اخبار عمومی

ریزش قیمت طلا به زیر مرز ۲٬۰۰۰ دلار؛ آیا احتمال اصلاح بیشتر وجود دارد؟

قیمت طلا (XAU/USD) در روز گذشته به زیر سطح ۲٬۰۰۰ دلار سقوط کرد. به نظر می‌رسد انتشار داده‌های تورمی آمریکا فشار نزولی طلا را افزایش داده و قیمت آن را به ۱٬۹۹۰ دلار رسانده است.

به نقل از افکس استریت، شاخص دلار آمریکا DXY هم بعد از رسیدن به سقف سه ماهه خود در ۱۰۵ به ۱۰۴.۸۵ رسیده است. بازده اوراق خزانه ۱۰ و ۲ ساله آمریکا نیز به ترتیب به ۴.۳۲٪ و ۴.۶۵۴٪ رسیده و بزرگ‌ترین رشد روزانه خود از ۵ مه ۲۰۲۳ (۱۵ اردیبهشت) را تجربه کرده‌اند.

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، شاخص CPI آمریکا از ۳.۴٪ در دسامبر ۲۰۲۴ (آذر) به ۳.۱٪ در ژانویه (دی) رسید و در تایم فریم ماهانه هم از رشد ۰.۲٪ خود در دسامبر، ۰.۳٪ رشد کرد. شاخص Core CPI که قیمت انرژی و غذا را در نظر نمی‌گیرد، در ژانویه ۰.۴٪ رشد کرد که بیشتر از رشد ۰.۳٪ آن در دسامبر بود. شاخص مذکور در سال گذشته ۳.۹٪ رشد کرده که بیشتر از پیش‌بینی‌های ۳.۷٪ است.

انتشار داده‌های CPI باعث شد که احتمال کاهش نرخ بهره از ماه مه (اردیبهشت ۱۴۰۳) به ژوئن (خرداد ۱۴۰۳) عقب بیفتد. تحلیلگران باور دارند داشتند که این شاخص به ۲.۹٪ می‌رسد. به عبارت دیگر تورم آمریکا کاهش یافته است اما سرعت کاهش آن زیاد نیست و سیاست‌گذاران فدرال رزرو نمی‌توانند نرخ بهره را کاهش دهند. داده‌های PPI آمریکا در روز جمعه ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) ساعت ۱۷ به وقت تهران منتشر می‌شود و اطلاعات بیشتری درباره تورم آمریکا را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد. اگر این داده‌ها هم قوی باشند، قیمت طلا ممکن است با کاهش بیشتری مواجه شود.

از طرف دیگر تنش‌های ژئوپلیتیکی خاورمیانه و شرق اروپا ادامه دارد و چنین تنش‌هایی ممکن است دارایی‌های امنی مثل طلا را تقویت کند. در هر صورت کندل روزانه طلا در روز سه‌شنبه در بالای میانگین متحرک ساده ۱۰۰ روزه آن در ۱٬۹۹۳ دلار بسته شد. شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه این فلز گرانبها هم در پایین محدوده ۵۰ قرار دارد. تقاطع نزولی میانگین متحرک ساده ۲۱ و ۵۰ روزه هم نشان می‌دهد که خرس‌ها ممکن است از هرگونه رشدی به عنوان فرصت فروش استفاده کنند.

مهم‌ترین حمایت‌های طلا به ترتیب در محدوده‌های ۱٬۹۹۱ دلار (میانگین متحرک ساده ۱۰۰ روزه)، ۱٬۹۸۸ دلار، ۱٬۹۸۴ دلار، ۱٬۹۷۳ دلار (کف سه ماهه) و ۱٬۹۶۶ دلار (میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه) قرار دارد و اگر این حمایت‌ها را از دست بدهد، ممکن است تا محدوده ۱٬۹۵۰ دلار کاهش یابد.

برعکس اگر طلا بتواند از میانگین متحرک ساده ۱۰۰ روزه استفاده کند و کندل روزانه آن در بالای این محدوده بسته شود، ممکن است در ادامه به سمت میانگین متحرک ساده ۲۱ روزه خود در ۲٬۰۲۴ دلار حرکت کند. البته قیمت طلا برای رسیدن به هدف باید در بالای ۲٬۰۰۰ دلار تثبیت شود.

نمودار روزانه طلا
نمودار روزانه طلا – منبع: افکس استریت

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا