هفته نامه

تحلیل اختصاصی بازار با استفاده از دیتای آن‌چین (۳۰ دی تا ۶ بهمن)سلام به علاقه‌مندان تحلیل آن‌چین بازار رمز ارزها

بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال هفته‌ای خونین را تجربه کرد؛ با شکست قطعی سطوح ۴۰۰۰۰ و ۳۰۰۰ دلار به ترتیب توسط بیت کوین و اتریوم، ترس شدیدی بر بازار حاکم شد و شاهد فروش‌های در زیان فراوانی بودیم. سرمایه‌گذاران در مجموع شاهد از دست رفتن ۲.۵ میلیارد دلار از سرمایه خود بودند که سهم عمده آن متعلق به هولدرهای کوتاه مدت بود. در شرایطی که صبر همه لبریز شده است به بررسی بازار رمزارزها طی هفته گذشته می‌پردازیم.

برای تحلیل قیمت بیت کوین و قیمت اتریوم و به طور کلی تحلیل روند کلی بازار رمز ارزها ابزارهای متنوعی وجود دارد. ما معتقدیم با بررسی مداوم اطلاعات آن‌چین یا درون زنجیره‌ای می‌توان وقایع و اتفاقات این بازار را عمیق‌تر و دقیق‌تر ارزیابی و تحلیل کرد. در همین راستا میهن بلاکچین قصد دارد تا با تمرکز بر اطلاعات و دیتای درون شبکه یا On-Chain، گزارشی از عملکرد بازار را به صورت هفتگی منتشر کند. هدف این گزارش‌های هفتگی، تحلیل رفتار سرمایه‌گذاران، احساسات معامله‌گران و تغییرات صورت گرفته در شبکه بیت کوین و اتریوم است. در این تحلیل‌های متریک‌های آنچین بیت کوین و اتریوم مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سلب مسئولیت

گزارش پیش رو، تحلیل اختصاصی میهن بلاکچین بر اساس دیتاهای آن‌چین (روی زنجیره) در هفته گذشته است. اطلاعات و تحلیل‌های این مقاله به هیچ عنوان نباید به عنوان توصیه‌ای برای خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شوند. فراموش نکنید که همیشه قبل از سرمایه‌گذاری، خودتان به طور کامل بازار را تحلیل و بررسی کنید.

توجه به نکات زیر به مطالعه بهتر این مقاله کمک خواهد کرد:

 • این گزارش به سه بخش کلی تقسیم‌ شده است؛ در بخش اول اطلاعات کلی از بازار در هفته گذشته را ارائه می‌کنیم و همینطور اطلاعات مهم پیرامون بیت کوین را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در بخش دوم این گزارش نیز وضعیت شبکه اتریوم را بررسی خواهیم کرد. در انتها نیز به شکل جزیی به وضعیت استیبل‌کوین‌ها می‌پردازیم.
 • برای جلوگیری مداوم از بیان تاریخ‌ها، در این مقاله کلمه “بازه زمانی” به فاصله زمانی ۳۰ دی تا ۶ بهمن ماه اشاره دارد.
 • این نسخه، بیست و چهارمین گزارش از سری تحلیل‌های هفتگی آنچین میهن بلاکچین است. برای مطالعه گزارش پیشین، به مقاله زیر مراجعه کنید.

بخش اول- بیت کوین

نمودار قیمت بیت کوین
توجه داشته باشید که از این شماره می‌توانید با کلیک بر روی نمودارها، آن‌‌ها را به شکل پاپ آپ (pop up) و با کیفیت بیشتر مشاهده کنید.

تصویر بالا نمودار قیمت بیت کوین در تایم‌فریم روزانه را نشان می‌دهد. در آستانه گزارش FOMC، شاهد بازاری مملو از ترس هستیم. در طی هفته گذشته قیمت بیت کوین نسبت به ATH ماه نوامبر کاهشی ۵۰ درصدی داشت که از ماه جولای ۲۰۲۱ تکرار نشده بود. دیگر خبری که به گوش می‌رسد، فشار صندوق بین‌المللی پول (IMF) به کشور السالوادور برای ملغی کردن تصمیم خود مبنی بر به رسمیت شناختن بیت کوین به عنوان ارز قانونی است. در همین حین شایعاتی به گوش می‌رسد که در طی روزهای آتی کشور دیگری در آمریکای جنوبی بیت کوین را به عنوان ارز به رسمیت خواهد شناخت.

با توجه به عدم هشدار داده‌های آنچین در خصوص چنین ریزشی، این چارچوب تحلیلی به درستی طی هفته گذشته مورد انتقاد قرار گرفت. به نظر می‌رسد که این چارچوب در پیش‌بینی کوتاه‌مدت – به خصوص به حرکات قیمتی در واکنش به اخبار – نتواند تنها منبع قابل اتکا باشد و باید در کنار فریم‌ورک‌های دیگر تحلیلی به کار رود. از سویی دیگر برخی اعتقاد دارند که ریزش هفته گذشته، پیش‌خور کردن اتفاقی است که ممکن است در جلسه امشب FOMC رخ دهد. باید دید و به انتظار نشست. با این حال توصیه می‌شود که امشب مراقب پوزیشن‌های معاملاتی خود باشید و حد ضرر مناسب تعیین کنید.

با وجود نوسان شدید قیمت بیت کوین، در دورنمایی وسیع‌تر، بخش بزرگتری از عرضه بیت کوین به شکل Illiquid و در اختیار آدرس‌هایی که برای نگهداری بلندمدت در نظر گرفته شده‌اند، درآمده است.

تعداد آدرس‌های نگهداری کننده

دیگر نکته جالب توجه، بیشتر بودن نرخ افزایش هزینه تمام شده بیت کوین در قیاس با نرخ افزایش قیمت بیت کوین بود که نشان از ورود گسترده بازیگران جدید در سال گذشته داشت.

ارزش بازار رمزارزها در مقطعی در هفته گذشته حتی به ۱.۵ تریلیون دلار رسید و کاهشی ۲۵ درصدی تجربه کرد. این شاخص هم‌اکنون در حدود ۱.۷ تریلیون دلار است.

ارزش بازار رمزارزها
ارزش بازار رمزارزها – کوین مارکت کپ

از تبعات ریزش شدید بازار، افزایش سلطه بیت کوین بود. تجربه نشان داده است که در مقاطع نزولی، آلت‌کوین‌ها بیش از بیت کوین ارزش خود را از دست می‌دهند و بنابراین سهم ارزش بازار بیت کوین از کل بازار رمزارزها بیش‌تر می‌شود. دامیننس بیت کوین در مقطعی حتی به ۴۵ درصد رسید. سلطه اتریوم نیز با کاهش ۲ درصدی به ۱۸ درصد رسید.

دامیننس بیت کوین و اتریوم

بررسی رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین

به منظور بررسی رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین، ابتدا به سراغ نهنگ‌های آن می‌رویم. به نمودار زیر توجه کنید:

نهنگ‌های بیت کوین
 • معرفی نمودار: در تصویر بالا نمودار رفتار کیف پول‌هایی که موجودی آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ بیت کوین است را با نمودار بنفش در کنار نمودار قیمت بیت کوین نشان می‌دهد. همچنین هیستوگرامی به شکل عمودی در گوشه تصویر مشاهده می‌‌کنید که نشان‌دهنده حجم و قیمت خرید کوین‌های فروخته شده طی هفته گذشته است.
 • تحلیل نمودار: نهنگ‌ها در هفته گذشته همگام با بازار ابتدا بخشی از بیت کوین‌های خود را فروخته و سپس همراه با مقاومت قیمت، بخشی از مقدار فروخته شده را در قیمتی پایین‌تر خریداری کردند. اما اتفاق جالب، انتقال و فروش بیش از ۶۰ هزار بیت کوین با قیمت تمام شده بیش از ۵۲ هزار دلار بود. به نظر می‌رسد که صبر بسیاری در بازار تمام شده است و خروج با ضرر سنگین را ترجیح دادند. اما به صورت کلی، کریپتو به عنوان یک دارایی دارای سرمایه‌ای چسبنده است و می‌توان انتظار داشت که بخش بزرگی از سرمایه موجود، حتی اگر از بیت کوین خارج و نقد شده باشند، به دیگر دارایی‌های دیجیتال باز گردند.

بررسی رفتار هولدرها در برابر تریدرها

MVRV Long/Short
 • معرفی نمودار: در تصویر بالا، قیمت بیت کوین با رنگ سبز، در کنار تفاوت سود محقق شده هولدرهای بلند مدت (یک ساله) و کوتاه مدت (۶۰ روزه) هستیم. شاخص MVRV Long/Short توانایی نسبتا قابل قبولی در تشخیص سقف و کف سیکل‌های خرسی و گاوی از خود نشان داده است.
 • تحلیل نمودار: این معیار هر چند منفی شده است اما بدین معنی نیست که هولدرهای کوتاه مدت در سود هستند و هولدرهای بلندمدت در زیان، بلکه نشان از ضرر بیشتر هولدرهای بلندمدت نسبت به افرادی است که طی یک ماه گذشته بیت کوین خریداری کرده‌اند. این میزان طی هفته گذشته باز هم کاهش داشت اما هنوز با سیکل‌های خرسی گذشته فاصله دارد.
شاخص NUPL
گزارش هفتگی سایت گلسنود
 • معرفی نمودار: در نمودار بالا قیمت بیت کوین (رنگ خاکستری به شکل لگاریتمی) و شاخص Net Unrealized Profit/Loss (به شکل رنگی) مشاهده می‌کنید
 • تحلیل نمودار: این شاخص از کسر سود محقق نشده شبکه از زیان محقق نشده شبکه به دست می‌آید. خبرنامه هفتگی سایت گلسنود با بررسی روند تاریخی این نمودار، این سوال را مطرح می‌:ند که آیا وارد فاز اولیه بازار خرسی شده‌ایم؟

بررسی وضعیت ماینرهای بیت کوین

تعداد ۱.۸۵ میلیون بیت کوین در کیف پول ماینرهای این شبکه ذخیره شده‌ است. در نتیجه بررسی رفتار این بازیگران نیز در روند قیمتی بیت کوین موثر است. به تصویر زیر توجه کنید:

miners net flow
 • معرفی شاخص: نمودار بالا شاخص ورودی/خروجی خالص بیت کوین کیف پول ماینرها را در کنار قیمت بیت کوین با نمودار مشکی نشان می‌دهد.
 • تحلیل نمودار: ماینرها هفته کم تلاطمی را پشت سر گذاشتند، حجم ورودی و خروجی این گروه طی هفته گذشته در هر دو سمت کمتر از ۷۰۰ بیت کوین در روز بود.

بررسی وضعیت کیف پول صرافی‌ها

صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال به عنوان یکی از مراجع تعیین قیمت بیت کوین یکی از مهمترین عوامل موثر در قیمت آن است. در حال حاضر ۲.۱۸ میلیون بیت کوین در کیف پول صرافی‌ها ذخیره شده است. به تصویر زیر توجه کنید:

کیف پول صرافی‌ها
 • معرفی شاخص: در تصویر بالا، نرخ خالص ورود و خروج بیت کوین به صرافی‌های ارز دیجیتال را در کنار موجودی آن‌ها و قیمت بیت کوین مشاهده می‌کنید.
 • تحلیل شاخص: روند کلی خروج بیت کوین از صرافی‌ها عوض نشده است. همچنان شاهد حرکت شدیدی به هیچ‌ سمت (به خصوص به صرافی‌ها برای فروش) نیستیم.

بررسی احساسات بازار

در این بخش به سراغ وضعیت میزان استفاده از شبکه بیت کوین می‌رویم:

شاخص active addresses

شاخص آدرس‌های فعال روزانه
 • معرفی شاخص: شاخص آدرس‌‌های فعال شبکه نمودی از میزان اقبال کاربران به شبکه است و در روندهای صعودی تعداد آن به شکل معنادار افزایش می‌یابد. در تصویر بالا، میانگین متحرک هفت روزه این شاخص در کنار قیمت بیت کوین رسم شده است.
 • تحلیل نمودار: وضعیت آدرس‌های فعال تغییر اندکی داشته است و کمی نسبت به هفته گذشته کاهش پیدا کرده است.

ابزار بررسی متریک‌های اجتماعی

هرچند این شاخص را نمی‌توان در دسته متریک‌های آنچین قرار داد با این حال ابزار خوبی برای بررسی رفتار و احساسات سرمایه‌گذاران بیت کوین است.

FOMC
 • معرفی شاخص: این شاخص وضعیت حجم فعالیت اجتماعی عبارت «کمیته فدرال بازار آزاد – FOMC» (رنگ آبی) و سلطه آن در قیاس با باقی ارزهای دیجیتال (رنگ زرد) را در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد. همچنین قیمت بیت کوین با رنگ سبز رسم شده است.
 • تحلیل شاخص: به خوبی مشخص است که طی سه ماهه اخیر، بازار توجه فراوانی به تصمیمات فدرال رزرو نشان می‌دهد. در آستانه جلسه مهم این نهاد برای تصمیم در خصوص نرخ بهره، تحلیل اجتماعی نیز اهمیت آن را در شبکه‌های اجتماعی به خوبی نشان می‌دهد.

بخش دوم – اتریوم

نمودار قیمت اتریوم

چارت بالا نمودار قیمت اتریوم در تایم فریم روزانه را نشان می‌دهد؛ اتریوم نیز همانند باقی بازار هفته خونینی سپری کرد. قیمت اتر حتی به نزدیکی ۲۰۰۰ دلار نیز رسید. چارت جالبی که در شبکه‌‌های اجتماعی دست به دست شد، زمان‌بندی فروش اتر توسط بنیاد اتریوم بود. این بنیاد موفق شد برای چندمین بار طی سال‌های اخیر، اترهای خود را درست در سقف قیمتی به فروش برساند. قیمت اتر از زمان فروش بنیاد اتریوم، ۴۰ درصد کاهش داشته است.

فروش اتر توسط بنیاد اتریوم

بررسی حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز

dex vol

در نمودار بالا حجم معاملات روزانه صرافی‌های غیرمتمرکز (نمودار میله‌ای) را مشاهده می‌کنید. در سمت راست اسامی صرافی‌ها را به تفکیک می‌بینید. معاملات دکس‌ها در لایه یک اتریوم طی هفته گذشته رشدی چشمگیر داشت و با ۸۵ درصد افزایش به ۳۲ میلیارد دلار رسید. نکته جالب توجه، افزایش چشمگیر معاملات صرافی کرو بود که بیشتر اختصاص به مبادله استیبل کوین‌ها دارد. با توجه به سقوط قیمت شدید اتر، به نظر می‌رسد بخشی از این افزایش حجم معاملات مربوط به تلاش وام‌گیرنده‌ها برای نقد نشدن وام‌هایشان باشد.

معرفی شاخص: در نمودار فوق، میانه هزینه تراکنش شبکه اتریوم با رنگ بنفش و قیمت اتر با نمودار شمعی به نمایش در آمده است.

تحلیل شاخص: میزان هزینه گس در شبکه اتریوم همواره یکی از نشانه‌های تشخیص سقف قیمتی اتر بوده است. هزینه گس از اواسط ماه ژانویه و با کاهش قیمت اتر، کاهشی بوده است.

صرافی‌ها

در این بخش وضعیت ورود و خروج اتر به کیف پول اتریوم صرافی‌ها را بررسی می‌کنیم. به تصویر زیر توجه کنید:

وضعیت ورود و خروج اتر به صرافی‌ها
 • معرفی شاخص: نمودار بالا قیمت اتر (با رنگ سبز) را در کنار نرخ ورود و خروج اتر به صرافی‌ها (با رنگ نخودی) و موجودی صرافی‌ها (به رنگ صورتی) نشان می‌دهد.
 • تحلیل نمودار: میزان اتر در صرافی‌ها دوباره به نرم بلندمدت خود بازگشت. با این حال امروز ورودی اتر به صرافی‌ها مثبت شده است که می‌تواند در واکنش به نتایج جلسه FOMC باشد. در معاملات هفته گذشته صرافی‌ها، تنها ۳۲ هزار اتر با قیمت تمام شده کمتر (با سود) به فروش رسید.
معاملات باز منقضی نشده
 • معرفی شاخص: در نمودار بالا قیمت اتریوم را در کنار میزان Open Interest معاملات آتی در تمامی صرافی‌ها مشاهده می‌کنید.
 • تحلیل شاخص: ,وضعیت معاملات منقضی نشده در طی دو ماه اخیر کاهش داشته است. در پی ریزش هفته گذشته، شاهد بسته شدن حجم زیادی از معاملات بودیم به نحوی که میزان OI از ۶.۳ میلیارد دلار به ۵ میلیارد کاهش یافت. از سوی دیگر میزان اهرم تخمینی روز به روز بالاتر می‌رود و احتمال لیکویید شدن (چه پوزیشن‌های لانگ و چه شورت) بسیار بالاست.
اهرم تخمینی معاملات اتر

بخش سوم – استیبل کوین‌ها

وضعیت استیبل کوین‌ها در هفته گذشته به شرح زیر است:

حجم تراکنش استیبل کوین‌ها
 • معرفی شاخص: USDC باز هم حجم تراکنش بیشتری نسبت به تتر ثبت کرد. یکی از تفاوت‌های جالب توجه تتر در قیاس با دو رقیب اصلی دیگر خود (USDC و DAI)، میزان به کارگیری در دیفای است. بنابر داده‌های سایت گلسنود، تنها ۲۰ درصد از تتر در گردش در قراردادهای هوشمند قفل شده‌اند در حالی که این عدد برای USDC و دای به ترتیب بیش از ۴۰ و ۵۵ درصد است.

سخن پایانی

ما در این سری مقالات به سراغ اطلاعات آن‌چین بازار می‌رویم و سعی داریم تا الگوهای تکرار شونده مشترک بین قیمت و اطلاعات On-Chain را شناسایی کرده و در اختیار شما قرار دهیم. در نتیجه این مقاله و تمامی مواردی که در آن اشاره شده، به هیچ عنوان نباید ملاک تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری قرار گیرد. سعی ما این است تا به جای تحلیل مستقیم قیمت، عوامل تاثیرگذار بر نوسانات قیمت رمز ارزها را بشناسیم تا تحلیل دقیقتری از بازار داشته باشیم. اگر در این زمینه تجربه‌ای دارید و یا اطلاعات آن چین مشخصی را پیدا کرده‌اید که بر قیمت رمز ارزها تاثیر دارد، با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا