراکنش، ظرفیت شبکه را افزایش داده و منجر به افزایش مقیاس‌پذیری خواهد شد.
  • افزایش سرعت و کارایی: در این حالت به جای این‌که چندین امضا اعتبارسنجی شود،‌ فقط یک امضا بررسی می‌شود.
  • افزایش حریم خصوصی: تراکنش‌های چندامضایی به دلیل ماهیت متفاوتشان، از تراکنش‌های معمولی قابل تفکیک بوده و هر کسی می‌توانست ببیند که چه کسانی آن را امضا کرده‌اند؛ تجمیع امضاها جلوی این اتفاق را می‌گیرد.

آنتونی از دو مدل تجمیع امضا در بیت‌ کوین می‌گوید،‌ امضای Adaptor و امضای Cross-input؛ البته مدل دوم، هنوز در عمل امکان‌پذیر نیست و نیازمند کمی تغییرات در سیستم است که احتمالا در آینده انجام خواهد شد. همچنین از نظر تئوری، امکان تجمیع امضای کل تراکنش‌های یک بلاک نیز وجود دارد. به عقیده آنتونوپولوس، تجمیع امضا می‌تواند تا ۲۰ درصد سرعت شبکه را بهبود بخشد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا