هفته نامه

تحلیل اختصاصی بازار با استفاده از دیتای آن‌چین (۱۹ تا ۲۵ اسفند)

سلام به علاقه‌مندان تحلیل آن‌چین بازار رمز ارزها

در آخرین تحلیل سال ۱۴۰۰، نگاهی ماکرو به اقتصاد خواهیم انداخت. با شروع پاندمی، تقاضا برای خدمات کاهش یافت و از طرفی به دلیل محدودیت‌های کرونایی، نیاز به کالا (در بسیاری از مواقع از طریق آنلاین) افزایش یافت. این اتفاق ناگهانی، مشکلات شبکه تامین و توزیع را عیان ساخت و این خود سبب بالاتر رفتن قیمت کالاها شد. همچنین به دلیل وجود محدودیت‌های کرونایی، ظرفیت تولید نیز کاهش یافت. در همین هنگام بسته‌های حمایتی بانک‌های مرکزی در کنار ریخت و پاش‌های مالی در کنار بحران بدهی دولتی، سبب بالا رفتن تورم در بسیاری از کشورها (به خصوص ایالات متحده) شد. واکنش معمول فدرال رزرو، بالا بردن نرخ بهره است. اما به صورت سنتی، بالا بردن سریع نرخ بهره منجر به رکود می شود. وقایعی همچون جنگ در جریان، بحران مواد غذایی و مشکلات جدید در زنجیره تامین در آسیای شرقی به عدم قطعیت شرایط افزوده است. در ادامه این مطلب با بررسی بازار رمزارزها طی هفته گذشته همراه شما هستیم. با ما همراه باشید.

هزینه در بخش خدمات و کالا
هزینه صرف شده بر روی کالا (خط پررنگ) در قیاس با خدمات (خط کم‌رنگ)
افزایش قابل توجه بدهی که ممکن است منجر به بحران بدهی در کشورهایی همچون ایتالیا شود
افزایش قابل توجه بدهی که ممکن است منجر به بحران بدهی در کشورهایی همچون ایتالیا شود

برای تحلیل قیمت بیت کوین و قیمت اتریوم و به طور کلی تحلیل روند کلی بازار رمز ارزها ابزارهای متنوعی وجود دارد. ما معتقدیم با بررسی مداوم اطلاعات آن‌چین یا درون زنجیره‌ای می‌توان وقایع و اتفاقات این بازار را عمیق‌تر و دقیق‌تر ارزیابی و تحلیل کرد. در همین راستا میهن بلاکچین قصد دارد تا با تمرکز بر اطلاعات و دیتای درون شبکه یا On-Chain، گزارشی از عملکرد بازار را به صورت هفتگی منتشر کند. هدف این گزارش‌های هفتگی، تحلیل رفتار سرمایه‌گذاران، احساسات معامله‌گران و تغییرات صورت گرفته در شبکه بیت کوین و اتریوم است. در این تحلیل‌های متریک‌های آنچین بیت کوین و اتریوم مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سلب مسئولیت

گزارش پیش رو، تحلیل اختصاصی میهن بلاکچین بر اساس دیتاهای آن‌چین (روی زنجیره) در هفته گذشته است. اطلاعات و تحلیل‌های این مقاله به هیچ عنوان نباید به عنوان توصیه‌ای برای خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شوند. فراموش نکنید که همیشه قبل از سرمایه‌گذاری، خودتان به طور کامل بازار را تحلیل و بررسی کنید.

توجه به نکات زیر به مطالعه بهتر این مقاله کمک خواهد کرد:

 • این گزارش به سه بخش کلی تقسیم‌ شده است؛ در بخش اول اطلاعات کلی از بازار در هفته گذشته را ارائه می‌کنیم و همینطور اطلاعات مهم پیرامون بیت کوین را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در بخش دوم این گزارش نیز وضعیت شبکه اتریوم را بررسی خواهیم کرد. در انتها نیز به شکل جزیی به وضعیت استیبل‌کوین‌ها می‌پردازیم.
 • برای جلوگیری مداوم از بیان تاریخ‌ها، در این مقاله کلمه “بازه زمانی” به فاصله زمانی ۱۹ اسفند تا ۲۵ اسفند ماه اشاره دارد.
 • این نسخه، سی‌ و یکمین گزارش از سری تحلیل‌های هفتگی آنچین میهن بلاکچین است. برای مطالعه گزارش پیشین، به مقاله زیر مراجعه کنید.

بخش اول – بیت کوین

تصویر بالا قیمت بیت کوین را در تایم‌فریم روزانه نشان می‌دهد. هر کلاسی از سرمایه، زمانی در معرض توجه به عنوان ابزاری برای هج (hedge) کردن در برابر تورم بوده است. بیت کوین نیز به دلیل ماهیت کمیاب خود، این تصویر را از خود نشان داده است. اما در عمل سرمایه‌گذاران به شکل مقطعی به آن به چشم دارایی پر ریسک (Risk-on) و کم‌ریسک (Risk-off) نگریسته‌اند. در میان مدت، سرنوشت جنگ اوکراین و روسیه، عزم غرب برای پذیرفتن تبعات کامل تحریم روسیه و اثر آن بر روی چشم‌انداز تورمی ایالات متحده، در تعیین قیمت کلاس دارایی کریپتو بسیار موثر خواهد بود. به وصرت کلی می توان انتظار داشت که کریپتو سریع‌تر از دارایی‌های دیگر از خود بازگشت قیمتی نشان دهد. در واقع انتظار شخص من این است که بیت کوین از رنج ۳۰-۴۵ هزار به راحتی خارج نشود.

کاهش قیمت چهار سهم در چهار صنعت مختلف از اوج قیمتی
کاهش قیمت چهار سهم در چهار صنعت مختلف از اوج قیمتی

به نظر می‌رسد ورود سرمایه (از جانب سرمایه‌گذاران) به دنیای ارزهای دیجیتال توقفی نداشته است. می‌توان ردپایی از آن را در جذب سرمایه‌هایی همچون جذب ۴۵۰ میلیون دلار توسط کانسنسیس با ارزش ۷ میلیارد دلاری، جذب سرمایه ۲۰۰ میلیون دلاری آلکمی (با تخمین ۱۰.۲ میلیارد دلاری ارزش)، افتتاح صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختص کریپتو توسط صندوق‌های معروفی همچون سکویا کپیتال (Sequoia) و بین (Bain) کپیتال دید.

به عنوان بخش آخر مقدمه، پیش‌بینی چند مدل معروف قیمت‌گذاری بیت کوین از قیمت آتی را ذکر خواهیم کرد:

قیمت بیت کوین با رنگ آبی و پیش بینی دیگر مدل‌ها از قیمت آن با رنگ‌های متناظر به تصویر کشیده شده است. مدل DCP همبستگی بهتری با دنیای واقعی از خود نشان داده است.
قیمت بیت کوین با رنگ آبی و پیش بینی دیگر مدل‌ها از قیمت آن با رنگ‌های متناظر به تصویر کشیده شده است. مدل DCP همبستگی بهتری با دنیای واقعی از خود نشان داده است.

در ادامه به بررسی برخی از داده‌های آنچین در یک هفته اخیر می‌پردازیم:

ارزش بازار ارزهای دیجیتال کاهشی ۶۰۰ میلیارد دلاری به خود دید و هم‌اکنون ۱.۷۹ تریلیون دلار است.

ارزش بازار ارزهای دیجیتال

سلطه بیت کوین و اتریوم تقریبا بدون تغییر نسبت به هفته گذشته بودند. دامیننس بیت کوین با کاهشی نیم درصدی، هم‌اکنون نزدیک به ۴۲.۷۵ درصد است.

دامیننس بیت کوین

بررسی رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین

رفتار نهنگ‌ها در بازار ارز‌های دیجیتال یکی از فاکتورهای اصلی برای تشخیص روند قیمتی رمزارزها است. از این رو ابتدا به سراغ نهنگ‌های بیت کوین می‌رویم و رفتار آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • معرفی نمودار: در تصویر بالا نمودار رفتار کیف پول‌هایی که موجودی آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ بیت کوین است را با نمودار بنفش در کنار نمودار قیمت بیت کوین نشان می‌دهد. همچنین هیستوگرامی به شکل عمودی در گوشه تصویر مشاهده می‌‌کنید که نشان‌دهنده حجم و قیمت خرید کوین‌های فروخته شده طی هفته گذشته است.
 • تحلیل نمودار: همانطور که نمودار نشان می‌دهد، مقدار بیت‌کوین‌های والت‌های بزرگ طی هفته گذشته کاهشی ۲۰۰ هزار عددی داشت. همچنین بیشترین جابجایی مربوط به کوین‌هایی بود که در رنج قیمتی ۴۰-۴۶ هزار دلار خریداری شده بودند.

بررسی رفتار هولدرها در برابر تریدرها

 • معرفی نمودار: در تصویر بالا، قیمت بیت کوین با نمودار شمعی، در کنار تفاوت سود محقق شده هولدرهای بلند مدت (یک ساله) و کوتاه مدت (۶۰ روزه) هستیم. شاخص MVRV Long/Short توانایی نسبتا قابل قبولی در تشخیص سقف و کف سیکل‌های خرسی و گاوی از خود نشان داده است.
 • تحلیل نمودار: مادامی که از این رنج قیمت خارج نشویم، اوضاع به کام تریدرهای کوتاه‌مدت‌تر است. وضعیت این شاخص نسبت به هفته گذشته تغییر خاصی نداشته است.

بررسی وضعیت ماینرهای بیت کوین

بیش از ۱.۸۶ میلیون بیت کوین در کیف پول ماینرهای شبکه بیت کوین ذخیره شده‌ است. در نتیجه بررسی رفتار این بازیگران نیز در روند قیمتی بیت کوین موثر است. به تصویر زیر توجه کنید:

 • معرفی شاخص: نمودار بالا میزان دارایی بیت کوین کیف پول ماینرها را در کنار قیمت بیت کوین با نمودار مشکی نشان می‌دهد.
 • تحلیل نمودار: حتی ماینرها نیز که در طول یک سال گذشته به شکلی مستمر و پیوسته (هر چند با شیب کم) در حال انباشت بیت کوین بودند، در dip هفته گذشته اقدام به افزایش جزیی پورتفوی خود کردند.

بررسی وضعیت کیف پول صرافی‌ها

با توجه به حجم مبادلات در صرافی‌های متمرکز، آن‌ها به عنوان یکی از مراجع تعیین قیمت بیت کوین و یکی از مهمترین عوامل موثر در قیمت آن به شمار می‌روند. در حال حاضر بیش از ۲.۰۴ میلیون بیت کوین در کیف پول صرافی‌ها ذخیره شده است. به تصویر زیر توجه کنید:

 • معرفی شاخص: در تصویر بالا، نرخ خالص ورود و خروج بیت کوین به صرافی‌های ارز دیجیتال را در کنار موجودی آن‌ها و قیمت بیت کوین را مشاهده می‌کنید.
 • تحلیل شاخص: نکته جالب توجه، منفی بودن نرخ ورود و خروج بیت کوین به صرافی‌ها حتی در روزهای قرمز بازار در هفته گذشته است. هفته پیش احتمال خروج سرمایه روسی را مطرح کردیم اما این روند طی این هفته نیز ادامه یافت. موجودی بیت کوین صرافی‌های مطرح برای نخستین بار به کمتر از ۲ میلیون عدد (صرافی‌های پوشش داده شده توسط سایت سانتیمنت) رسید.

بررسی احساسات بازار

در این بخش به سراغ وضعیت میزان استفاده از شبکه بیت کوین می‌رویم:

شاخص active addresses

 • معرفی شاخص: شاخص آدرس‌‌های فعال شبکه نشان‌دهنده میزان استفاده کاربران از شبکه است. در سیکل‌های صعودی تعداد آدرس‌های فعال به شدت افزایش می‌یابد که می‌تواند نمودی از پویایی و میزان استفاده افراد از شبکه بیت کوین باشد. در تصویر بالا، میانگین متحرک هفت روزه این شاخص با رنگ صورتی در کنار قیمت بیت کوین با رنگ سبز و آدرس‌های فعال روزانه به صورت ستونی با رنگ زرد نمایش داده شده است.
 • تحلیل نمودار: نمودار آدرس‌های فعال روزانه شبکه بیت کوین کاهشی قابل توجه داشت. در کل هفته گذشته، در هیچ روزی شاهد یک میلیون آدرس فعال نبودیم که ادامه‌دار شدن آن کمی نگران‌کننده خواهد بود.

ابزار بررسی متریک‌های اجتماعی

هرچند این شاخص را نمی‌توان در دسته متریک‌های آنچین قرار داد با این حال ابزار خوبی برای بررسی رفتار و احساسات سرمایه‌گذاران بیت کوین است.

 • معرفی شاخص: این شاخص وضعیت حجم فعالیت اجتماعی عبارت «فدرال رزرو- Fed» (رنگ آبی) و سلطه آن در قیاس با باقی ارزهای دیجیتال (رنگ زرد) را در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد. همچنین قیمت بیت کوین با رنگ سبز رسم شده است.
 • تحلیل شاخص: بازار چشم‌انتظار گزارش امشب فدرال رزرو است. قله مربوط به امروز، به خوبی این امر را نشان می‌دهد.

بخش دوم – اتریوم

چارت بالا نمودار قیمت اتریوم در تایم فریم روزانه را نشان می‌دهد؛ اتریوم نیز الگویی کاملا مشابه بیت کوین از خود نشان داد.

راهکارهای لایه دوم اتریوم این هفته در نمودار اتریومی از خود رشد نشان دادند. سرمایه قفل شده در این راهکارها از مرز ۲ میلیون اتر گذشت. همان‌طور که در گزارش هفته گذشته اشاره کردیم، متیس به رشد خود ادامه داد و با ۶۰ درصد رشد، هم‌اکنون میزبان بیش از ۷۰۰ میلیون دلار سرمایه است.

وضعیت استیکینگ اتریوم ۲

میزان اتر قفل شده در قرارداد استیکینگ اتریوم ۲ رشدی شارپ طی هفته گذشته از خود نشان داد. هم‌اکنون بیش از ۱۰.۳۴ میلیون اتر در این قرارداد قفل شده است. با نزدیک‌تر شدن به موعد ادغام و مفهوم «صف» در اعتبارسنج‌های این شبکه، اقبال به استیکینگ حتی بیشتر شده است.

بررسی حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز

در نمودار بالا حجم معاملات روزانه صرافی‌های غیرمتمرکز (نمودار میله‌ای) را مشاهده می‌کنید. در سمت راست اسامی صرافی‌ها را به تفکیک می‌بینید. حجم معاملات صرافی‌های مطرح لایه یک این هفته هم کاهش داشت. حجم معاملات هفته گذشته با کاهشی ۱۸ درصدی به ۱۲ میلیارد دلار رسید.

معرفی شاخص: در نمودار فوق، میانگین هزینه تراکنش شبکه اتریوم با رنگ بنفش و قیمت اتر با نمودار شمعی به نمایش در آمده است.

تحلیل شاخص: میزان هزینه گس در شبکه اتریوم همواره یکی از نشانه‌های تشخیص سقف قیمتی اتر بوده است. میانگین هزینه گس همچنان اندک است و فرصت خوبی برای انتقال اتر به لایه دو، فعال کردن حساب کاربری اپن سی و ساخت کالکشن و دیگر کارها در شبکه اتریوم است.

صرافی‌ها

در این بخش وضعیت ورود و خروج اتر به کیف پول اتریوم صرافی‌ها را بررسی می‌کنیم. به تصویر زیر توجه کنید:

 • معرفی شاخص: نمودار بالا قیمت اتر (با رنگ سبز) را در کنار نرخ ورود و خروج اتر به صرافی‌ها (با رنگ نخودی) و موجودی صرافی‌ها (به رنگ صورتی) نشان می‌دهد.
 • تحلیل نمودار: همان‌طور که نمودار به خوبی روشن است؛ وضعیت شبکه اتریوم و میزان ورودی و خروجی اتر به صرافی ها تغییر خاصی نسبت به هفته گذشته نداشته است.

بخش سوم – استیبل کوین‌ها

وضعیت استیبل کوین‌ها در هفته گذشته به شرح زیر است:

 • معرفی شاخص: در نمودار بالا حجم تراکنش استیبل‌کوین‌های مهم بازار طی هفته گذشته را مشاهده می‌کنید. حجم جابجایی استیبل کوین‌ها به صورت کلی کمی کاهش نسبت به هفته گذشته از خود نشان داد. در نمایی کلی‌تر، شبکه ترا همچنان به عقد قرارداد همکاری‌های جدید با VCها ادامه می‌دهد و به دنبال افزودن به میزان پشتوانه استیبل کوین خود – UST – است. کوان دو، مدیرعامل این بلاکچین، در روز گذشته در شرطی سه جانبه بر روی آینده قیمت لونا، یک میلیون دلار بر روی بالاتر بودن قیمت این کوین در ۱۵ مارس ۲۰۲۲ از ۸۸ دلار شرط بست. برخی اقدامات اخیر او را تنها پوششی برای افزایش توجه به این شبکه می‌دانند.

سخن پایانی

ما در این سری مقالات به سراغ اطلاعات آن‌چین بازار می‌رویم و سعی داریم تا الگوهای تکرار شونده مشترک بین قیمت و اطلاعات On-Chain را شناسایی کرده و در اختیار شما قرار دهیم. در نتیجه این مقاله و تمامی مواردی که در آن اشاره شده، به هیچ عنوان نباید ملاک تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری قرار گیرد. سعی ما این است تا به جای تحلیل مستقیم قیمت، عوامل تاثیرگذار بر نوسانات قیمت رمز ارزها را بشناسیم تا تحلیل دقیقتری از بازار داشته باشیم. اگر در این زمینه تجربه‌ای دارید و یا اطلاعات آن چین مشخصی را پیدا کرده‌اید که بر قیمت رمز ارزها تاثیر دارد، با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا