تحلیل تکنیکال

تحلیلگری که ریزش بزرگ بیت کوین را پیش بینی کرده بود، 17,600 دلار را کف قیمت بیت کوین دانست

یکی از تحلیلگران که سقوط بازار در ماه می ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰) را درست پیش‌بینی کرده بود، در تحلیل جدید خود اعلام کرد که در ریزش اخیر بازار احتمالا به کف قیمت بیت کوین رسیده‌ایم و از ماه جولای (تیر) انتظار شروع روند صعودی قیمت بیت کوین را دارد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از دیلی هودل، تحلیلگری با اسم مستعار Dave the Wave به بیش از ۱۰۰ هزار دنبال‌کننده خود در توییتر گفته است که از نظر او رویداد تسلیم (Capitulation) در ریزش اخیر قیمت بیت کوین اتفاق افتاده است. رویداد تسلیم با کاهش شدید قیمت همراه است و در آن افرادی که در ضرر قرار می‌گیرند نیز برای جلوگیری از ضرر بیشتر در نهایت تسلیم می‌شوند و دست به فروش دارایی خود می‌زنند. معمولا در انتهای این رویداد می‌توان انتظار پایان روند نزولی را داشت.

این تحلیلگر در تحلیل خود از یک نوار حمایتی برای بیت کوین استفاده کرده است و اعتقاد دارد قیمت BTC پس از رویداد تسلیم با حدود ۴۴٪ ریزش توسط این نوار حمایت می‌شود کما اینکه در ریزش سال ۲۰۱۸ به محدوده ۳,۰۰۰ دلار نیز همین اتفاق افتاده است.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه منبع: توییتر
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه منبع: توییتر

مطابق نمودار بالا با کاهش قیمت بیت کوین به محدوده ۱۷,۶۰۰ دلار در روز شنبه، دقیقا ۴۴٪ ریزش از نقطه تسلیم معامله‌گران محقق شده است.

این تحلیلگر برای ادعای رسیدن بیت کوین به کف قیمت خود همچنین از اندیکاتور منحنی رشد لگاریتمی بیت کوین (Bitcoin logarithmic Growth Curve) استفاده کرده است. همانطور که از نمودار زیر مشخص است هربار که قیمت BTC از کف این منحنی به سقف آن رسیده است، یک روند صعودی محسوب شده است که پس از آن اصلاح قیمتی صورت می‌پذیرد و روند بعدی صعودی آغاز می‌شود. بنابرین برای محاسبه کف قیمت بیت کوین در این اصلاح‌ قیمت می‌توان از سطوح فیبوناچی اصلاحی استفاده کرد که نقطه آغاز و انتهای آن منطبق بر روند صعودی متناظر با آن باشد.

نکته جالب توجه این است که در ۳ مورد از ۴ چرخه صعودی بازار، سطح ۰.۳۸۲ فیبوناچی نقش حمایت نهایی و کف قیمت بیت کوین را ایفا کرده است.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم هفتگی منبع: توییتر
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم هفتگی منبع: توییتر

مطابق تحلیل Dave the Wave اکنون بیت کوین وارد ناحیه‌ای شده است که از دید گاوهای بلند مدت بازار، فرصت خرید محسوب می‌شود. این تحلیلگر اذعان داشت:

اکنون قیمت داخل ناحیه خرید از دید بلند مدت مطابق با مدل منحنی رشد لگاریتمی (LGC) قرار گرفته است که از اهداف قیمتی میان مدت پایین پایین‌تر است. به نظر می‌رسد که معامله‌گران در این ناحیه موقعیت‌های معاملاتی بلند مدت خرید باز کنند.

این تحلیلگر همچنین ماه جولای (تیر) را زمان صعودی شدن قیمت بیت کوین می‌داند. در نمودار تایم فریم ماهانه بیت کوین از آپریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) تاکنون بیش از ۳ کندل‌ قرمز رنگ متوالی در نمودار این رمزارز مشاهده نشده است و حالا در پایان ماه جاری و بسته شدن سومین کندل قرمز ماهانه متوالی، می‌توان گفت که زمان صعود قیمت بیت کوین است.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ماهانه
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ماهانه

این تحلیلگر در مورد این قضیه اذعان داشت:

ماه سبز رنگی (صعودی) در انتظار بیت کوین است.

منبع
dailyhodl

سعید قاسمی

رشته من برق مخابرات بوده و از نظر من هر موضوعی تو دنیا مثل یه شبکس که باید تحلیلش کرد و کامل بفهمی که چطور کار میکنه؛ از جمله بلاکچین. تحلیل تکنیکال برام خیلی جذابه چون باهاش ذهنیت آدما رو تو موقعیت‌های مختلف میفهمم و برام قابل پیش‌بینی میشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا