اخبار عمومی

قیمت اونس طلا برای اولین بار از اردیبهشت ماه به بالای ۲۰۰۰ دلار رسید

به دنبال افزایش تنش در خاورمیانه، قیمت هر اونس طلا برای اولین بار از ماه می (اردیبهشت) به بالای ۲۰۰۰ دلار رسید.

به نقل از بلومبرگ، قیمت طلا از ۷ اکتبر (۱۵ مهر) و همزمان با آغاز تنش در منطقه خاورمیانه، حدود ۹٪ افزایش یافته و به دنبال افزایش تقاضا، از کف هفت ماهه خود فاصله گرفته است.

نمودار قیمت طلا
نمودار قیمت طلا – منبع: Bloomberg

بارت ملک (Bart Melek)، رییس بخش استراتژی کالای بانک تی‌دی (TD Bank) معتقد است در حالی قیمت طلا افزایش یافته که خطر زیادی در رابطه با گسترده‌تر شدن آتش بحران در خاورمیانه وجود دارد.

وی افزود:

در حال حاضر وضعیتی را شاهد هستیم که ممکن است قیمت نفت به دلیل تنش‌های ژئوپولتیکی افزایش یابد؛ در حالی که فدرال رزرو ممکن است تمایلی به مقابله با شوک عرضه نداشته باشد. بنابراین، هجوم به سمت خرید طلا احتمالا منجر به بازخرید پوزیشن‌های شورت فروشندگان شده که به افزایش ناگهانی قیمت‌ دامن زده است.

افزایش قیمت طلا در ماه جاری در حالی اتفاق می‌افتد که بازدهی تعدیل‌شده اوراق خزانه‌داری آمریکا در بالاترین سطح بیش از یک دهه اخیر خود قرار گرفته است. پیش از این، با اوج‌گیری بازدهی اوراق خزانه‌داری، قیمت طلا کاهش می‌یافت. با این حال، طی یک سال گذشته قیمت طلا به دلیل عواملی از جمله تقاضای بانک‌های مرکزی و افزایش علاقه سرمایه‌گذاران به دارایی‌های امن افزایش یافته است.

در حال حاضر، خطر سرایت بحران و گسترده‌تر شدن آن در خاورمیانه، منطقه‌ای که نقش مهمی در عرضه جهانی حامل‌های انرژی دارد، بازارها را متزلزل کرده است. این بحران در ادامه می‌تواند قیمت جهانی نفت را افزایش دهد که به جهش تورم در کشورهای مختلف منجر خواهد شد؛ تورمی که مهار آن بدون آسیب‌ رسیدن به اقتصاد چالش برانگیز خواهد بود.

در حال حاضر، هر اونس طلا در بازار اسپات نیویورک با ۱.۱٪ رشد با قیمت ۲۰۰۶.۳۵ دلار معامله می‌شود و ظاهرا خریداران سطح ۲۰۴۸.۱۰ دلاری (اوج ثبت‌شده در تاریخ ۱۰ می) را هدف گرفته‌اند.

در صورت کاهش قیمت طلا، اولین حمایت در حوالی ۲۰۰۰ دلار و حمایت بعدی در سطح ۱۹۵۳.۶۹ دلار یعنی کف ثبت‌شده در تاریخ ۲۴ اکتبر (۲ آبان) قرار دارد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا