مبتدی مقالات عمومیویدیو

هر هفته با آنتونی؛ توضیح شبکه لایتنینگ برای مبتدیان!

در مقاله‌های هر هفته با آنتونی، سعی می‌کنیم ویدیوهایی از آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) را منتشر کنیم. در ویدیو این هفته آنتونی سعی دارد به صورت کاملا ساده، مفهوم و کاربرد شبکه لایتنینگ را برای تمامی افراد علاقمند توضیح دهد.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

 

آنتونی که می‌توان گفت یکی از مسلط‌ترین افراد حوزه ارزهای دیجیتال است، سعی دارد که تا آنجا که می‌تواند به ساده‌ترین و کامل‌ترین شکل ممکن مفهوم شبکه لایتنینگ را برای افراد غیرفنی شرح دهد.

شبکه لایتنینگ چیست؟

معرفی شبکه لایتنینگ

آنتونی در جواب این سوال که شبکه لایتنینگ چیست؟ به سادگی به تشریح کامل آن می‌پردازد. اول اینکه باید این شبکه، بلاکچین و یا یک زنجیره کناری از بیت کوین نیست بلکه یک شبکه همتا به همتا است که برای انجام تراکنش‌های بیت کوین با سرعت بسیار بالا و ارزان قیمت استفاده می‌شود. برای ساخت یک شبکه لایتنینگ بر روی بلاکچین، نیاز به دو ویژگی ضروری بر روی آن بلاکچین داریم، اولی امکان تراکنش‌های با استفاده از یک آدرس چند امضایی و دوم امکان استفاده از قراردادهای قفل شده با هش و زمان یا HTLC است. پس از این شبکه می‌توان بر روی بلاکچین‌هایی مانند لایت کوین نیز استفاده کرد.

اما همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که شبکه لایتنینگ یک بلاکچین نیست و ارز مخصوص به خود را ندارد بلکه تنها برای انجام تراکنش‌ها بر روی بیت کوین استفاده می‌شود.

نحوه عملکرد شبکه لایتنینگ

برای توضیح نحوه عملکرد این شبکه آنتونی از یک مثال ساده برای درک راحت‌تر آن استفاده می‌کند. فرض کنید شما و دوستتان دارای ارتباط لایتنینگ باشید و می‌خواهید از این طریق به یکدیگر پول انتقال دهید، برای این کار باید یک کانال تشکیل شود که به آن کانال پرداخت می‌گویند.که این کانال در واقع همان توافق میان شما و دوستتان است. برای اینکار ابتدا یک آدرس چند امضایی دو از دو باید بسازید (آدرس دو از دو یعنی برای انتقال پول باید هر دو طرف آن را امضا کرده باشند). در واقع می‌توان گفت کلیدهای عمومی را مبادله کرده‌اید. یکی از شما با قرار دادن مقداری پول، بودجه این آدرس را فراهم می‌کند که به این تراکنش یک تراکنش عادی بر روی بیت کوین است تراکنش تامین بودجه می‌گویند.

بعد از تامین بودجه برای این کانال، کانال شما دارای دو موجودی می‌شود : ۱. موجودی داخلی که موجودی است که شما وارد آن کانال کردید ۲. موجودی از راه دور که مبلغی است که دوست شما وارد آن کانال کرده‌ است. حال در اینجاست که عملکرد شبکه لایتنینگ شروع می‌شود یعنی زمانی که شما می‌خواهید از طریق این کانال به دوست خود وجهی ارسال کنید. زیرا برای اینکار نیازی به انجام تراکنش در شبکه بیت کوین ندارید. بعد میتوانید به میزانی دلخواه از وجهی که داخل این کانال است را برای دوست خود ارسال کنید بدون اینکه کسی متوجه این تراکنش شود. زیرا تنها اتفاقی که افتاده است ارسال یک تراکنش از طریق یک شبکه همتا به همتا است. شما حتی نیازی به اعتماد کردن به دوست خود نیز ندارید زیرا تا زمانی که خود شما امضایی انجام ندهید انتقالی نیز صورت نمی‌گیرد و حتی اگر دوست شما به هر دلیلی کانال را ترک کند بعد از مدت زمان مشخصی شما می‌توانید میزانی که وارد کانال کرده‌اید را برداشت کنید.

شما اینکار را می‌توانید به دفعات زیاد میان خودتان انجام دهید. حال فرض کنید که دوست شما یک کانال دیگر با شخص سومی دارد. پس شما اگر بخواهید با شخص سوم مبادله داشته باشید چه باید بکنید؟ شما از طریق همین دو کانال بدون نیاز به ساخت یک کانال جدیدتر می‌توانید ارتباط داشته باشید. یعنی فرض کنید شما می‌خواهید یک راز را از نفر سوم در مقابل وجهی به او دریافت کنید، شما مبلغی منوط به دریافت راز به دوست اول خود می‌فرستید و او این مبلغ را به نفر سوم در ازای دریافت آن و فرستادن به شما به او می‌دهد. این همان قرارداد قفل شده با هش و زمان است. این عمل به همین طریق می‌تواند گسترده‌تر شود بدون داشتن هیچگونه ریسک و خطری زیرا اگر در کل مسیر یک نفر خارج شود تمامی توافق‌ها از بین رفته و هیچ کس پولی از دست نمی‌دهد. برای انتقال نیز کاربران می‌توانند تقاضای مبلغی به عنوان کارمزد انتقال از دیگران درخواست کنند که این راه کسب درآمد از شبکه لایتنینگ است.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا