اخبار اتریوم

سرنوشت ETF اسپات اتریوم در دست این «۵ نفر»؛ نظر نهایی اعضای SEC چه خواهد بود؟

سرنوشت صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) اسپات اتریوم می‌تواند در این هفته با یک رای از سوی گری گنسلر (Gary Gensler)، رییس کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) تعیین شود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، در ماه ژانویه (دی ۱۴۰۲)، یک گروه پنج نفره از اعضای SEC مسئول تایید ETF‌های اسپات بیت کوین بودند. دو کمیسیونر دوستدار کرپیتو یعنی هستر پیرس (Hester Pierce) و مارک اویدا (Mark Uyeda) به تایید این ETFها رای دادند، در حالی که با رای منفی کارولین کرنشاو (Caroline Crenshaw) و جیمی لیزاراگا (Jaime Lizárraga) همه چیز به نظر گنسلر وابسته شد.

گنسلر نیز به تایید این صندوق‌ها رای داد و ETF اسپات بیت کوین با آرای موافق ۳ به ۲ در تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴ (۲۰ دی ۱۴۰۲) تایید شد.

رای نهایی SEC به ETF بیت کوین. منبع: SEC
رای نهایی SEC به ETF بیت کوین. منبع: SEC

این هفته، همان پنج عضو SEC قرار است رای خود را برای تایید یا رد ETF اسپات ون‌اک (VanEck) در تاریخ ۲۳ می (۳ خرداد) اعلام کنند. در مورد این ۵ نفر چه می‌دانیم؟

هستر پیرس

هستر پیرس (Hester Peirce) لقب «مادر رمزارزها» را به خود اختصاص داده، چرا که نسبت به دارایی‌های دیجیتال خوش‌بین است و می‌خواهد تمرکززدایی سیستم مالی جهانی را افزایش دهد.

او چیزی از رای خود درباره ETFهای اتریوم نگفته است.

با این حال، وی با حضور و سخنرانی در ETHDenver کلرادو در اواخر ماه فوریه (اوایل اسفند سال گذشته)، خود را بخشی از جامعه اتریوم معرفی کرده است.

هستر پیرس (سمت چپ) در حال سخنرانی در ETHDenver. منبع: ETHDenver
هستر پیرس (سمت چپ) در حال سخنرانی در ETHDenver. منبع: ETHDenver

پیرس رویکرد SEC برای نظارت بر صنعت ارزهای دیجیتال در گذشته را به شدت مورد انتقاد قرار داده و بخش‌هایی از رویکرد این رگولاتور اوراق بهادار را «بی‌فایده» و «بی‌معنی» خوانده است.

کارولین کرنشاو

کارولین کرنشاو (Caroline Crenshaw) منتقد سرسخت صنعت ارزهای دیجیتال است و در تصمیم‌گیری برای ETF بیت کوین یکی از مخالفین قدرتمند بود.

در آن زمان، کرنشاو گفت که قیمت ETF‌های اسپات بیت کوین تحت تأثیر تقلب و دستکاری بازار کریپتو قرار می‌گیرد و با تأیید این محصولات، SEC در حمایت از سرمایه‌گذاران ایالات متحده شکست خواهد خورد.

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد کرنشاو از آن زمان تاکنون دیدگاه خود را در مورد ETF‌های اسپات کریپتویی تغییر داده است.

کارولین کرنشاو. منبع: SEC
کارولین کرنشاو. منبع: SEC

کرنشاو در مخالفت با ETFهای بیت کوین گفت:

تقریباً هیچ نظارتی بر این بازارها وجود ندارد. در ضمن مکانیسم‌های مورد نیاز برای شناسایی و جلوگیری از تقلب و دستکاری بازار نیز وجود ندارد.

او افزود:

معاملات اسپات در پلتفرم‌های مختلف بین‌المللی پراکنده شده و در بسیاری از بازارها فاقد مقررات قابل‌قبول است.

مارک اویدا

به غیر از پیرس، مارک اویدا (Mark Uyeda) تنها عضوی بوده که از SEC به دلیل رویکرد «اجرای قانون و نظارت از طریق اعمال فشار» در صنعت ارزهای دیجیتال انتقاد کرده است.

او با تصمیم کمیسیون بورس و اوراق بهادار برای رد دادخواست کوین‌بیس (Coinbase) در دسامبر گذشته (آذر ۱۴۰۲) مخالف بود.

سخنرانی مارک اویدا (راست) در کنفرانس موسسه میلکن. منبع: النور ترت
سخنرانی مارک اویدا (سمت راست) در کنفرانس موسسه میلکن. منبع: النور ترت

اویدا نیز به تایید ETF‌های بیت کوین رای داد، اما در مورد چگونگی تصمیم‌گیری SEC ابراز نگرانی‌ کرد.

او مدعی شده که کمیسیون به آزمون مهم بازار خود برای تصمیم‌گیری در مورد محصولات قابل معامله در بورس پایبند نبوده و در عوض، ETF‌های بیت کوین را به روش‌های دیگری تأیید کرده است.

اویدا از منطق کمیسیون بورس و اوراق بهادار انتقاد کرد اما دلایل خاص خود را برای رای مثبت به ETFهای اسپات بیت کوین داشت.

با این حال، مشخص نیست که دلایل او چه بوده‌اند و نمی‌دانیم که آیا اویدا از آن‌ها برای رای مثبت به ETF‌های اتریوم نیز استفاده می‌کند یا خیر.

جیمی لیزاراگا

جیمی لیزاراگا (Jaime Lizárraga) به تایید ETF‌های بیت کوین رای منفی داد و تنها کسی بود که پس از این تصمیم بیانیه‌ای صادر نکرد.

با این حال، او طی سخنرانی خود در دانشکده حقوق بروکلین در نوامبر ۲۰۲۲ (آبان ۱۴۰۱) گفته بود که وعده بیت کوین به عنوان «جایگزینی قابل اعتماد برای امور مالی سنتی» و «شمولیت مالی واقعی» محقق نشده است.

در آن زمان، او با این طرز فکر که SEC رویکرد «نظارت از طریق اعمال فشار» را در قبال صنعت ارزهای دیجیتال اتخاذ می‌کند، مخالفت بود.

جیمی لیزاراگا. منبع: SEC
جیمی لیزاراگا. منبع: SEC

وی همچنین معتقد است که بیشتر ارزهای دیجیتال مشمول قوانین اوراق بهادار ایالات متحده هستند و در نتیجه به صورت غیرقانونی فعالیت می‌کنند.

هیچ مدرکی دال بر تغییر دیدگاه‌های لیزاراگا از زمان تایید ETF‌های بیت کوین وجود ندارد.

گری گنسلر

با وجود اینکه گنسلر در ماه ژانویه به تایید ETF‌های اسپات بیت کوین رای مثبت داد، اما برخی فکر می‌کنند که وی مجبور به انجام این کار شده است؛ چرا که گری‌اسکیل (Grayscale) ماه‌ها قبل در دادگاه تجدید نظر خود علیه رگولاتور SEC برنده شده بود.

نمی‌توان گفت که آیا او با درخواست‌های ثبت شده برای ETF اتریوم نیز به همان شیوه برخورد خواهد کرد یا خیر.

گری گنسلر با CNBC در مورد مقررات ارزهای دیجیتال صحبت می‌کند. منبع: CNBC
گری گنسلر با CNBC در مورد مقررات ارزهای دیجیتال صحبت می‌کند. منبع: CNBC

در اوایل این ماه، گنسلر طی مصاحبه‌ای با CNBC اظهار داشت که SEC هنوز در حال بررسی جوانب است:

ما در حال بررسی این موضوع در کمیسیون پنج نفره خود هستیم و در زمان مناسب به این پرونده‌ها رسیدگی خواهیم کرد.

گنسلر همچنین به دلیل عدم پاسخ‌دهی مستقیم به اینکه آیا اتریوم یک اوراق بهادار در نظر گرفته می‌شود یا خیر با انتقاداتی مواجه شده است. او حتی زمانی که توسط کنگره مورد سوال قرار گرفته بود نیز به این موضوع پاسخی نداد.

ضرب‌الاجل SEC برای ETF اتریوم. منبع: جیمز سیفارت
ضرب‌الاجل SEC برای ETF اتریوم. منبع: جیمز سیفارت

در همین حین، موضوع دیگری نیز در حال بررسی است. گوربیر گروال (Gurbir Grewal)، مدیر بخش اجرایی SEC، تحقیقاتی را در مورد اینکه آیا اتر باید به عنوان یک اوراق بهادار طبقه‌بندی شود یا خیر، هدایت می‌کند.

برخی از مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری ادعا کرده‌اند که SEC علاقه یا مشارکت کمتری در مورد ETF‌های اسپات اتریوم نشان داده است. وکیل بیت‌وایز (Bitwise)، یکی از این متقاضیان، گفته است که تعدادی از شرکت‌ها اکنون منتظر رد درخواست خود از سوی SEC در این هفته هستند.

نیت گراچی (Nate Geraci)، رییس ETF Store، خاطرنشان کرد که از نظر فنی ممکن است SEC درخواست‌های 19b-4 را تأیید کند، اما با به تاخیر انداختن تصمیم‌گیری در مورد درخواست‌های S-1 (بیانیه‌های ثبت‌نام) از آغاز به کار فوری صندوق‌ها جلوگیری خواهد کرد.

منبع: نیت گراسی
منبع: نیت گراسی

اریک بالکوناس (Eric Balchunas) و جیمز سیفرت (‌James Seyffart)، تحلیل‌گران ETF بلومبرگ نیز پیش‌بینی کرده‌اند که ۲۵٪ احتمال دارد حداقل یکی از ETFهای اسپات اتریوم در تاریخ ۲۳ می (۳ خرداد) تأیید شود. این رقم در ماه ژانویه ۷۰٪ بود.

منبع
کوین‌تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا