متوسط مقالات عمومی

۱۰ کار که فین‌تک برای پرداخت‌های بین المللی انجام داده است!

آمار‌ها حاکی از آن هستند که در سال ۲۰۱۶، مهاجرین در سراسر جهان بیش از ۵۷۰ میلیارد دلار را برای کشور‌های خود فرستاده‌اند. تا اواخر قرن گذشته، بانک‌ها و تعدادی از موسسات مبادله ارز حرف اول را برای انجام این پرداختی‌ها می‌زدند، اما ظهور تعدادی از بازیگران عرصه فین‌تک (fintech)، چشم انداز پرداخت‌های بین المللی را به کلی تغییر داده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

رشدی که شرکت‌های فینتک فعال در زمینه ارسال پول به آن سوی آبها کرده‌اند بسیار درخور توجه است. از جمله این شرکت‌ها می‌توان TransferWise را نام برد که بیش از یک میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده است. این شرکت بعد از موفقیت در عرصه پرداخت همتا به همتا، اینک وارد بخش پرداخت مشتری به مشتری شده است.

بعضی از بازیگران فعال فین‌تک در این زمینه توانسته‌اند که توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کنند. از جمله آنها می‌توان به WorldRemit اشاره کرد که بیش از ۲۳۰ میلیون دلار را در نه مرحله جمع‌آوری کرده است. فین‌تک برای انتقال بین مرزی پول دارای مزیت‌هایی به نسبت جایگزین‌های خود است که در ادامه به ده مورد از آنها اشاره خواهد شد.

۱- کاهش وابستگی به بانک‌ها

فینتک

تا اواخر دهه ۱۹۹۰، افرادی که می‌خواستند به انتقال پول در بین مرز‌ها بپردازند، بجز بانک‌ها و تعدادی از موسسات مبادله ارز، راه حل دیگری نداشتند. فین‌تک تا به حال قادر نبوده است که بانک‌ها را به کلی از این صحنه خارج کند، اما پیشرفت‌های زیادی کرده است و توجه بسیاری از مردم را به خود جلب کرده است.

۲- نرخ مبادله بهتر

تا قبل از ورود فینتک به این عرصه، افراد و کسب و کار‌های کوچک تا متوسط، قادر به دستیابی به نرخ مبادله نزدیک به بازار نبودند و این نرخ تنها مختص بانک‌ها و کسب و کار‌های بزرگ بود. اما حالا شرکت‌های فینتک نرخ‌هایی رقابتی را فراهم آورده‌اند که بسیار به بازار‌های موجود نزدیک هستند.

۳- کارمزد انتقال کم و یا حتی گاهی موجود نبودن این کارمزد

در حالی که نرخ مبادله بر به‌صرفه بودن یک تراکنش تاثیر می‌گذارد، کارمزد انتقال هم در این میان تاثیر دارد. اکثر بانک‌ها بر خلاف همتا‌های فینتک خود، کارمزد بالایی را برای ارسال وجوه دریافت می‌کنند. در این حالت، با استفاده از فینتک می‌توانید با کارمزد کمتر وجوه مورد نظر را انتقال دهید. به عنوان مثال، Currencies Direct و OFX دو مورد از سرویس‌های فینتک هستند که انتقال بدون کارمزد را برای ساکنان بسیاری از کشور‌ها فراهم می‌کنند.

۴- عامل سرعت

انتقال پول از طریق بانک‌ها برای کشور‌های دیگر هنوز زیاد طول می‌کشد. شرکت‌های فینتک در این زمینه بسیار سریع‌تر عمل می‌کنند و ممکن است این انتقال یک تا چهار روز کاری طول بکشد که البته عامل‌های زیادی بر این سرعت تاثیر می‌گذارند. علاوه بر این، افراد می‌توانند روش‌های عادی یا ویژه را برای انتقال انتخاب کنند که طبعا انتقال مخصوص بسیار سریع‌تر انجام می‌شود.

۵- روش‌های پرداختی متعدد

شرکت‌های فین‌تک برای انتقال بین مرزی پول، روش‌های مختلفی را فراهم کرده‌اند که انتقال بانکی از همه مقرون به‌صرفه‌تر است. همه شرکت‌ها، پرداخت از طریق کارت‌های اعتباری و بانکی را نمی‌پذیرند و بعضی از آنها هزینه‌هایی اضافی را برای این کار دریافت می‌کنند. ازجمله روش‌های مختلف فراهم شده توسط این شرکت‌ها می‌توان ACH، SOFORT، POLi و غیره را نام برد.

۶- انتقال آنلاین، تلفنی و یا حضوری

فین‌تک نحوه انتقال پول به آن سوی آبها و زمان آن را آسان کرده است. با استفاده از اینترنت و گوشی می‌توان به آسانی از هر جایی و از هر زمانی اقدام به ارسال پول به نقاط مختلف جهان کرد. بعضی از شرکت‌ها حتی به شما اجازه می‌دهند که تلفنی با دلالان ارز صحبت کنید.

۷- افزایش مکان‌های تحویل وجه نقد

در حالی که هنوز هم بازیگران قدیمی مانند وسترن یونین (Western Union) و مانی گرم (MoneyGram)، سهم بزرگی از بازار انتقال و تحویل نقدی را به خود اختصاص داده‌اند، اما شرکت‌های فینتک هم وارد این عرصه شده‌اند که از جمله آنها می‌توان Azimo، WorldRemit و Ria را نام برد.

۸- ابزار‌های پوشش ریسک و پرداختی‌های منظم

ابزار‌های پوشش ریسک قبلا در دسترس افراد و کسب و کار‌های کوچک و حتی متوسط هم نبودند. اما امروزه تعدادی از شرکت‌های فناوری مالی مانند WorldFirst چنین امکاناتی را برای مشتریان خود فراهم کرده‌اند. بعضی از این شرکت‌ها به مشتریان اجازه می‌دهند که انتقال‌های برنامه‌ریزی شده داشته باشند و از مشتریان در برابر نوسانات ارز محافظت می‌کنند.

۹- حساب‌های چند ارزی

شرکت‌های فین‌تک حساب‌های چند ارزی را به منظور راحتی کار افرادی مانند فروشندگان، کسب و کار‌های کوچک و غیره فراهم نموده‌اند که افراد می‌توانند در حساب خود هر کدام از ارز‌های تحت پوشش را که بخواهند، انتخاب کنند. افراد می‌توانند وجوه موجود در این حساب‌ها را به آسانی به حساب بانکی خود انتقال دهند. از جمله شرکت‌های فینتک که چنین سرویس‌هایی ارائه می‌دهند، می‌توان به OFX و TransferWise اشاره کرد.

۱۰- مزایای داده‌های بزرگ

استفاده از داده‌های بزرگ می‌تواند به این شرکت‌های انتقال بین المللی پول کمک کند تا ارتباط بهتری با جمعیت هدف داشته باشند. Xoom یکی از شرکت‌های فینتک است که با استفاده از کارشناسان این صنعت به تحلیل داده‌های عظیم مربوط به تراکنش‌ها می‌پردازد. این داده‌ها می‌توانند برای شرکت‌ها اطلاعات باارزشی در زمینه دلیل ارسال پول از جانب مردم، تعداد دفعات انتقال، مکان‌ها، ابزار‌ها و برچسب‌های زمانی فراهم آورند.

نتیجه‌گیری

فین‌تک صنعت پرداخت بین المللی پول را متحول کرده است و آن را سریع‌تر و مقرون به صرفه‌تر از گذشته کرده است. حال مردم می‌توانند به انتقال آسان پول از خانه، محل کار و یا حتی در سفر بپردازند. مشتریان در این میان انتخاب‌های زیادی دارند و می‌توانند با توجه به نیاز خود، گزینه مناسب برای ارسال را تعیین کنند. نظر شما چیست؟ فناوری مالی چه مزیت‌های دیگری را در زمینه انتقال بین المللی وجوه به ارمغان آورده است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
richtopia

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا