متوسط کریپتو کده

معرفی پلتفرم Just و توکن‌های مربوط به این شبکه

پلتفرم JUST متعهد به توسعه پروتکل‌های دیفای مبتنی بر ترون (TRON) است و هدف آن ارائه راه‌حل‌های مالی به کاربران خود است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

هدف پلتفرم جاست ایجاد یک سیستم مالی منصفانه و غیرمتمرکز است که مکانیسم‌های وام‌دهی و حاکمیت را برای کاربران در سراسر جهان فراهم کند. JUST یک سیستم با دو توکن اصلی است. اولین توکن آن، استیبل کوین USDJ است که با نسبت ۱:۱ به دلار آمریکا متصل است و از راه وثیقه گذاری TRX از طریق پورتال CDP درون این پلتفرم ایجاد می‌شود. دومین توکن آن JST که از آن برای پرداخت سود، نگهداری پلتفرم، شرکت در حاکمیت از طریق رأی دادن و سایر فعالیت ها در بستر  پلتفرم جاست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آشنایی با پلتفرم Just

آشنایی با پلتفرم Just

پلتفرم Just اجازه می‌دهد همه معاملات، وثیقه گذاری‌ها و حاکمیت بصورت شفاف و بصورت زنجیره ای اجرا شود. JUST بزرگترین اکوسیستم برنامه غیرمتمرکز ساخته شده بر روی شبکه ترون است و هدف آن ارائه مجموعه‌ای از خدمات مالی آسان و شفاف برای استفاده همه اعضای آن است.

این پلتفرم در وبسایت اصلی‌ خود، این پروژه را شامل چهار بخش اساس کرده است. اما قبل از اینکه به توضیح درباره این بخش‌ها بپردازیم نگاهی می‌اندازیم به تیم تشکیل دهنده آن و همچنین وایت پیپر و نقش راهی یا رودمپی که برای این پروژه در نظر گرفته شده است.

تیم سازنده پلتفرم جاست

به گفته وبسایت JUST، بنیاد JUST تیمی پویا و نخبه دارد. در تیم فنی آن، ۵۰ درصد از کارکنان از alibaba، tencent، IBM و سایر شرکتهای کلاس جهانی، در زمینه طراحی و توسعه محصول حضور دارند. تیم تجزیه و تحلیل مالی جاست از چندین بانک سرمایه‌گذاری جهانی تشکیل شده است و تیم عملیاتی در عملیات بلاکچین تجربه کرده‌اند.

با این حال تمامی این گفته‌ها براساس چیزی است که این پلتفرم ادعا دارد و هرگز نام اشخاص و کسانی که در این پروژه فعالیت دارند آورده نشده است. البته که جاستین سان مرد اصلی پشت صحنه این پروژه است.

وایت پیپر و نقشه راه

در وایت پیپر ۹ صفحه‌ای این پروژه بیشتر درباره نحوه کار استیبل کوین و توکن آن و محاسبات اینکه چگونه این توکن‌ها بدست آمده کمی توضیح داده شده است. درباره بقیه قسمت‌ها تشکیل دهنده این پروژه نیز می‌توانید مطالب اندکی در آن پیدا کنید. ولی در کل نمی‌توان چیزی زیادی از آن بدست آورد. تا این لحظه نقشه راه این پروژه هنوز منتشر نشده و در داخل سایت آن در مورد اینکه چه زمانی نقشه راه این پلتفرم قرار است به وجود آید نیز توضیحی داده نشده، در صورت بارگزاری آن در آینده از طریق پلتفرم Jus ، در این مقاله نیز بروزرسانی خواهد شد. حالا که کمی با این پروژه بیشتر آشنا شدید به معرفی چهار بخش اصلی آن می‌پردازیم.

JustStable

پلتفرم Just این بخش را که در واقع مربوط به استیبل کوین آن است، اینگونه معرفی می‌کند : JustStable یک سیستم مالی غیرمتمرکز بر پایه استیبل کوین USDJ است که برای همه، در هر مکان و هر زمان است. دارندگان توکن JST می‌توانند در حاکمیت سیستم ارزی استیبل کوین USDJ شرکت کنند، و سپس به معنای واقعی به یک سیستم غیرمتمرکز دست یابند.

بدست آوردن این استیبل کوین برای تمامی افراد در هر کجای دنیا امکان پذیر است و دسترسی به اکوسیستم پر رونق TRON و DApp‌ها، فرصت بیشتری برای سودآوری را به همه می‌دهد.

JustSwap

JustSwap چیست

JustSwap اولین صرافی غیرمتمرکز برای تأمین نقدینگی خودکار در شبکه ترون است. این صرافی، فرآیندی برای لیست کردن توکن‌های مجاز (Whitelisting) پیاده سازی کرده تا تمامی توکن‌های تقلبی از این صرافی حذف شوند. حجم معاملات JustSwap از زمان راه اندازی آن در ۱۸ آگوست طی ۵ روز به ۲۰ میلیون دلار رسید که باعث شد جاستین سان این صرافی را بعد از uniswap به عنوان بزرگترین صرافی غیرمتمرکز دنیا بشمارد.

موفقیت جاست سواپ در یک بازه زمانی کوتاه مدت سبب شد جاستین سان پروژه‌های دیفای در شبکه ترون را، موجب تحول در امور مالی متمرکز بداند. ویژگی‌های این صرافی که در وبسایت پلتفرم Just به آن اشاره شده است به شرح زیر است:

  • نقدیتگی بی‌نهایت: نقدینگی بی‌نهایت برای هزاران تریدر و صدها برنامه کاربردی.
  • سریع و راحت : انجام فوری، بدون انتظار برای سفارش در صف.
  • قابل دسترسی برای همه : هر کاربر را قادر به مشارکت در بازار مالی می‌کند.
  • بازده بالا : سود دریافتی شما بابت معاملات بدون دریافت کارمزد از طرف صرافی است.

نحوه کار با صرافی JustSwap

در ابتدا باید بدانید که برای کار با این صرافی نیاز است که از کیف پول TronLink استفاده کنید. که استفاده از آن بسیار ساده و کارکردی مانند تمامی کیف پول‌های نرم‌افزاری دارد. زمانی که با موبایل خود از جاست سواپ استفاده می‌کنید و برنامه TronLink را نیز در موبایلتان نصب دارید، به طور خودکار به اکانت ترون لینک خود متصل می‌شوید و نیازی نیست که به صورت دستی وارد کیف پولتان شوید و آن را به JustSwap متصل کنید.

برای معامله در پلتفرم JustSwap نیازی به احراز هویت (KYC) ندارید. و روش استفاده آن بسیار شبیه به دیگر صرافی‌های غیرمتمرکز، مانند Uniswap است. برای آشنایی با چگونگی کار با این صرافی به صورت مرحله به مرحله می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید.

JustWrapper

این ویژگی‌ در پلتفرم Just برای محافظ قرار دادن بر روی توکن‌های با استاندارد TRC20 در بلاکچین ترون است. ویژگی اصلی این کار این است که امنیت و حریم شخصی را برای توکن‌هایی که دارای محافظ هستند، تضمین می‌کند. از دیگر ویژگی‌هایی که برای این برنامه آورده شده است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • روش اثبات با دانش صفر (Zero knowledge Proof) : با استفاده از اثبات دانش صفر در توکن‌های غیرمتمرکز برروی شبکه ترون، کاربران می‌توانند این توکن‌های محافظ‌دار را به صورت ناشناس ترید کنند.
  • انتقال فوری : سازوکار اجماع DPOS مبتنی بر ترون، انتقال سریع محافظت شده را تسهیل می‌کند.
  • غیرقابل ردیابی : با پنهان بودن تمام اطلاعات مربوط به عملیات درون زنجیره ای، مهاجمان نمی‌توانند اطلاعات درون زنجیره ای را با افراد خاص مطابقت دهند.
  • آسان برای استفاده : با یک نگاه پاک کنید: اطلاعات حساب ، عملیات انتقال و دریافت ، سابقه همه در یک صفحه.

بیت کوین

یک توکن TRC20 مبتنی بر ترون که ارزش بیت کوین را به شبکه ترون تزریق می‌کند و اکوسیستم JUST را تأمین می‌کند. که با اینکار تبدیل آسان بیت کوین به دارایی های TRC20 با پذیرش تضمین شده توسط JUST انجام می‌شود. البته اینکار با استفاده از شبکه ترون با عملکرد بالا دارای هزینه‌های معاملاتی کم و سرعت معاملات بالا است.

معرفی توکن‌های پلتفرم Just

پلتفرم Just

پلتفرم Just دارای دو توکن می‌باشد که در اینجا به طور خلاصه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

توکن JST

JST توکن انحصاری و حاکمیتی مربوط به برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) و پروتکل‌های مختلف در اکوسیستم JUST است. این توکن از طریق استخراج، ترید و شرکت در کمپین‌های این پلتفرم به دست می‌آید. دارندگان این توکن می‌توانند به طور مشترک از طریق رای گیری غیرمتمرکز در سیاست‌های پلتفرم Just نظارت و مشارکت کنند. استخراج JST با واریز، وام‌دهی، تأمین نقدینگی و انجام سایر اقدامات مالی درون این پلتفرم امکان‌پذیر است.

استیبل کوین USDJ

USDJ یک استیبل کوین غیر متمرکز مبتنی بر وثیقه‌کذاری است که به دلار  وابسته است و نرخ آن را با یک مکانیزم بازخورد خودکار ثابت نگه می‌دارند. این استیبل کوین را می‌توانید از طریق استیکینگ و ترید بدست آورید. USDJ توسط مقدار زیادی دارایی پشتیبانی می‌شود تا ثبات قیمت خود را حفظ کند.

آشنایی با پرتال اطلاعات پلتفرم جاست

این پرتال اطلاعاتی یا (CDP) برای کسب اطلاعات درباره بخش‌های مختلف این پلتفرم است که از طریق آن می‌توانید جدیدترین اطلاعات مربوط به این پروژه را دریافت کنید برای ورود به این پرتال از لینک just.tronscan.org می‌توانید وارد شوید. در صفحه اول این پرتال امکان ورود از دو طریق و با استفاده از کیف‌پول TronLink و لجر برای شما امکان پذیر است.

پرتال CDP

در تب دوم آن یعنی اسکن، شما می‌توانید خلاصه‌ای از اطلاعات مهم درباره این پلتفرم را پیدا کنید. اطلاعاتی نظیر، کل میزان وثیقه موجود در پلتفرم Just از لحاظ میزان و ارزش دلاری آن، میزان موجودی استیبل کوین USDJ، قیمت لحظه‌ای توکن JST و نمودارهای وضعیت عملکرد آنها در ماه‌های گذشته، به طور خلاصه وجود دارد. البته شما با مراجعه به صفحات دیگر موجود در تب اسکن، از اطلاعات ریز و دقیق‌تر آن‌ها نیز می‌توانید باخبر شوید.

اسکن در justswap

شاید یکی از عجیب‌ترین کارهایی که در این پلتفرم وجود دارد، توکن WTRX یا همان (Wrapped TRX) باشد. این توکن با استاندارد TRC20 در واقع معادل با توکن بومی ترون TRX است و می‌توان آن را با توکن‌های دیگر TRC20 مبادله کرد. احتمالا در آینده و استفاده بیشتر از دیفای در بلاک چین ترون، استفاده‌های این توکن نیز بیشتر شوند ولی در حال حاضر استفاده خیلی خاصی از آن نمی‌توان کرد چرا که فرقی با TRX ندارد. برای بدست آوردن این توکن می‌توانید از همین قسمت پرتال و با استفاده توکن TRX آن را بدست آورید.

تبدیل wtrx

در تب بعدی، شما می‌توانید توکن BTT با استاندارد TRC10 را به توکن WBTT یا (Wrapped BTT) تبدیل کنید که دارای استاندارد TRC20 است و سپس با هر توکن دیگری که استاندارد TRC20 دارد آن را مبادله کنید. BTT توکن بومی بیت تورنت (BitTorrent) بزرگترین پروتکل غیرمتمرکز به اشتراک گذاری فایل است. که از طریق شما می‌توانید توکن‌های آن را به یک توکن با استاندارد TRC20 تبدیل کنید.

صرافی WBTT

در آخرین تب این پرتال جدیترین قوانین و پیشنهادهایی که برای اجرا در پلتفرم Just ارائه می‌شوند را می‌توانید مشاهده کنید. تمام کسانی که توکن JST را دارند می‌توانند در آن شرکت کنند. در این بخش یک سیستم رای‌گیری در نظر گرفته شده است که هنگامی که به حداکثر مورد نیاز شرکت‌کنندگان برسد، آن طرح تصویب و در پلتفرم به اجرا گذاشته می‌شود. شما در قسمت می‌توانید تمامی طرح‌هایی که قبلا ارائه شده را ببینید و اینکه آیا آن طرح به حداکثر رای مورد نیاز رسیده است یا خیر.

این بخش از ۳ پنجره تشکیل شده که یکی از آنها موارد اجرایی است. دومین پنجره مربوط به نظرسنجی‌ است و پنجره سوم برای کسانی است که می‌خواهند در آن شرکت کنند، که برای اینکار باید توکن‌های JST درون پلتفرم قفل کنند.

رای گیری در Justswap

اوراکل شبکه ترون

Just Link محصول جدید این پلتفرم است که یک شبکه اوراکل بوده و پل ارتباطی میان شبکه بلاکچین با دنیای خارج است. این محصول جدید، دسترسی شبکه ترون و Just را به اطلاعات خارج از شبکه بلاکچین امکان پذیر می‌کند. ممکن است اطلاعات مورد نیاز برای راه‌اندازی قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاکچین ترون، در شبکه وجود نداشته و از خارج از شبکه تامین شود(مانند وضعیت آب و هوا) در چنین شرایطی Just Link به کمک توسعه دهندگان خواهد آمد.

نتیجه‌گیری

جاستین سان سعی دارد که از اشتیاق زیادی که هم اکنون در فضای دیفای ایجاد شده استفاده کند. در واقع این پلتفرم برای این ساخته شده است که بستری برای انجام امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای بر روی بلاک چین اتریوم باشد. البته برای رسیدن به اینکار هنوز فاصله بسیار زیادی وجود دارد. می‌توان گفت که پلتفرم Just نیز مانند دیگر پلتفرم‌های برروی ترون، به خاطر حضور و تبلیغات جاستین سان است که مورد توجه قرار گرفته‌اند و هنوز نتوانسته‌اند خدمات مناسبی را برای کاربران فراهم کنند. پس باید منتظر ماند و دید که آیا این پلتفرم می‌تواند انتظارات کاربران را برآورده کند یا مانند بسیاری دیگر از پروژه‌ها با شکست مواجه خواهد شد.

منبع
just.network

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا